Booking.com, Expedia, Trivago, Hotels.com, Agoda ve Ebookers, web sitelerindeki yanıltıcı bilgi ve farklı taktiklerle gizli ücretleri durdurmayı kabul etti Otelin siteye ödediği komisyon ve sitedeki otele kaç kişinin baktığı gerçek verilerle belirtilecek
 
Başta booking. Com olmak üzere rezervasyon siteleri, sistemdeki uygulamaları yönelik eleştirileri haklı buldu.
Altı çevrimiçi otel rezervasyon sitesi, bir soruşturmanın ardından yanıltıcı satış taktiklerini ve gizli masrafları sona erdirmek için değişiklikler yapacaklarını açıkladı.
 
Expedia, Booking.com, Agoda, Hotels.com, Ebookers ve Trivago, gizli masraflar, baskı satış taktikleri, yanıltıcı indirim talepleri ve sipariş ile ilgili ciddi endişeler nedeniyle müdahale eden Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) tarafından incelemeye tabi tutuldu. 
Tüketicilerin en iyi fiyat teklifi bulmalarının önlenmesi ve  odadaki masrafları tam olarak belirtilmemesi üzerine yoğunlaşıyordu. 
 
CMA’nın yaptığı incelemeden sonra altı otel sitesi bazı sistemlerinde değişiklikler yapmayı kabul ettiklerini bildirdi.
 
Siteler, lüks bir süitin fiyatını, bunları işaretlerken standart bir çifte düşürmek veya hafta içi bir fiyatın gerçekten hafta sonu fiyatından indirildiğini öne sürmek gibi yanıltıcı indirimler eklemeyi bırakmayı kabul etti.
 
CMA karşılaştırma sitelerini ayrıca vergiler, rezervasyon ve tatil ücretleri de dahil olmak üzere tüm masraflar konusunda daha net olmaları konusunda uyardı. Rezervasyon sitelerinin her bir öğenin ne kadara mal olduğunu göstermek için bunları ayırmaya devam etmelerine izin verilmesi istendi.
 
Değişikliklerin 1 Eylül'e kadar yapılması gerekiyor, uygulamayı CMA izleyecek.
 
CMA Başkanı Andrew Tyrie yaptığı açıklamada “Çevrimiçi otel rezervasyon pazarındaki yanıltıcı satış taktiklerini, gizli masrafları ve diğer uygulamaları durum kabul edilemezdi. Bunu sonlandırmak için CMA olarak girişimlerde bulunduk, onlar da kabul etti. Bunlar en büyük otel rezervasyon sitelerinden bazıları. Şimdi, sektörün geri kalanlarının da aynı standartlara uymasını sağlamak için girişimde bulunacağız” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )