Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu olan TUI, 2018 yılında cirosu ve gelirini önemli oranda artırdı. TUI Group Yönetim Kurulu Başkanı Fritz Joussen, TUI'nin kar marjı yüksek kendi ürünlerine yaptığı yatırım ile büyüdüğünü vurguladı....
 
Turizmgazetesi- Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu olan TUI, en yakın rakibi Thomas Cook’un aksine, 2018 yılını önemli oranlarda artışlarla kapattı.
 
TUI’nin 30 Eylül 2018 itibariyle sona eren 2017/2018 mali yılında cirosu yüzde 5,3 artışla 19.5 milyar avro oldu. Yolcu sayısı ise yüzde 4,7 artarak 20 milyonu aştı. TUI böylece karını yüzde 7,6 oranında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İkinci 100 Gün Programını açıkladı. Programda Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla ilgili 25 madde arasında işletme ve yatırım belgeleri ile ilgili düzenleme yanında Ürdün ve Etiyopya'da türbesi Restorasyonunu da var...
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkinci 100 Günlük İcraat Programını Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programda açıkladı. Açıklanan programda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı ilgilendiren 25 madde var. İşte o maddeler:
 
-Turizm Yatırım ve İşletme Belgeleri Başvurularının e-Devlet Üzerinden Alınması
 
- İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin İnşaatına Başlanması
28 AB ülkesinde satın alma gücü paritesi 100 iken, Lüksemburg'da, 132 ile en yüksek,39 ile Arnavutluk'ta en düşük, Türkiye'de ise 67 ile AB ortalamasının yüzde 33 altında.
 
Avrupalı turist gideceği ülkeyi seçerken ödeyeceği paket tur fiyatı yanında o ülkede yapacağı kişisel harcamaya da bakar.
 
Bu tatilcinin gideceği ülke (Destinasyon) tercihini de etkiler.
 
Bu nedenle Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat)’ın 28’I AB üyesi toplam 37 Avrupa ülkesindeki Satın Alma Gücü (SGP) verileri baz alınarak hesaplanan Kişi başına fiili bireysel tüketim seyahat endüstrisi önemli bir gösterge olarak kullanılıyor.
 
Avrupa'da 100 olan Türkiye'de 68
ITB Berlin fuarı kapsamında düzenlenen eTravel World bölümüne gelen talep üzerine alanın büyütülerek üç salona yayıldığı 80 firmanın daha başvuruda bulunduğu bildirildi....
 
ITB Berlin Fuarı kapsamında düzenlenen eTravel bölümüne katılmak isteyen firma sayısı artıyor. E-Travel bölümünde stand açmak için 170 firmanın olduğu bunların dışında yer isteyenlerle sayının 250’yi aştığı bildirildi.
 
E-Travel, seyahat teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaların katıldığı Turizm Teknolojileri Aktiviteleri (TTA) üç salonda gerçekleştiriliyor.
Akdeniz bölgesindeki otellere yönelik talep artışı ve buna bağlı olarak fiyatların yükselmesi üzerine iç turizm pazarı Ege bölgesine kayıyor....
 
Otel fiyatlarının yükselmesi yurtdışından talep artışının iç turizmde tatilcileri Ege bölgesine yönelteceği belirtiliyor.
 
Yurtdışından talep artışının iç pazarda fiyat yükselmesine neden olduğunu söyleyen

Thomas Cook, CEO'su Peter Fankhauser, 2018 yılı bilançolarında zarar görünmesine karşın yatırım programlarını değiştirmeyeceklerini söyledi...
 
Avrupa seyahat endüstrisi pazarının en büyük ikinci grubu Thomas Cook, 2017-18 dönemindeki zarara rağmen yatırım stratejisini değiştirmeyeceğini açıkladı.
 
Thomas Cook, CEO'su Peter Fankhauser, kaybolan yatırımcı güvenini yeniden kazanmak için doğru bir stratejiye sahip olduklarını söyledi.Thomas Cook’un 2017-18 dönemi mali bilançosunu açıkladığında grubun zarar ettiğinin görülmesi üzerine borsadaki hisse senetleri hızla değer yitirmişti.
Antalya'nın ziyaretçide rekor yıl olan 2014'ü aştı. Antalya'nın ziyaretçi sayısında zirve yapmasında dört ülkeden gelenlerdeki artışlar belirleyici oldu...
 
2018 yılı Antalya için ziyaretçi sayısında rekor artış ile zirveye ulaşılan yıl oldu. Antalya’nın ziyaretçi girişinde bu noktaya gelmesini dört ülkeden girişlerdeki artış sağladı.
 
Antalya 2018'de kasım ayı sonu itibariyle gelen ziyaretçi 13 milyona ulaşarak tarihinin en yüksek rakamını elde etti. 

