Rus milyarder Aleksey Mordaşov, TUI AG'deki yüzde 24.99 hissesini iki ğlunun KN şirketine devretti. Mordaşov TUI AG'nin yönetim kurulundaki görevini sürdürücek...
 
Rus milyarder Mordaşov, TUI AG´de hisselerini iki oğlunun şirketi KN Holding’e devretti.
 
TUI AG tarafından paylaşılan bilgilere göre Aleksey Mordaşov şirketteki yüzde 24.99 hisselerini iki oğlu Kirill Mordaşov ve Nikita Mordaşov´a ait olan KN Holding’e devretti.
Aleksey Mordaşov, TUI AG´ye hisse değişikliğini “Uzun vadeli halef planlaması gereği“ yaptığını bildirdi. 

Kanada'nın 25 havaalanından Küba'ya sefer yapılıyor. Küba'ya 650 bin turist gönderen Sunwing ülkenin en büyük tor operatörü olurken otel sayısını 19'a yükseltti
 
Küba, turizmde başlattığı atakların sonuçlarını alıyor. Geçen yıl yalnız Kanada'dan bir milyondan fazla turist alan Küba 2018’de 4,7 milyon ziyaretçi ağırladı. 
 
Bu alanda gösterdiği hızlı büyüme ile tur operatörleri ve yatırımcıların ilgi alanı haline gelen Küba’nın en büyük tur operatörü Sunwing’in geçen yıl gönderdiği turist sayısının 650 bine ulaştığı belirtiliyor.

Aşırı ziyaretçi trafiğine ençok maruz kalan bu nedenle 'Turist istemiyoruz eylemlerine ençok sahne olan Barselona'da yerel halk turist sayısında kısıtlamaya gidilmesi yerine düzenleme istiyor
İspanya bir yandan hız kesen ziyaretçi girirşini yeniden yükseltmeye çalışırken bir yandan da turizm bölgelerindeki yerel halkın aşırı ziyaretçi trafiğinin neden olduğu sorunlar üzerine yayılan ‘Artık turist istemiyoruz” eylemlerine çözüm arıyor.

Dorak Turizm'in bölgedeki balon turu yapan firmalarla anlaşma yaparak tek elde toplaması üzerine Rekabet Kurumu soruşturması sürerken balon uçulşalı ile ilgili yönetmelikte değişiklikler yapıldı.
 
Kapadokya bölgesinde balon turları ile ilgili tartışmalar sürerken balon uçuşları ile ilgili yeni düzenleme yapılarak uçuş izin sayıları artırıldı.

2019/2020 kış sezonu programını açıklayan Öger Tours, Türkiye'den 20 yeni oteli programına dahil etti...
Turizmgazetesi- Thomas Cook bünyesindeki Türkiye spesiyalisti tur operatörü Öger Tours, 2019/2020 kış sezonu programını açıkladı. Kış programına Türkiye’den 20 yeni otel ekleyen Öger Tours, otel sayısını 96’ya çıkardı. 
 
Kış sezonunda Türkiye’deki otel sayısını arttıran Öger Tours’un programında Cook’s Club Alanya, Mardan Palace Antalya, Legends Kingdom Antalya’nın yanı sıra Ege’de Plaoma Pasha Resort ve Pine Bay Holiday gibi yeni oteller bulunuyor. 
 
Türkiye’de yaz döneminin %75’ini sattık
Yaz satışlarının çok iyi gittiğini belirten Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati, “Türkiye programımızın yüzde 75’ini sattık. Bundan sonra çok güçlü bir son dakika satış dönemi olmasını bekliyoruz” dedi. 
Oti Holding bünyesindeki, Rusya'daki Türk kökenli tur operatörlerinden Coral Travel Rusya'dan Antalya'ya business sınıfı hizmeti de verecek...
 
Rusya'daki Türk kökenli tur operatörlerinden Coral Travel, Rusya-Antalya uçuşlarına business class hizmeti de ekledi.
 
Coral Travel'ın hava yolu şirketi Royal Flight'ın Boeing 777-300ER uçağı 13 Haziran'da Moskova'ya ulaştı. 14 business yolcu taşıdı, 478  ekonomi sınıfı koltuğu olan uçak, 1 Temmuz tarihinde Antalya'ya ilk uçuşunu gerçekleştirecek.
Business sınıfında üst seviyede hizmet verileceğini açıklayan şirket, koltukların tam yatak pozisyonuna gelebildiğini,

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Kamu Özel sektör İşbirliği (KÖİ) Raporu'nda; Yassıada dönüşümü projesinin yatırım tutarı, projenin ihalesiz olarak kime verildiği. maliyeti kimin ödeyeceği ilginç bilgiler var ...
 
Kağıt üzerinde sahibi Kültür ve Turizm Bakanlığı olan, siyasi nedenlerle adı değiştirilip turizme açılan Yassıada’daki ‘Dönüşüm’, çevre. tarihi doku, kültürel miras yönüyle çeşitli kurum, ilgili birimler ve uzmanlar tarafından değerlendirildi. Sözcü Gazetesi’nden Çiğdem Toker Yassıada’yı ‘Dönüştürme’ planını ekonomik açıdan değerledirdi.

Eski Club Phaselis'i alan Kütahya Seramik yapacağı geniş kapsamlı yenileme ile tesisi bölgedeki diğer lüks statüsündeki oteller düzeyine çıkaracak....
 
Antalya Kemer"deki , eski Club Phaselis’i Kütahya Seramik aldı.
 
Kısa adı KEMİAD olan Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği"nin  toplantısında turizmci ve iş adamları ile bir araya gelen Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, "Size bir sevindirici haber vermek istiyorum. Eski Club Phaselis’i Kütahya Seramik aldı." dedi.
Göynük’de yer alan ve uzun zamandır kapalı olan Club Phaselis'i alan  Kütahya Seramik'in tesise genişktapsamlı yenileme yaparak

Gazetemizin editörü, Ekin Grubu Başkanı Fehmi Köfteoğlu'nun geçirdiği kalp krizi nedeniyle arayan geçmiş olsun dileklerini ileten herkese teşekkür ederiz...

Skandal olayda bir takım nüfuslu kişi ve kuruluşların bulunması, gerçek durumun iç ve dış kamuoyu ile paylaşılmasını engellemez...
 
 
The Marmara Oteli’nin temellerinin atılmasından başlayarak, hemen her aşamasını yakından bilen birisi olarak, ortada bir yönetiş kazası olduğu rahatlıkla söylenebilir.
 
1 Mayıs 1977 olayları sonunda işletmeci değiştirmek zorunda kalan binanın, bir kaç yıl sonra şimdiki sahiplerine (*) satılmasıyla unutturduğu -bence- o zaman  hiç kusuru olmayan gelişmenin ürkütücü yanının yeniden gündeme getirilmesine hiç gerek yoktu.
Bahattin Yücel’in konuyla ilgili yazısının tamamı için tıklayın https://www.turizmgazetesi.com/article.aspx?id=88610

Geçen yıl ilki yapılan Uluslararası Akra Caz Festivali'nin ikincisi Monica Molina ile başladı.
Caz müziğin dünyaca ünlü isimleri Antalya Akra Caz Festivali'nde sanatseverlerle buluşuyor. Bu yıl Antalya'da ikincisi gerçekleşen festivalde modern ve klasik cazın yanı sıra; caz müziğin funk, rock, latin, soul ve elektornik tarzda harmanlayan renkli bir yelpaze bulunmakta.
 
19 haziranda Monica Molina ile başlayan program 29 hazirana kadar devam edecek, programa Doberta Fonseca, Iyeoka, Fazıl Say, Igor Butman ve Dee Dee Bridgewater da katılacak. 

KKTC sınırları içerisinde yer alan, Kıbrıs'ı ikiye ayıran 'Yeşil Hat Tampon' bölgesindeki Maraş, 1974 öncesi Akdeniz'in en ünlü tatil merkezlerinden biriydi. Bölgede 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu....
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti tarihi bir karar aldı. Karar siyasal boyutu yanında KKTC için turizmde de tarihi bir karar olacak.
 
KKTC için turizmde yeni bir dönem olacak

WTTC'nin JLL ile birlikte hazırladığı 'Hedef 2030: Küresel Şehirlerin Turizm Büyümesine Hazırlığı' raporunda ülkelerin ve seyahat endüstrisi aktörlerinin şehir turizmindeki büyümeye hazır olmaları isteniyor
 
Kısa adı WTTC olan Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi 2030’da Dünya Turizmi Raporu’nu açkladı.
 
Turizmde olası gelişmeler ve ülkelerin nelere hazırlıklı olmalarına ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı raporda herkesin değişen zamanları yakından izleyip geleceğe olası etkileri konusunda hazırlıklı olup gereken düzenlemeler için harekete geçmesi gerektiğine işaret ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve tarihi yarımada ile Sultanahmet bölgesinde görev yapan yaklaşık 2500 taksiciye davranış ve turizm alanında eğitim verileceğini açıkladı.
Ersoy, "Taksicilere 13 farklı dalda eğitim verilecek. Davranış, tarih, kültür ve turizm konuları ile acil duruma müdahaleden tutun da kendilerini geliştirecek farklı dalda bu hizmet verilmiş olacak. Eğitimlerde başarılı olan arkadaşların taksilerine 'turizm dostu' logosu da takılacak" dedi.

İsmail Küçükkaya ve Fox TV The Marmara Oteli hakkında tazminat davası açıyor. Hukukçular KVKK ihlalinin yaratacağı ağır mali tazminata dikkat çekerken olayın sektöre yansımasının tazminattan çok daha büyük olacağına işaret ediyor..
The Marmara Oteli’nin müşteri görüntülerini paylaşması ve bunların Sabah Gazetesi’nde yayınlanması ile patlak veren skandalın yankıları devam ediyor.
 
Olayı değerlendiren 54. Hükümet  Turizm Bakanı ve eski TÜRSAB Başkanı Bahattin Yücel, konunun yalnız bir otel ile ilgili olmadığını sektörün bütünü ve Türkiye’nin sorunu olduğunu belirterek “Sektör kuruluşları bu olay üzerine önemle durmalı” dedi.

Ana gelir kaynağı turizm olan adada Mayıs 18'den 26 Temmuz'a kadar güneş hiç batmazken Kasım'dan Ocak ayına kadar da tüm günler gece gibi yaşanıyor Ada halkı saat kullanımının anlamsız ve gereksiz olduğuna kanaat getirdi.
 
Norveç adası Sommaroy dünyanın ilk 'zamansız' yeri olmak istiyor.
Norveç'in kuzeyinde bulunan Sommarøy adasında yaşayanlar bulundukları yerde zamana ihtiyaç duymadan yaşıyor. 

Turizmde Türkiye'nin en büyük iki pazarında yaşanan gelişmeler yüksek sezona girilirken belirsizlikleri artırdı. Almanya ve Rusya pazarlarında 2019 yılı nasıl olacak?
Turizmgazetesi- Türkiye’nin turizmdeki en büyük iki pazarı Almanya ve Rusya’da 2019 yılının nasıl sonuçlanacağı merakla beklenirken, iki pazar için de belirsizlikler devam ediyor. 
 
Genel tatil talebinin özellikle mart ve nisan döneminde beklenen artışı gösteremediği Almanya’da özellikle yaz sezonunu son dakika satışlarının belirleyeceği ifade edilirken, geçtiğimiz yıl 6 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin birinci pazarı konumunda olan Rusya’da ise uçuş programlarını mevcut fiyatlarla satamayan tur operatörlerinin kimi charter uçuşlarını iptal etmeye başladığı dikkat çekiyor. 

Turizmde ocak-mart arasındaki 3 aylık döneme ilişkin yatırım teşvik belgesi verilen turizm işletmeleri açıklandı. İlk kez balon firmalarına teşvik verilen dönemde hangi firmalar teşvik aldı?
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, ocak-mart arasındaki 3 aylık toplam 48 turizm şirketi için yatırım teşvik belgesi düzenlenirken, bunların 28 tanesi komple yeni otel yatırımlarından, 3 tanesi balon işletmecilerine verilen teşviklerden ve 17 tanesi de modernizasyon teşviklerinden oluştu. 
 
Toplam teşvik 1,1 milyar lirayı aştı

Kapadokya'da balon turları yapan firmalar ile ilgili Dorak Turizm'in yaptığı işlemler Rekabet Kurumu'na taşınıp sektörde tartışılırken konu yeni bir boyut kazandı..
 
 
Türk Hava Kurumu (THK), balon işletmeciliği yapan bağlı kuruluşu Gökçen Havacılık’a ait balonların, kira akdi feshedilen Şeref Tur tarafından yasadışı yollarla gasp edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
 
Jale Özgentürk’ün Hürriyet’teki haberine göre. THK’nın bu alanda faaliyet gösteren şirketi Gökçen Havacılık balonlarını kiraladığı Şeref Tur konkordato ilan edince THK kira bedelini tahsil edemeyince balonları geri almak istiyor. Ancak Şeref Tur, kurum çalışanı Mustafa Çetinkaya’nın da desteği ile evrakta sahtecilik ve tahribat yapılarak sözleşme uzatılmış gibi sahte belge düzenleniyor.

Hilton Üst Sınıf Otellerden Sorumlu Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan: 'Yatırımcıyla anlaşırsak 2020'de Hilton'u yaklaşık 50 milyon dolar yatırımla baştan aşağı yenilemeyi düşünüyoruz.'
Türkiye'nin ilk 5 yıldızlı oteli olan Hilton İstanbul Bosphorus'un 50 milyon dolarlık yatırımla yenilenmesi planlanıyor. 
 
Yenilemenin 2 yıl süreceği, bu sürede otelin hizmet vermeye devam edeceği belirtiliyor. 
 
Akşam gazetesinden Şenay Büyükköşdere’nin haberine göre, 

Bir dönem TUI Russia genel müdürlüğünü yapan Mottershead 2015'te Thomas Cook'a geçmişti...
Bir süreden beri içine bulunduğu mali sıkıntıları ile gündemde olan Thomas Cook tepe yönetiminde bir değişiklik oldu.
 
Ürün Müdürü Chris Mottershead, ITT başkanlığına getirildi.
 
Mottershead , 2001'den 2004'e kadar, TUI UK'ye ait diğer seyahat şirketleri arasında Thomson Holidays, Lunn Poly ve Travellhouse CEO'su olarak görev yaptı .
 
2010-2015 arasında, TUI Russia genel müdürlüğünü yapan Mottershead 2015’te Thomas Cook'a geçmişti.