TYD Başkanı Oya Narin imar barışı ve tahsisli arazilerin süre uzatımı için başvuran oteller ile ilgili bilgi verirken süre uzatım bedeli olarak yaklaşık 2.8 milyar TL'lik ödeme yapılacağını söyledi....
 
Turizm yatırımı için tahsis edilen araziler ile ilgili süre uzatımını öngören yasanın çıkmasından bu yana öngörülen başvuru süresi birkaç kez uzatılmasına karşın
 başvurular beklenen hız ve sayıda olmamıştı.
 
Kısa adı TTYD olan Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, arazi tahsis  süre uzatımı ve imar barışı için başvuruda bulunan oteller ile ilgili bilgi verirken, "Yenileme ve inşa için 10 milyar, tahsis bedeli olarak da 2.8 milyar liralık yatırım yapılacağını söyledi.
Sabah Gazetesi’ndeki habere göre imar barışından yararlanmak için 500, tahsis süre uzatımı için de 300 otel başvuruda bulundu.
 
"Bu kadarını beklemiyorduk"
 
TYD Başkanı Narin konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:
“İmar barışı ve tahsis sürelerinin uzatılması, bizim uzun zamandır beklediğimiz ancak ikisi birden olmaz herhalde dediğimiz iki konuydu. Tahsis süresinin uzatımı için 300'ün üzerinde otel başvuruda bulundu. Ortalama 800 yataklı oteller, yaklaşık 20 yıl daha süre uzatımı planlıyor. 
 
İmar barışı başvuruları
 
Süre uzatım bedeli olarak yaklaşık 2.8 milyar TL'lik ödemenin yapılacağını öngörüyoruz. Bu tesislerin 20'sinin yıkılıp yeniden yapıldığı  düşünüldüğünde 5 milyar TL'lik bir yatırım hacmi oluşur. Yenileme yatırımı için de 5 milyar TL harcanır. Bunda kiralama bedelleri dahil değil. Yani yenileme, yıkıp yapma ve süre uzatımı için 5 yılda 13 milyar TL'lik yatırım yapılacağım düşünüyoruz. 
İmar barışından da 500'ün üzerinde büyük otel faydalandı. 6 aylık ilave süre verildi, başvurular devam ediyor. Her iki adım da hem bizim elimizi rahatlattı hem de yabancı yatırımcı ilgisini artırdı.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )