2018'de Kapadokya'da balon turlarına katılanların sayısı bir yıl öncesine göre yüzde 63 artırık 500 bini geçti. Kapadokya'da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden ruhsatlı 24 balon işletmesi faaliyet gösteriyor...
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) 2018 yılı balon turları istatistiklerini açıkladı.
 
SHGM verilerine göre 2018 yılında sıcak hava balon turuna katılanların sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 63 artış göstererek 537 bin 500 kişi olarak gerçekleşti, balona binenlerden 70 milyon Avro gelir elde edildi. 
Kapadokya'da ortalama bir saatlik balon turu fiyatı kişi başı 120 ile 170 euro arasında değişiyor. Kapadokya'da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden ruhsatlı 24 balon işletmesi bulunuyor. 
 
Aynı anda 100 balonun uçuşuna izin verilen bölgede, günün ilerleyen saatlerinde talep ve hava şartlarına bağlı olarak 50 balon daha havalanabiliyor. 
 
Gecmis yıllara kıyasla yoğun talep gören sıcak hava balonları, 2018 yılı boyunca havanın müsait olduğu 230 gün ucus gerçekleştirdi. 
Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, farklı ülkelerde yapılan balon uçuşları arasında en yoğun talebin Kapadokya'da olduğunu, tur sırasında bölge semalarında oluşan güzel görüntünün manzaraya renk kattığını belirtti. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )