Çalıştayın açılışına Cumhurbaşkanı, Başbakan. Başbakan Yardımcısı. Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı, Turizm ve Çevre Bakanı, milletvekilleri ve belediye başkanları ile bürokratlar ve sektör temsilcileri katıldı...
 
"Kuzey Kıbrıs Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayı"  Oscar Hotel'de başladı. 
 
Çalıştayın açılışında konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu "Yatak sayımız 25 binlerde, turist sayımız 1 milyon 114'binlerde, turizm gelirimiz ise 796 milyon dolara ulaşmış durumda" dedi.
 
 
 
 
 
 
Ataoğlu sürdürülebilir bir turizm sektörü yaratmak için hedeflere dayalı, planlı bir gelişim stratejisi oluşturmanın önemli olduğunu kaydetti. 
 
"38 bin 800 turistten 1 milyon 114'bin turiste"
 
 "Ülkemizin turizm macerası, Saray Hotel ve Celebrity Hotel hariç, 20 Temmuz 1974 yılı itibarıyla başlamıştır. Bu başlangıçta yatırımcılık acentecilik, otelcilik nedir bilinmiyordu" ifadelerini kullanan Ataoğlu turizm sektörünün gelişimini şu sözlerle aktardı; "Barış Harekatı sonunda Kuzey'deki 2 bin 621 turistik yatakla 38 bin 800 turist ve 30 milyon liralık bir turizm geliriyle işe koyulduk. Turizmdeki ilk yerli atağımız olan Turizm Endüstrisi Teşvik Yasası ile turizme lokomotif sektör tanımlaması yaptık. Bu yasa ile yerli yatırımcılarımız yanında Türk yatırımcıları da ülkemize almaya başladık. Bunun yanısıra Kuzey Kıbrıs marka yaratımı, tanıtım faaliyetleri, teşviklendirme ve tur operatörü olabilme çabalarımız başladı. Hâlihazırda ayni yasa tahtında 2018 yılında turizm icraatını sürdürüyoruz. Bugün gelinen noktada yatak sayımız 25 binlerde, turist sayımız 1 milyon 114'binlerde, turizm gelirimiz ise 796 milyon dolara ulaşmış durumda.” 
 
Herkes eteğindeki taşı döksün
 
Ataoğlu sözlerine şöyle devam etti; "Ancak en önemlisi 1987 yılındaki yasada vurgulanan Turizm sektörü lokomotif olabildi mi? Turizmde bir devlet politikası geliştirebildik mi? 
 
Bu çalıştayda herkesin eteğindeki taşını dökmesi en büyük temennimiz. 
 
Saklayarak ve saklanarak doğru bir hedefe ve doğru bir planlama stratejisine ulaşmak mümkün olmayacaktır. Bu noktada, hepimizin siyasi argümanları ve siyasi kimliklerimizi bir yana bırakarak sadece ve sadece turizmi düşünmemiz gerekiyor.  İnanıyorum ki bu şekilde düşünmeyi başarmamız halinde hem bu çalıştay, hem de Turizm Stratejik Planı 2024, 1987 yılındaki Turizm Endüstrisi Teşvik Yasasından sonra, geleceğe yönelik en önemli ikinci kırılma noktası olabilecektir.
 
Ataoğlu, çalıştayla hedeflenenin Turizm Strateji Planı 2024'ü gerçekleştirebilmek adına tüm paydaşların katılımıyla parametre oluşturma olduğuna işaret etti. Ataoğlu, “Turizm Strateji Planı 2024'ü Ekim ayında yasalaşmak üzere Meclisimize göndermeyi hedefliyoruz" dedi. 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )