İspanya'da FTI'nin koronavirüs salgını nedeniyle, geçmişe dönük olanlar da dahil otellere ödeme yapmama kararının diğer tur operatörlerine örnek olup olmayacağı konusunda gözler TUI'ye çevrildi. TUI kararını borsadaki hisse senetlerine göre belirleyecek...
 
Alman tur operatörlerinden FTI bünyesindeki Meeting Point’in otellere gönderdiği yazı ile ocak-şubat dönemine ilişkin gerçekleşmiş hizmetlerden doğan borçlar dahil ödemeleri askıya aldığını bildirmesinin diğer tur operatörlerine nasıl yansıyacağı tartışılırken gözler TUI’ye döndü.

Koronavirüs salgınının "mücbir sebep" sayılarak tur iptali ve para iadesi yerine turun ertelenmesi için kullanılması konusu, Rusya'dan sonra Almanya'nın da gündeminde. UNWTO da tatili ertele kampanyası başlattı. Gözler Türkiye'de...
 
Koronavirüs salgınının ilk ve en çok etkilediği sektör olan turizm ile ilgili gelişen olaylar karşısında alınacak önlemlere her gün bir yenisi ekleniyor.
 
Turizmin bundan önceki dönemlerde olduğu gibi bugün de ekonomik krizin aşılması ve toplumsal toparlanmada oynayacağı rolü dikkate alan ülkeler, sektöre destek sağlarken tüketici ve seyahat endüstrisinin bütün kesimleri ile ilgili düzenlemeler yapıyor.

Antalya Side'deki Nova Park ve Nova Beach Otellerinin sahibi Ali Özdemir, korona virüsü nedeniyle personeli ortam düzelinceye kadar maaşlarını ödemek üzere ücretli izine çıkardı.
 
Antalya’da Akra ve Concorde ile başlayan koronavirüs salgını nedeniyle çalışanları ücretli izine çıkaranlara biri daha eklendi.
 
Antalya Side’deki Nova Park ve Nova Beach Otelleri tüm personeli ücretli izne çıkardı.

Alman tur operatörü FTI bünyesindeki Meeting Point Spain, 30 nisana kadar otellere yapması gereken ödemeleri askıya aldığını açıkladı. FTI'yın diğerlerine örnek oluşturmasında endişe ediliyor
 
Alman tur operatörü FTI’ın İspanya'daki şirketi Meeting Point Spain, imzalanmış kontratlara göre otellere yapması gereken ödemeleri nisan sonuna kadar askıya aldı.
 
Otelciler bunun diğer tur operatörlerine de örnek oluşturmasından endişe ediyor

Corendon CEO'su Steven van der Heijden Hollanda'da 120 bini kendilerinden olmak üzere toplam 500 bin iptal gerçekleştiğini söyledi.
 
Türk-Hollanda ortaklı Corendon tur operatörü ve havayolu daha önce 1 nisan olarak ilan ettiği yeniden uçuşlara başlama tarihini 1 Haziran'a erteledi.
 
Corendon CEO'su Steven van der Heijden "koronavirüs krizi beklenen ve tahmin edilenden daha uzun sürecek" dedi.

Yunanistan Turizmde Korona Sonrası, Ertesi Güne Hazırlanma Çalışma Grubu kurdu...
 
Yunanistan koronavirüs salgını ile ilgili bir yandan önlemler alırken bir yandan da kriz sonrasına olasılıklara göre hazırlık yapmak amacıyla 
 
Çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar kapsamında oluşturulan ‘Turizmde Ertesi Güne Hazırlanma Çalışma Grubu’nun 2021-2030 için hazırlanan stratejiyi de güncelleyeceği bildirildi.

'Stratejik bir sektör olan turizm, ülkemiz istihdamının ve ekonomisinin çok önemli bir payını işletmelerimiz oluşturuyor. Turizm bundan önce olduğu gibi bu kez de krizden çıkış ve toparlanmada önemli rol oynayacak. İnsan kaynağımız ve birikimimiz ile Geleceğe ilişkin stratejiler geliştireceğiz."...
 
Korona virüs salgınını ilk ve ençok etkilediği turizm bir gelişmelerin sektöre yansımalarını değerlendirirken bir yandan da  yandan durumu salgın sonrasına ilişkin olasılıklardan hareketle yapılabilecekleri belirlemeye çalışıyor.

İspanya'da sol koalisyon hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçesiyle işten çıkarmaları, virüsle ilgili ülkedeki sağlık krizi sonlandırılana kadar yasaklama kararı aldı...
 
İspanya’da hükümet koronavirüs salgınını turizme olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik önlemlere devam ediyor.
 
Hükümet otellerin sezon açılışını erteledikten sonra sektör dernekleri de kapalı otellerin tümünü sağlık çalışanlarına açtıktan sonra hükümet bu kez çalışanlarla ilgili bir adım daha atarak korona salgını nedeniyle işten çıkarmayı yasakladı.

Hükümetin koronavirüs salgınına yönelik aldığı önlemlerin tatile çıkmaya dönüşmesi üzerine başta Soçi Kırım olmak turizm bölgelerindeki bütün oteller kapatıldı,
 
Rusya’da hükümet koronavirüs ile ilgili alınan önlemlerin tatile dönüştürülmesi üzerine sert kararlar aldı.
 
Rusya Federal Turizm Ajansı Rostourism’in başvurusu üzerine hükümet gece yarısı turizm bölgelerindeki bütün otel ve tatil köylerini kapatma kararı aldı.
 
Hükümetin bu kararı koronavirüs salgınının önlemek amacıyla çeşitli alanlarda aldığı önlemlerin  yurttaşlar nezdinde tatil amaçlı kullanıma dönüştürmesi üzerine aldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan altı maddelik yeni önlemleri açıkladı...
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan yeni önlemleri açıkladı.
 
Erdoğan  yaptığı açıklamada dünyanın tamamını etkisi altına alan Covit-19 salgınının giderek yayıldığını belirterek bu doğrultuda yeni önlemler alındığını söyledi.
 
Erdoğan önlemler ile ilgili olarak şunları söyledi:

Koronavirüs salgınının ilk ve ençok etkilediği sektörlerden turizmin uğrayabileceği kayıplar üzerine tahminler yapılmaya devam ediyor. En iyimser tahmin bile ürkütüyor.
 
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), koronavirüs (COVID-19) salgınının uluslararası turizm üzerindeki olası etkilerine ilişkin yeni öngörülerini açıkladı.
 
UNWTO, koronavirüs salgınının 2020’de dünya turizminde ziyaretçi sayısında yüzde 20-30,  turizm gelirinde 300-450 milyar dolarlık kayba neden olabileceğini öngörüyor.

Koronavirüs salgını ile ilgili önlemler kapsamında hastanelerde çalışan sağlıkçılara ücretsiz konaklama sağlama girişimlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi de katıldı. Sağlık çalışanlarına 2000 ücretsiz oda sağlandı
 
Koronavirüs  salgını nedeniyle günlerdir fedakarca çalışan sağlıkçılara toplumun her kesiminden gelen şükran duygularına yorgunluklarını atacakları dinlenme ortamı da yaratılıyor.
 
İstanbul otelcilerinin derneği TÜROB nerede
 
İstanbul’daki otellerin oluşturduğu TÜROB kurum olarak  bu yönde gelen öneriyi redderken önce tek tek oteller odalarını sağlık çalışanlarına ücretsiz olarak açtı

Almanya'da hükümet TUI'ye 1,8 milyar Avroluk köprü destek kredisini onayladı..
 
Almanya’da hükümet koronavirüs nedeniyle zor durumda kalan şirketlere destek olmak kapsamında TUI’ye 1.8 milyar Avroyun köprü kredi verilmesini ö-onayladı.
 
Buna göre Devlet Kalkınma Bankası’nın fonları ile TUI'nın mevcut kredi limiti bankalarda 1.75 milyar avro ("Döner Kredi Tesisi") oranında artırılacak.

Korona salgını ve sonrası olası gelişmeleri değerlendiren Sloven filozof sosyolog, Slavoj Zizek: 'Devlet çalışmayan herkesin hayatta kalmasının asgari koşullarını garanti etmeli. Bunun için de otellere ve diğer konaklama yerlerine el koymalı' diyor...
 
Koronavirüs salgını dünyanın her yerinde can almaya devam ederken olayın kendisi ve sonrasına ilişkin, ekonomik, siyasi ve  sosyal yaşama etkileri de farklı açılardan değerlendiriliyor.
 
Bu yönde bir değerlendirme de son dönemde yaptığı sosyolojik analizlerle dikkat çeken, Sloven filozof sosyolog Slavoj Zizek’ten geldi.

Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği ( ODDER ) Başkanı Cüneyt Mengü, Kültür ve Turizm Bakanı'nı gönderdiği mektup ile sorunlarını anlatırken seyahat acentelerine yakıt desteğinin yeniden uygulanmasını istedi
 
Korona virüs salgını nedeniyle zor duruma düşen seyahat acentelerinin, kriz sonrasında işler düzeldiğinde  iş yapabilir durumda olmaları gerektiğin belirtiliyor.
 
Kısa adı ODDER olan Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Cüneyt Mengü, Kültür ve Turizm Bakanı’na gönderdiği mektup ile seyahat acentelerine daha önce verilen yakıt desteğinin yeniden uygulamaya konmasını istedi.

Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, koronavirüs COVID-19 salgınının dünya ve Türkiye ekonomisine etkilerini 3 senaryo ile değerlendirdi...
 
Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, kapsamlı bir raporla Koronavirüs COVID-19 salgınının dünya ve Türkiye ekonomisine  etkilerini değerlendirdi.
 
Kearney, salgının Türkiye ekonomisine  etkisiyle ilgili 3 senaryo çizdi: V tipi etki, U tipi etki ve L tipi  etki.
 
V tipi etki senaryosu
 
COVID-19'un ekonomiyi 2-3 ay etkileyeceği 'V tipi etki'  senaryosunun gerçekleşmesi durumunda salgının gayrisafi yurtiçi  hasıla (GSYH) üzerindeki etkisi yüzde 3-5 ile sınırlı kalacak. 

Aralarında Birleşmiş Milletler (BM)'ye bağlı olanların da bulunduğu uluslararası kuruluşlar krizin seyri ve olası etkileri konusunda tahminlerde bulunuyor...
 
Koronavirüs salgını, ilk çıktığı Çin dışında ulaştığı her yerde, sokağa çıkma dahil alınan önlemlere rağmen yayılmaya devam ediyor. 
 
Çin’de olağanüstü hal kalktı
 
Koronavirüs’ün ilk görüldüğü yer olan Çin’in Wuhan bölgesinde olağanüstü hal kaldırıldı, yaşam normale döndü.
 
Avrupa’da yayılıyor 
 
Avrupa ülkelerinde ise alınan önlemler daha da sertleştirilerek yaygınlaştırılıyor.

Korona salgınından etkilenen işverenler için kısa çalışma ödeneğine başvurular başladı. Yeni yapılan düzenleme ile işverenlerin ödenekten yararlanma şartları da kolaylaştırıldı. Tüm süreçler İŞKUR üzerinde yürütülecek ve elektronik ortamda yapılacak...
 
Turizm sektöründe çalışanların da yararlanacağı Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili mevzuatta yapılan değişiklik yürürlüğe girdi.
 
İşverenlerin çalışanları bu dönemde ücretsiz izine çıkarma ya da tümden işten çıkarmasını önlemek için çalışanların maaşlarının yüzde 60'ını devletin karşıladığı uygulamadan yararlanılması için işverenlerin başvuruda bulunması gerekiyor.

Otellerin tur operatörleri ve seyahat acentelerinden aldığı ön ödemeleri koronavirüs salgını sonucu 'Mücbir sebep' kapsamında iade etmeleri için işletmelere kamu bankalarından altı ay vadeli kredi sağlanacak...
 
Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Ersoy imzasıyla otellere gönderilen yazıda, korona virus salgınının ‘Mücbir sebep’ olduğu belirtilerek tur operatörleri ve seyahat acentelerinden alınan ön ödemelerin iadesinde kullanılmak üzere kamu bankalarından işletmelere altı ay vadeli kredi sağlanacağı bildirildi.

İspanya'da başkent Madrid, turizm merkezleri Barcelona, Kanarya ve Balear Adaları dahil ülkenin bütün bölgelerindeki oteller hükümet talimatı ile değil kendi insiyatifleri ile tesislerini sağlık çalışma ve çalışanlarına açtı.
 
Lafa gelince mangalda kül bırakmayan, tafra satmak için İstanbul ile yetinmeyip kendilerini Türkiye derneği olarak sunmaya meraklı olanlar, koronavirisü salgınında  çok kötü bir sınav verdiler.
 
Türkiye’nin her yerinden her kesimin gece saat 21’de pencerelerinden alkış tuttuğu sağlık çalışanlarının günlerdir evlerine gidemeden cansirepare çalışırken, günümüz kahramanı bu insanlara uyuyup dinlenmeleri için görev yaptıkları bölgelerdeki otellerin açılması önerisini reddetmesiyle tek tek yöneticileri ve kurumsal siciline bir leke olarak geçti.

İstanbul Taksim'deki The Marmara Ankara'daki Büyük Anadolu Oteli'nden sonra İstanbul Fatih'teki Nan Otel de koronavirüs salgını karşısında günlerdir evlerine gitmeden çalışan sağlık çalışanlarına odalarını ücretsiz olarak açtı...
 
Koronavirüs salgını nedeniyle yoğun şekilde çalışan sağlık çalışanlara  odalarını açan  otellerin ylenileri ekleniyor
.
İstanbul Taksim’deki The Marmara'dan sonra  Ankara’da Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Türk Metal Sendikası’nın sahibi olduğu Büyük Anadolu Oteli odalarını sağlık çalışanlarını açmıştı. Bunlara İstanbul Fatih'teki Nan Otel de eklendi.