Turizm Haber 201710201079Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bazen ana unsur olarak görülün teşvikin önemli ama her şey olmadığını belirterek , turizmde 3. hamleyi başlatacaklarını söyledi...

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 1-3 Kasım’da Ankara’da yapılacak 3. Turizm Şürası öncesi İstanbul Çırağan Palace’ta düzenlediği toplantıda sektör ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.Bakan Kurtulmuş, Turizm Şürası'nın en son 2002 yılında yapıldığını belirterek, Şüra ile ''Turizmde 3. aşamaya geçeceğiz.'' dedi.
Bakanlk bütçesinin toplam bütçeden aldığı payın binde 5 olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Bakanlık bütçesi yetersiz” dedi.

Türkiye'nin yeni dönemde turizmdeki öncelikli hedefinin Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkeler olduğunu söyleyen Bakan Kurtulmuş, “Avrupa pazarında daralmayı da hafifletmek istiyoruz''dedi.

2016 yılındaki çöküş noktasının ardından sektörün yukarı doğru bir ivmeye kavuştuğunu belirten Kurtulmuş, '' Ziyaretçi sayısının yıl sonuna kadar sayının 30 milyona çıkmasını hedeflediklerini söyledi.

3. Hamleye geçiyoruz

Bakan Kurtulmuş 3. Turizm Şürası ile turizmde 3. Aşamaya geçileceğini belirterek şunları söyledi:

Özal turizmde büyük bir hamle gerçekleştirdi. İkinci hamle ise Cuhurbaşkanımız Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde oldu. İlk dönemde oteller ve tesisler yapıldı, ikinci dönemde ise altyapı yatırımları yapıldı. Turistlerin Türkiye'ye gelmesini sağlayacak altyapı oluşturuldu. 3. Turizm Şürası ile turizmde 3. Hamleye geçeceğiz.

Teşvik sistemi değişecek

İlave teşvikler konusunda daha zayıf dönemleri öne almayı planlıyoruz. Bir yandan da yeni pazarlarda bu desteği hayata geçirmek istiyoruz. Bu konuda Maliye Bakanlığı ile görüşeceğiz. Tahminimize göre, bu şekilde daha az parayla daha büyük bir iş yapacağımızı düşünüyoruz.

Seyahat acentelerine yalnız yılın belli aylarında değil yıl içine yayılmış değişik ürün ve pazarlara yönelik teşvik desteklerimiz olacak

Teşvik sadece kolaylaştırıcı bir unsurdur. Biz bazen teşviki ana unsur olarak görüyoruz. Bu doğru değil. Teşvik önemli ama her şey değildir. Esas önemli olan, stratejik adım atmaya hazırlanan özel sektörün önünü açmaktır.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150