Turizm Haber 201710201074Maliye Bakanı Naci Ağbal, sektör temsilcilerinden AKTOB, ETİK ve TÜROB yöneticileri TBMM komisyonundan geçen düzenlemeyi değerlendirdi

'Torba Kanun Tasarısı' içinde yer verilen otellere tahsis edilmiş arazilerin tahsis sürelerinin uzatılması ve isteyenlerin araziyi satın alması ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek geçti. Önümüzdeki günlerde TBMM’ye gelecek tasarıyı değerlendiren sekkör temsilcileri düzenlemeden memnun.

Ne dediler


Maliye Bakanı Ağbal: Turizm yatırımcısı önünü görecekDaha önce Başbakan Binali Yıldırımın sinyalini verdiği konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, düzenlemenin özellikle Antalya ve Muğla bölgesindeki turizm yatırımcısını ilgilendirdiğini söyledi.

Ağbal, "1980'li ve 1990'lı yıllarda verilen Hazine'ye ait yerlerin süreleri bitmeye yakın. Bazıları için 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl var. Burada turizm yatırımcımız önünü görmek istiyor. Maliye'den, Orman'dan veya Turizm Bakanlığı'ndan kiraladığı bu yerlerin kira süresinin uzatılmasını ve böylelikle de bu tesislere yatırım yapmak istiyorlar. Bu anlamda yasa ile yapmış olduğumuz düzenlemede turizm yatırımcılarımıza bu yerler için 49 yıl yeniden süre verme imkanı getiriyoruz.” dedi.


AKTOB Başkanı Dr. Yağcı : Kredi alımı kolaylaşır

Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Yağcı yapılan düzenlemeyle sektörün önemli bir sorununun çözüleceğini dile getirdi.
Yağcı, süresi azalan tesislerin bankadan kredi almakta bile zorlandığını vurgulayarak, "Bankalar, süresinin dolmasına az vakit kaldığı için kredi vermekte tereddüt ediyordu. Ayrıca tesis sahibi önünü görecek adımlar atamıyordu. Sevindirici bir karar oldu. Ancak yatırımcının ödeyebileceği makul rakamlarla sağlanması lazım" dedi.


ETİK Başkanı İşler : Belediye alanlarını da kapsamalı

Kısa adı ETKİK olan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, özellikle Bodrum bölgesinde kira süresi dolan ve dolmak üzere olan tesislerin bulunduğunu belirterek “Maliye, Turizm ve Orman olmak üzere 3 bakanlıktan kiralanan tesisler var. Düzenlemenin içinde özel idare ve belediyeden kiralanan alanlar yok ancak onların da olmasını istiyoruz" dedi.


TÜROB Başkanı Bayındır : Süreler kısalmıştı iyi oldu

İstanbul’dakti oatelcilerin oluşturduğu, kısa adı TÜROB olan Türkiye Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, 1980'de başlayan 49 yıllık kiralama modellerinin 10 yıla yakın süresi bulunduğunu hatırlatarak, "Eskiyen oteller yenileme yatırımı için önünü göremiyordu" dedi. Bayındır, bu nedenle kira süresi azalan otelleriıı de bir yenileme, satın alma sürecinde olduğunu ancak önlerini göremedikleri için bu kararlan ertelediklerini ifade etti. Bayındır, "Yapılması gereken bir düzenlemeydi. Faydalı oldu" dedi.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150