Kamuya ait enerji şirketi Turkish Petroleum International Company (TPIC) personelin konaklaması için Diyarbakır'da 6 ay süreyle 6.840 oda kiralanacak. Odaların 1.812'si tek, 5.028 adeti çift kişilik olacak.
 
Güneydoğu'da petrol arama çalışmalarını hızlandıran kamuya ait enerji şirketi Turkish Petroleum International Company (TPIC)

Hilton şemsiyesi altındaki markalardan 'Curio Collection by Hilton' üç yeni proje ile Türkiye'deki büyümesini sürdürecek.
 
Türkiye’ye gelen ilk yabancı otel zinciri Hilton bünyesindeki alt markaları da getirerek büyüyor.
 
Hilton, şemsiyesi altındaki markalardan Türkiye’nin çeşitli illerine dağılmış toplam 63 otele markalarının adını veren 2019 yılında toplam 27 yeni otel daha açacak. 
 
Hilton’un yeni açacağı oteller 3’ü “Curio Collection by Hilton” olacağı, bunlardan ikisinin İstanbul’da biri de Bodrum’da olacağı öğrenildi.

Yunanistan'daki 5 yıldızlı otel sayısı yüzde 77 artışla 216'ya yükseldi. Türkiye'de yalnız Antalya'daki 5 yıldızlı otel sayısı Yunanistan'daki toplam sayının iki katından fazla...
 
Turizmde kaliteyi yükseltme çalışmalarını sürdüren Yunanistan’da 5 yıldızlı otel sayısı artıyor.
 
GBR Consulting raporunda yer alan verilere göre Yunanistan’daki  5 yıldızlı otel sayısı 2009-2017 döneminde yüzde 77 arttı.
 
Bu artıştan sonra sayıları 216’ya ulaşan 5 yıldızlı otellerin Yunanistan’daki toplam otellerin yüzde 8’ini oluşturuyor.

28-29 Kasım'da Antalya'da Baia ve Miracle Otellerinde yapılan 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin sonuç raporu yayınlandı. Raporda kongreye yurtdışından ve yurtiçinden katılan konuşmacıların değerlendirmeleri aktarılırken turizmde sorunlar var ama bunlara karşın sektörün geleceği parlak deniliyor...
 
İlki 2011 yılında Antalya’da gerçekleştirilen Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin 8"ncisi bu yıl Antalya Lara'da bulunan Baia ve Miracle Resort Otelleri'nde yapıldı.
 
Türkiye’nin turizmde konjonktürel olayların ötesinde sahip olduğu potansiyeli, sunduğu fırsatları yatırımcı ve işletmecilere anlatıp, bu alanda stratejik işbirliklerinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan kongreye yurtdışından ve yurtiçinden sektörün her alanıyla ilişkili kesimlerden en üst düzeyden profesyoneller katıldı.

Son zamanlarda UBER tartışmalarıyla gündeme gelen ticari taksilerin sicili bir hayli kabarık çıktı. İstanbul'da kayıtlı 18 bin ticari taksiden 9 bin 876'sına son bir yıl içinde yapılan denetimlerde, 20 ihlalden toplam 2 milyon 202 bin 926 lira para cezası verildi...
 
İstanbul’da taksilerle  ilgili sıkıntılara hergün bir yenisi ekleniyor. Yapılan denetimlerin sonucu taksilerle ilgili vahim tabloyu ortaya çıkardı.
 
Yapılan denetimlerde İstanbul'da bulunan 18 bin taksiden 9 bin 800'üne ceza kesilirken, alkollü araç kullanan taksi şoförlerinin bile bulunduğu belirlendi.Yeni Şafak'tan Şahin Şen'in haberine göre

İzmir Alaçatı'da bulunan 167 oda kapasiteli Resort Zigana Alaçatı için 200 milyon Euro üzerinden satışı için yetki verilen Soner Yılmaz satın almak isteyen alıcılarla görüşüyor...
 
Satışa çıkarılan İzmir Alaçatı’daki Zigana Resort için yabancılarla görüşülüyor.
 
Trabzonspor Kulübü Eski Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın sahibi olduğu Alaçatı Zigana’nın 200 milyon Avro bedel ile satılması konusunda tesisin sahibi Tek Art Yönetim

İstanbul Rehberler Odası (İRO) Genel Kurulu 16 Aralık Pazar günü, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Marmara Salonu'nda yapılacak. İRO Başkanlığına aday olan Hakan Eğinlioğlu yeni dönemde yapacaklarını üyelerle paylaştı.
 
Kısa adı İRO olan İstanbul Rehberler Odası Genel Kurulu 16 Aralık Pazar günü, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Marmara Salonu'nda yapılacak. 
 
Kongreye iki  aday ile gidiliyor. Bunlar halen başkan olan Hakan Eğinlioğlu ile Sedat Bornovalı.
 
