Turizmde tanıtım ve pazarlama politikasının değişmesi gerektiğini söyleyen Cornelia diamond Genel Müdürü Zafer Alkaya, 'Destinasyon bazlı çalışmamız gerekir' dedi.
 
“Alanya'yı, Belek'i ve Alaçatı'yı ayrı bir marka olarak pazarlamamız gerekiyor" diyen Cornelia Diamod Genel Müdürü Zafer Alkaya, "En büyük rakibimiz ispanya gibi destinasyon modeline geçmemiz gerektiğini” belirterek şunları söyledi:
 
Türkiye'de turizm anlayışı dar bir kalıba sıkıştı. Sektör kabuğunu kırıp başka denizlere açılamadı.
 
Türkiye'yi tanıtırken artık İspanya gibi tanıtmalıyız. Destinasyon modeline acil geçiş yapmamız gerekiyor. O zaman şu anki gelirleri katlayabiliriz. İspanya nasıl Kanarya Adaları, Costa del Sol, Andalusia gibi bölgeleri kendinden bağımsız pazarlıyorsa biz de Bodrum'u, Alanya'yı, Belek'i, Alaçatı'yı pazarlamalıyız.
 
Belek için konuşmak gerekirse dünyanın en önemli Golf destinasyon ların dan birisi. Burayı bir kere gören vazgeçemiyor. Ancak buraya Avrupa'dan çok az uçuş var. Golfçüler gelemiyor. Havalimanına 20 dakika mesafe bizim için çok büyük avantaj fakat kullanamıyoruz.
 
Turizmden para kazanmak istiyorsak gece hayatını canlandırmamız, kongre turizmi için lobi yapmamız ve futbol takımlarını Antalya'ya çekmemiz lazım. Kişi başına turist harcamasını 1.000 doların üzerine böyle çıkarabiliriz.”dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )