İnternet üzerinden kiralık konaklama yapan uluslararası online portal Airbnb, Paris'te büyük bir engel ile karşı karşıya
 
Turizmgazetesi- Otellerin korkulu rüyası haline gelen dünya genelinde kiralık konaklama olanakları sunan internet platformu Airbnb, Fransa’nın başkenti Paris’te önemli bir engelleme ile karşı karşıya kalacak. 
 
Airbnb için yeni bir düzenleme hazırlığı içinde olan Paris Belediyesi, bu düzenlemeyi hayata geçirirse, Airbnb, belediyeye toplamda 12,5 milyon avro ceza ödemek durumunda kalabilecek. 
 
Paris’te 1.000 konutun Airbnb platformunda kayıtsız olarak konaklama olanağı sunduğunu belirten Paris’in kadın belediye başkanı Anne Hidalgo, getirmeyi planladıkları yeni düzenleme ile bu konutların kayıt altına alınacağını ve 120 günden fazla süreyle kiralama yapamayacaklarını bildirdi. 
 
Kayıtsız konut başına 12 bin 500 avro ceza almayı öngördüklerini, bunun da toplamda 12,5 milyon avro yapacağını söyleyen Hidalgo, böylece, Paris’teki bazı semtlerin dokusunun tamamen değişmesine yol açan kayıtsız kiralamalara karşı şok etkisi yaratmayı hedeflediklerini belirtti. 
 
Airbnb yönetimi ise Paris’te halen geçerli olan kuralların korunması için gerekli tedbirleri alma yoluna gideceklerini açıkladı. Airbnb yöneticileri, ayrıca, getirilmesi planlanan düzenlemelerin “işe yaramaz” ve “orantısız” olduğunu savundu. 
 
Paris Belediyesi, 2018 Nisan ayında konaklama olanakları pazarlayan Airbnb ve Wimdu platformlarının kayıtsız internet ilanlarını kaldırtmak için hukuki yollara başvurmuştu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )