İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun seçim konuşması Almanya'da basından sonra siyasilerin de gündeminde. Konu turizm ile ilişkilendirilerek tartışılıyor. Siyasiler 'Turizm iki ülke için de önemli bir sektör, bu alana zarara verecek açıklamalardan kaçınılmalı' diyor..
 
ITB Berlin Fuar’ının ilk günü Türkiye erken rezervasyonlardaki artış, yükselen talep ve tur operatörlerinin 2019 yılı Türk,ye planlamaları ile değil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara Polatlı’da seçim bürosunu açarken kullandığı sözlerle gündemdeydi.
 
Alman medyasının Soylu’nun konuşmasındaki o bölüm Almanya'da veya diğer Avrupa ülkelerinde terör örgütleri mitinglerine katılan ve daha sonra tatil için Türkiye'ye gelenlerin tutuklanacağı şeklinde haberleştirildi.
Bu arada Tagesspiegel İçişleri Bakanı Soylu'nun konuşmanın video kayıtlarını yayınladı.
 
Konuyla ilgili olarak Dışişleri açıklama yapıp konuşmanın yanlış anlaşıldığını söylemesi de tepkileri önlemedi.
 
Tersine basında başlayan tepkili haber ve yorumlar artarak devam ederken konuya Alman siyasetçiler de girdi.  
Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Alman turistlere karşı kabul edilemez tehditlerde bulunuluyor” dedi.
 
Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Adebahr de  yaptığı açıklamada "Almanya'da ifade özgürlüğü ile ele alınan ifadeler, Türkiye'de kovuşturmaya yol açabilir" dedi ve tatilcilerin Türkiye'ye yönelik seyahat ve güvenlik bilgilerine yakından bakmalarını önerdi. 
 
Öte yandan Yeşiller, CDU ve FDP üyeleri eleştirilerini dile getirirken Almanların Alman turistlerin Türkiye için Ruslardan sonra en büyük sayıyı oluşturduğuna dikkat çekerek “Turizm Türkiye için önemli bir sektör, bu alana zarara verecek açıklamalardan kaçınmak gerekir” dedi.
 
Bakan Soylu’nun konuşması Alman basınında nasıl yer aldı
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Avrupa’da PKK’nın toplantılarına katılıp Türkiye’ye tatil yapmaya gelenlerin gözaltına alınacağına” yönelik sözleri Alman gazetelerinde geniş yer aldı. Konuya ilişkin Alman gazetelerindeki haberlerden bazıları şöyle:
 
OBERHESSISCHE PRESSE: 
 
“Soylu’nun açıklamalarının amacı Akdeniz sahillerini turistsiz bırakmak ya da Türkiye’deki cezaevlerini biraz daha doldurmak değil. İktidar partisi AKP’nin amacı yaklaşan yerel seçimleri kazanmak.
Türkiye’ye gidecek turistler  bu soruyu kendilerine de sormaya ve güvenlikleri için düşüncelerini saklamaya başlarlarsa, Erdoğan durumu bir yönden severek kabullenir. Ancak Erdoğan amacının turistleri ürkütmek olmadığını da biliyor.”
 
NEUE OSNABRÜCKER: 
 
“Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, muhalif görüşlü tatilcilerin gözaltına alınmak istendiği yönündeki sözlerin bağlamından kopartıldığına ilişkin konuyu yumuşatma isteği, durumu pek değiştirmiyor.”
 
LUDWIGSBURGER KREISZEITUNG: 
 
 “Almanya’dan Türkiye’ye tatile gidecek olanlara yönelik açıklama, Ankara tarafından gönülsüzce tekzip edildi. Görünen o ki, Türkiye turizminde yaşanan patlamaya gölge düşmesinden endişe ediyor. 
 
MÜNCHNER MERKUR: 
 
“Türkiye İçişleri Bakanı’nın muhaliflerin turist olarak ülkeye girişlerinde tutuklanacağı yönündeki tehdidi Berlin’in yatıştırma politikasının bir kez daha işe yaramadığını gösteriyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )