Türkiye'nin de Turban Otelleri için model aldığı İspanya'nın Paradores Otelleri, 90 yaşında. 1 Ocak'tan itibaren zincirin bütün otellerinde elektrik artık yalnız yeşil kaynaklardan kullanılıyor
 
İspanya’nın kamuya ait 90 yıllık otel zinciri, Paradores, sektöre vörnek olmak amacıyla bütün etellerde kullanılan  elektriği yeşil kaynaklardan kullanmaya başladı.
 
Türkiye’de Turban otelleriin kuruluşunda da örnek alınan 1928'de kurulan 10 binin  üzerde oda kapasiteli Paradores zinciri 
İspanya’nın çeşitli bölgelerinde aralarında eski kaleler ve manastırlardaki otellerin de olduğu tesislerindeki bu uygulama ile konaklama kesimine örnek oluşturmak istediği bildirildi. 
 
Şirket başkanı Lópezscar López Águeda konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Paradores, kelimenin tam anlamıyla sürdürülebilir turizmi destekleyen bir şirket ” dedi. “Dahası, halka açık bir şirket olarak, enerji tasarrufu ve sorumlu tüketimi teşvik eden yatırımlar söz konusu olduğunda bir örnek oluşturmak istiyoruz” dedi.
 
Uygulamanın 1 Ocak'ta bütün otellerde başladığını belirten Agueda zincirin doğal gaz kullanmaya devam edeceklerini belirtrek, doğal gazın, otelin geçmişte kullandığı geleneksel kaynaklara göre daha az kirletici olduğunu söyledi. Sánchez Plaza, şirketin biyokütle, güneş enerjisi ve jeotermal gibi yenilenebilir enerjileri Paradores'e getirmek için iddialı bir plan olduğunu ekledi .
 
Grup koordinatörü Paco Segura, kamu kurumlarının yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmasının dönüştürücü bir etkiye sahip olduğunu söyledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )