Yunanistan, koronavirüs salgını  devam ederken  seyahat endüstrisinin uğradığı kayıpları belirleme çalışmalarına devam ediyor.
 
Bu kapsamda kısa adı ITEP olan Turizm Araştırma Enstitüsü, otellerin durumu ile ilgili bir araştırma yaptı.
 
Araştırma sonuçlarını basın toplantısı ile açıklayan ITEP yöneticileri koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl Yunanistan'daki tüm otellerin yüzde 40’ının kapalı olduğunu bildirdi.
 
Açıklanan raporda 2019'da ülke genelinde faaliyet gösteren toplam 9.971 otelin yalnızca yüzde 67'si (6.700’ü) gerekli sağlık protokollerini almaya ve ağırlamak için operasyonları kademeli olarak yeniden başlatmaya karar verdiği belirtiliyor.
 
ITEP'in verilerine göre, 2,328 otelin (Yunanistan'daki toplam miktarın yüzde 59'u) ve 3,699 mevsimlik otelin (Yunanistan'daki toplam miktarın yüzde 61'i) faaliyette olduğu ancak belirsizlik ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle sezonun büyük bölümünde düşük talep ile çalıştı.
 
Ortalama otel doluluk oranı yüksek sezonda, Temmuz, ağustos ve eylül aylarında ortalama yüzde 23,1, aynı dönemde ortalama oda fiyatı da 86 avro olarak gerçekleşti.
 
Raporda ağustos ayında görülen kısmi hareketlenme üzerine bazı otellerin bir ara yeniden açmayı düşündüyse de daha sonra bundan vazgeçip tesislerini açmadıkları, 717 otelin yıl sonuna kadar kapalı kalacağı belirtiliyor.
 
Yunanistan Oteller Odası Başkanı Alexandros Vassilikos , “Bu, otel sektörü için önümüzdeki ayların zorluğunu açıkça gösteriyor” dedi.
 
Vassilikos, 2020 turizm sezonu sonunda Yunan otellerinin gelirlerini 2019'da 18,5 milyar Avro’dan 3,5 milyar Avro’nun altında görmesinin beklendiğini, ciro ise 2,8 milyar Avronun altında olacağını (2019'da 8,5 milyar avrodan) söyledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

(t u r i z m g a z e t e s i. c o m)