İRO Başkan aday Hakan Eğinlioğlu yeni dönemde yapacaklarını üyelerle paylaştı…
Her alanda olduğu gibi turizmde de hızla büyüyen Çin sektörün her alanında en büyük olma yolundaki ilerleyişini kruvaziler turizmine taşıdı. Çin, dünyanın en büyük kruvaziyer gemisini inşa ediyor...
 
Çin önümüzdeki dönemde kruvaziyer turizminde dünyanın en büyük pazarı olma olanağına sahip.
 
Cruise Lines International Association’ın dünya kruvaziyer turizmi ile ilgili hazırladığı rapora göre  geçen yıl yaklaşık 2.5 milyon olan Çinli kruvaziyer turist sayısı 2025 yılına kadar 8 ila 10 milyona çıkacak.
 
Buradan hareketle Çin, kruvaziyer turizmi alanında hedeflediği dünya liderliğini yakalamak için seyahat endüstrisinde kamu ile

Antalya Belek'teki Alva Donna Hotel'in sahibi Alva Reklam'ın yatırımını yapacağı otel 380 oda ve 600 yataklı olacak, otelde kongre merkezi de yer alacak...
 
Alva Donna Otel, Antalya Demre’ye 5 yıldızlı otel yapacak.
 
Antalya Belek'teki Alva Donna Hotel'in sahibi Alva Reklam tarafından hayata geçirilecek projede 380 oda ve 600 yatak kapasiteli otelde kongre merkezi de olacak. 
 
128 milyona mal olacak otelin 2022 yılında tamamlanması planlanıyor.
Mardin'in özgün yemek kültürünün turizmle bütünleştirilerek UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olan gastronomi alanında kurumsallaşıp kentin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.
 
Merkezi Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin Dicle Kalkınma Ajansı'nın Güdümlü Proje desteği kapsamında Ajans'a sundukları "Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi" projesi başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. 
Vali İdrıs Akbıyık. Merga Bütan Kayak Merkezı'nm Hakkâri, Van ile komşu ülkeler Irak ve İran'ın kayak ve dağ turizminde önemli bir merkezi olmaya aday olduğunu söyledi.
 
Hakkari'nin 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezı'ndeki kayak pistinin uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi amacıyla, 2 ay önce çalışmalarına başlanan 1200 metre uzunluğundaki pist ve dörtlü telesıyej çalışmalarında sona gelindi. 
 
15 milyon TL'ye mal olaıı kayak pistinde incelemelerde bulunan Vali İdrıs Akbıyık. Merga Bütan Kayak Merkezı'nm Hakkâri, Van ile komşu ülkeler Irak ve İran'ın kayak ve dağ turizminde 

İstanbul Beyazıt'taki The President Hotel Genel Müdürü Atacan Yücel, ağırlıklı olarak Cezayir, Ortadoğu ülkeleri, İspanya, Romanya, Yunanistan'dan olan müşterilere İtalyanların da eklendiğini söyledi...
 
İstanbul Beyazıtk'taki  BW Plus The President Hotel Genel Müdürü Atacan Yücel, otel olarak bölgedeki gelişmelere paralel  pazar yelpazesinin genişlediğini söyledi.
 
Bu yıl ağırlıklı olarak Cezayir, Ortadoğu ülkeleri, İspanya, Romanya, Yunanistan’dan dahil birçok ülkeden turistleri ağırladıklarını belirten Yücel, gelecek yılın turizm pazarına ilişkin değerlendirme yaparken genişleyen pazar yelpazesine dikkat çekerek şunları söyledi:

Almanya seyahat pazarında 'Mısır spesiyalisti' olarak tanınan tur operatörü ETI, geçtiğimiz yıllarda başlattığı Türkiye operasyonlarını genişletme kararı aldı, otel portföyünü büyütmeye başladı.
 
Turizmgazetesi- Almanya seyahat pazarında “Mısır spesiyalisti” olarak bilinen ve geçtiğimiz yıllarda Türkiye dahil başka destinasyonları da programına alan tur operatörü ETI, 2019 yaz sezonunda Türkiye’yi odağına aldı.
 
Türkiye’nin Ege kıyılarındaki 80 oteli 2019 yaz sezonu için rezervasyona açan ETI, yeni sezonda yeni otelleri de programına ekledi. 

Haluk Ulusoy'un Kuişadası'ndaki Fantasia otelinden sonra Antalya Kemer Çamyuva'daki oteli de icradan satışa çıkarıldı...
 
Haluk Ulusoy ve kardeşlerine ait Antalya Kemer Çamyuva'daki 6 bin metrekare alana yayılı oları 56 odalı 10 vıllık turistik tesis icradan satılışa çıkarıldı.