Macron, salgında ikinci dalganın yaşandığını belirterek, durumu “Kamu sağlığı felaketi’ olarak tanımladı.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs önlemleri kapsamında Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 17 Ekim itibarıyla 4 hafta süreliğine 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. 
 
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarında rekor artışların ardından hükümetin yayımladığı kararnameyle 17 Ekim'de sağlık alanında yeniden olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine karar verildi.
 
Macron, TF1 ve France 2'nin canlı yayın programında Covid-19 salgınına karşı alınan yeni tedbirleri duyurdu.
Salgınla ilgili durumun endişe verici olduğunu ifade eden Macron, salgında ikinci dalganın yaşandığını, virüsün artık her yaş kategorisinde yayıldığını ve herkes için tehlikeli olduğunu belirterek durumu “Kamu sağlığı felaketi’ olarak tanımladı.
 
Ülkede her gün 200 yeni hastanın yoğun bakımda tedaviye alındığını, yoğun bakım ünitelerinde yoğunluk oluştuğunu ifade eden Macron, salgının yayılmasının önlenmesi gerektiğin
i aktardı.
 
Macron, Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 17 Ekim itibarıyla 4 hafta süreliğine 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.
 
Emmanuel Macron, bu yasağa uymayanlara 135 avro para cezası kesileceğini, bu kuralı birkaç kez ihlal edenlere ise 1500 avro para cezası verileceğini belirtti.
 
Şehirlerarası dolaşım serbest
Uygulama kapsamında sağlık kuruluşlarına gitmek için dışarı çıkılmasına izin verileceğini ifade eden Macron, şehirlerarası dolaşımın serbest olduğu bilgisini paylaştı.
 
Bu uygulama nedeniyle olumsuz etkilenecek bazı sektörlere yardımlarda bulunacaklarını aktaran Macron, Fransızların Covid-19 tedbirlerine sıkı şekilde uymasının ve 6'dan fazla kişinin bir araya gelmemesinin önemine işaret etti.
 
Macron, gelecek yılın yazına kadar bu virüsle birlikte yaşanacağını söyledi.