Turizm Haber 201710201088Kıyı bölgelerindeki oteller, bu yılı geçen yıla göre nispeten daha iyi geçirdiği halde zor durumda. TUROFED Başkanı Osman Ayık, 'Tur operatörlerinden gelen bilgiler iç açıcı değil' dedi...

Daha önce yaz sezonu dışında açık kalan otel sayısı her yıl biraz daha artarken işler tersine döndü. Yılın sonuna yaklaşılırken
Kıyı bölgelerindeki oteller, bu yılı geçen yıla göre nispeten daha iyi geçirdiği halde zor durumda.

Yaz sezonu geçen yıla göre nispeten iyi geçmesine karşın turizmde durum iç açıcı değil. Kıyı bölgelerdeki otellerden birçoğu bu yıl tesisi kapatacağını söylüyor.Otellerin zor durumda olduğunun göstergesi daha önce kış mevsiminde açık iken bu kez kışın kapatacağını açıklayan otellerin sayısındaki artıştan da görülüyor

Kış döneminde tesisini kapatacağını açıklayanlar arasında Rixos’un iki tesisi de var.

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre; karamsar öngörüler nedeniyle Antalya’daki birçok turizm tesisinin Kasım - Aralık ayı itibariyle müşteri alımını durduracağı söyledi.

TÜROFED: Gelen bilgiler iç açıcı değil

Kış sezonu ile ilgili ciddi endişelerin ortaya çıktığını kaydeden, kısa adı TUROFED olan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, “Tur operatörlerinden gelen son bilgiler iç açıcı değil. Kışı takviye eden golf, kongre turizmiyle ilgili de sıkıntılar var. Tabi ciro almayınca ya o bedeli cebinizden ödeyeceksiniz, ya da tesisi kapatacaksınız. Yükü taşıyamayan işletmeler de belli süreyle tesislerini kapatacak” diye konuştu.

AKTOB “Kış zor geçecek”

Kış döneminde yaşanacak sürecin Kasım ayı itibariyle netleşeceğine dikkat çeken, kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, şöyle dedi: “Karamsar olmamak lazım. Elbette Avrupa turizm pazarında yaşanan gerilemenin bir takım etkileri olacaktır. Kış zor geçecek. Ancak şimdiden, “Şu kadar otel kapanacak. İstihdam düşecek” demenin çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Süreci bekleyip göreceğiz.”

“Kapanan otel artacak”

Turizm tesislerinin maliyetleri düşürmek adına bir takım önlemler almaya başladığını vurgulayan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, “Golf turizmindeki kayıp 2015 yılana göre; yüzde 50 civarında. Alman pazarının durumu da ortada… Özellikle Belek’te kapanan tesis sayısı geçen yıla oranla yüzde 20 aratacak gibi görünüyor. Sezonluk değil ama 1 - 2 aylık kapatma kararı alacak tesis sayısı da artacak” dedi.

“Daha çok ağlarız”

Grup olarak kış döneminde 2 otel kapatacaklarını açıklayan Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, “Ziyaretçiyi zorlayıcı etkenler bulmadığımız sürece kış ayında sıkıntı yaşamaya devam ederiz. Bu durum sadece Alman turistle de alakalı değil. Kış 6 - 7 ay. Bu dönemin tamamı masaya yatırılmalı ve radikal çözümler üretilmeli. Biz turizmi deniz suyu sıcaklığı ile yaparsak daha çok ağlarız” dedi.

“Avrupasız turizm olmaz”

Kış dönemi ilişkin gelen ilk rakamların tedirgin edici olduğunu belirten Titanic Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün, şöyle dedi: “Böyle giderse çoğu otelimiz kapanacaktır. En büyük yarayı da Side, Manavgat, Alanya alır. Avrupa ile iyi geçinip politik sorunların çözülmesi lazım. Avrupasız turizm olmayacağını bilmeliyiz. Avrupa olmazsa yaz turizmi de, kış turizmi de olmaz.”

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150