Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) bir grup girişimci, Özbekistan'da, Aral Gölü sahillerinde kumarhane kompleksi kurmayı teklif etti...
 
Eurosianet’in Özbekistan’da yayın yapan Daryo sitesine dayandırdığı habere göre, BAE’li girişimciler Özbekistan’da kumarhane kompleksi kurmayı teklifinde bulundu.
 
Önerinin Özbekistan lideri Şevket Mirziyoyev tarafından resmi kabul gördüğü belirtiliyor.
 
Mirziyoyev, ekonomik durgunluk içinde olan Karakalpakistan’da kumarhaneler kurma düşüncesinin
 bölgedeki durumun iyileşmesine hizmet edeceği düşüncesiyle, “Bu meseleyle ilgili konuşmak kolay değil, ancak bu bizim için gerekli. Bütün dünyada, mesela Las Vegas’ta, devasa kumarhaneler var. Gerekli olması durumunda biz de Nukus’ta böyle tesislerin açılmasına izin veririz” dedi.
 
Karakalpakistan, Özbekistan’a bağlı, Aral Gölü kıyısında, büyük bölümü çorak topraklardan oluşan bir cumhuriyet.
 
Haberde Özbekistan Başsavcısının da kumarhane açmaya olanak sağlayacak yasal düzenlemeler yapma  hazırlıkları yürüttüğü belirtiliyor.
 
Kerimov döneminde yasaklanmıştı
 
Özbekistan’da dönemin devlet başkanı İslam Karimov, Eylül 2007’de, şans oyunları ve oyun makinelerini yasaklamıştı. 
 
Kumarhane kurulmak istenen Munyak, bir liman şehri. Muynak’ta sular, Aral Gölü’nü besleyen nehirlerin suyunun aşırı kullanımı yüzünden gölün kurumasıyla birlikte 200 kilometre kadar çekildi. Şehrin nüfusu da 30 binden 11 bine kadar düştü. Mirziyoyev iktidardaki ilk yıllarında Muynak’ı ekolojik turizm merkezine dönüştürmeyi planlıyordu. Özbekistan hükümeti, Şubat 2017’de bu bölgede bulunan girişimcilere uzun vadeli vergi muafiyeti tanıyan bir gelişme programı kabul etmişti. Ancak bölgedeki koşulların zorlu olması nedeniyle yüzünden pek az girişimci bu olanaklardan yararlandı.(Sputnik)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )