İstanbul Havalimanı'na asılan '250 Bin dolar yatırımla Türk vatandaşı olun' reklam afişi tepkilere neden oldu...
 
İstanbul Havalimanı’na asılan “250 Bin Dolar yatırımla Türk vatandaşı olun” reklam afişi tepkilere neden oldu. Gazeteci Duygu Demirdağ sosyal medya reklam afişinin fotoğrafını paylaştı.
 
Fotoğrafın paylaşılması ile toplumun her kesiminden ve siyasilerden ‘Yurttaşlık ayağa düşürüldü” tepkisi geldi.
 
Afişe tepki gösterenlmerdenr İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ "Hiç bir ciddi devlet böyle vatandaşlık pazarlamaz. Bu yaklaşım pazarlayanların vatana verdikleri anlamın göstergesidir" diye tepki göterdi.
Üç Rus turistten biri kararını gidilecek ülkenin vize isteyip istememesine göre veriyor...
 
Yapılan araştırmaya göre vize Rus turistin seyahat tercihinde önemli bir rol oynuyor. TürkRus.com'da yer alan habere göre, Rusyalı turistlerin yüzde 33’ü, tasarruf etmek için vize uygulamayan ülkeleri tercih ettiğini söylüyor.
 
Rusya vatandaşlarının yüzde 24’lük en büyük bölümü tatil için 50-100 bin ruble arasında harcamayı planlıyor. Tatil bütçesinin 

Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Platformunun turistik tesis personellerine yönelik seminerinde otellerde israfı önleme önlemler anlatıldı, Önlemleri uygulayanlara turncu yıldız verilecek....
 
Kısa adı ALTİD olan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği, herşey dahil sisteminde ısrafı önlemek için, Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Platformu ile işbirliği yaparak geliştirdiği proje ile ısrafı önleyen 250 otele 'Turuncu Bayrak' verecek.
 
Konuyla ilgili olarak Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Platformu Turuncu Bayrak’ın üyeleri tarafından Alanya Turistik İşletmeciler Derneğ (ALTİD)’in ev sahipliğinde Gardenya Otel’de seminer verildi. 

Amerika Birleşik Devletleri'nin sularında ve kıyılarında bir yolcu gemisinde seyahat ederken tecavüze uğrayanların sayısının 220'yi bulduğu açıklandı...
 
Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yolcu gemilerinin cinsel saldırıya uğrayanlar "sessizkalmaları için" ekonomik bir anlaşma öneriyor.
Darbe ile devrilen ve akıbeti henüz belli olmalan Sudan eski devlet başkanı Ömer El Beşir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkesine yaptığı ziyaret sırasında Sudan'ın 'Afrika kapısı' denilen Sevakin Adası'nı Türkiye'ye vermişti. Erdoğan burasını turizm merkezi yapacaklarını söylemişti.
Sudan'da geçen hafta gerçekleşen  yönetim darbesi Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. 
Zira, devrilen ve durumu hala belli olmayan eski devlet başkanı Ömer El Beşir, ülkenin ‘Afrika kapısı’ olarak tanımlanan Sevakin Adası’nı Türkiye’ye vermişti.
Özellikle İstanbul'daki havaalanlarında turistlere yönelik taksici rezaletlerine hergün biri yenisi daha ekleniyor. Son turist kazıklama rezaleti yeni havaalanında yaşandı...
 
Avustralya'dan İstanbul'a gelen Lübnan asıllı iş adamı Ahmet El Tallavvi, kendisini İstanbul Havalimanı'ndan Aksaray'a götüren turizm firmasına 310 Avustralya doları (Bin 200 lira) ulaşım ücreti ödedi. 
 
Yaklaşık 40 kilometre mesafe için verdiği rakamı daha sonra kontrol eden Tallavvi, 12 kat fazla ücret ödediğini öğrenince soluğu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde aldı. 'Dolandınldım' deyip şikayette bulunan işadamı faturanın iptal edilmesini istedi. 

Almanya'da hava kirliliğini önlemek için, uzun mesafeli destinasylonlara ek vergi konulmasını, bu kapsamda havayolu ile bu ülkelere tatile gidişlerin yılda üç kez ile sınırlandırılması isteniyor. Tatilciler "Yeşiller bizi Mallorca'dan mahrum etmek istiyor" diye tepki gösteriyor.
 
Almanya’da havayolu seyahatlerinin neden olduğu hava kirliğini tartışmalarında ilginç bir öneri gündeme geldi.
 
Yeşiller Grubu’nun konuyla ilgili yasa önerisinde bulundu. Öneride uçakların neden olduğu gazların yolaçtığı hava kirlilğini azaltmak için havayolu ile uzun mesafeli destinasyonlarda tatile çıkışların yılda üç kez ile sınırlandırılmas isteniyor.
 
Bild Gazetesi’ndeki habere göre, öneri getiren Dieter Janecek, Alman yurttaşlar ülke dışına yapacakları hava yolculuğu için yılda üç kez kulanabilecekleri bir ‘Havayolu ile seyahat sertifikası alacak. 

Symantec'in 54 ülkede, 1500 otelin internet sitesinde yapılan araştırmaya göre, sızıntı otellerin rezervasyon bilgilerinin doğrulanması için müşteriye e-mail gönderdiği sırada gerçekleşiyor...
 
Üç otelden ikisi müşteri bilgilerini farkında olmadan sızdırıyor.
 
İsim, adres gibi kişisel bilgiler reklamcıların ve sosyal medya sitelerinin eline geçiyor. Amerikan yazılım şirketi Symantec’in yaptığı bir araştırmada, her üç otelden ikisinin internet sitesi müşterilerin bilgilerini sızdırdığı öğrenildi. 

Konaklama kesiminde Türkiye benzeri sorunların yaşandığı İspanya'da hareketlenme var. Türkiye'deki TÜROFED -TÜROB tartışması gündeme gelirken Kanarya'daki dernek birleşti... .
 
İkisi de incoming (Turist karşılayan) ülke olması nedeniyle Türkiye ve İspanya’da sektörün lokomotifi konumunda olan konaklama kesimindeki örgütlünmede ilginç benzerlikler yaşanıyor.
 
Bunlardan biri Türkiye’deki TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) ile İstanbul’daki otelcilerin oluturduğu  TÜROB (Türkiye Otelciler Birliği ) arasında konaklama sektörünü temsil iddiası iken, benzer tartışma İspanya’da CEHAT ile GHA arasındaki sektörü kimin temsil ettiği tartışmasıdır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ( İBB ) iştiraki KİPTAŞ, Etiler Polis Okulu arazisine içinde otel ve residence olan 3 gökdelen yaptırıyor. Otel ve rezidansı Mandarin işletecek....
 
Cumhurbaşkanı’nın yatay mimari uyarısını AKP’li yöneticiler dinlemedi. İBB iştiraki KİPTAŞ, Etiler eski Polis Okulu arazisine 3 gökdelen yaptırıyor.
 
31 bin 885 metrekarelik arsasına inşa edilecek projede bir otel ve residerncee de yer alacak  KİPTAŞ arazide yapılacak inşa için Astaş ile Yapı & Yapı şirketleriyle anlaştı. 
 
Mandarin işletecek
 
Yükseliği 35 ile 40 kat arasında değişen 3 gökdelenden oluşan

Otelin yatırımcı şirketi ortaklarından Hakan Çağlar yüzde 50'lik hissesini borçlarına karşılık 'Fazsiz bankacılık' yapan Albaraka Türk'e devretti....
 
İstanbul'un Anadolu yakasındaki otellerden Hilton İstanbul Kozyatağı’nın mülkiyetinin yarısı “Faizsiz banka” Al Baraka Türk’ün oldu.
Otelin yatırımcı şirketi ortaklarından Hakan Çağlar yüzde 50'lik hissesini borçlarına karşılık Albaraka Türk'e devretti.
 
Haftalık ekonomi dergisi Para’da yer alan Özlem Kapar’ın haberine göre 2014'te 200 milyon dolar yatırımla kapılarını açan otelin yatırımcı şirketi Emaytaş AŞ., yüklenici firma Emay inşaat, toprak sahibi ise Berza-Es Sağlık Turizm Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, işletmeci olarak  Hilton'la anlaşmışlardı. 
Yurtdışı turlar alanındaki çalışmaları ile bilinen Prontotour, iç pazara yönelik özellikle kültür turları ceşitlerini artırarak bu alanda atağa geçti....
 
Prontotour, iç turizm pazarında atağa geçiyor. Şirketin toplam cirosu içinde şu anda yüzde 5 olan iç turizm pazar payını üçe katlayarak yüzde 15’e çıkaracak.
 
Pronto Tour’un 25. Yılı veliesiyle Kazdağları Ramada Otel’de düzenlediği basın toplantısında yeni hedef ve çalışmaları konusunda bilgi veren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran bu yıl yurdışı turlarında yüzde 20 artış beklediklerini söyledi.

Alternatif Turizm İşletmeleri Birliği (ATİB) Başkanı Cem Karaca, "Bölgeye has turizm modelleri olası zorlukların aşılmasında da elimizde çok önemli bir güç. Alternatif turizm ürünleriyle hedefe daha kısa sürede ulaşılmasını sağlar' dedi...
 
Antalya'da turist hedefini 14 milyondan 20 milyona çıkarılması ile bu hedefe ulaşılması için yapılması gerekenler konusunda öneriler geliyor.
 
Bu kapsamda Antalya Valiliği başkanlığında çalışmalar yürütülüyor. 
Projenin amacının bölgeye gelen turistlerin Ayvalık'taki Şeytan Sofrası'na taşınmasını amaçlayan teleferik hattı projesi için çalışma başlatıldı..
 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında tasarlanıp planlanan Ayvalık – Şeytan Sofrası teleferik hattı için çalışmalarbaşlatıldı.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Bu projemiz turizme artı değer sağlayacak" dedi.
Yılmaz, proje ile ilgili olarak bilgi verirken şunları söyledi:
Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı ve Antalya Kongre Bürosu Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege, Antalya'nın tek bir destinasyon altında tanıtılmasının aidiyet oluşturduğunu söyledi...
 
Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı ve Antalya Kongre Bürosu Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege, 2020 yılı ve önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verirken Antalya geçtiğimiz yıllarda G20 gibi büyük organizasyonlara imza atmış bir kent, önümüzdeki yıllarda benzer büyük organizasyonları kentimize getirmek 
için yoğun çaba göstereceğiz” dedi.

Rusya'da Türkiye ve İspanya pazarı için atağa geçen TUI Russia & CIS Ceo'su Taras Demura Antalya'da otelcilerle bir araya geldiği toplantıda büyüme stratejisi konusunda bilgi verdi.
Türkiye’de otellerin kendilerine sağladıkları destek için teşekkür eden TUI Rusya, bu yıl için yüzde 50 artış olarak belirlediği artışı nasıl sağlayacağını açıkladı.
Antalya Akra Otel’de otelcilerle bir araya gelen TUI Russia & CIS Ceo'su Taras Demura ve TUI Russia & CIS Genel Müdürü Oğuz Ergül, Türkiye hedeflerini anlattı. 
 
Taras Demura toplantıda yaptığı konuşmada " Türk otelleri iyi günde de kötü günde de bize destek oldular. 2016 yılındaki krizi onların güç birliği ile atlattık" dedi.

Peninsula Tours ve Venosa Otelleri'nin sahibi Tevfik Bağcı 31 Mart akşamı seçi sonuçları ile ilgili konuşması için özür diledi.
Tevfik Bağcı, seçim gecesi villasında arkadaşları ile seçim sonuçları üzerine yaptığı kutlama sırasında kullandığı sözlere gelen tepkiler üzerine, özür dileyen bir açıklama yaptı. 
 
Peninsula Tours’un sahibi Tevfik Bağcı, 31 Mart Pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerin ardından desteklediği belediye başkanının kazanması üzerine villasında arkadaşlarıyla gerçekleştirdiği kutlamada 

POYD Başkanı Ülkay Atmaca, talep artışı nedeniyle, yüksek sezon olan yaz aylarında erken rezervasyon kampanyalarını iptal ettirdiklerini, kampanyaları ölü sezon olan kış aylarına yönelttiklerini söyledi...
 
Antalya'ya yaz aylarında artan talep nedeniyle erken rezervasyonun kalktığı belirtildi. 
 
Kısa adı POYD olan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, yılın ilk üç ayındaki yabancı turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 25lik artışın yaşandığı Antalya’da,  taleplerin artması üzerine yaz sezonu için erken rezervasyon kampanyaları kaldırıldığını söyledi.
Tek adayın Narin olduğu seçimde geçen dönem yönetimde görev alanların bazıları bu dönem yönetime girmedi...
 
Kısa adı TTYD olan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği başkanlığına yeniden Oya Narin getirildi.
 
İstanbul Harbiye’deki Hilton Otelde Oya Narin’in tek aday olduğu, tek liste ile yapılan 16. Olağan Genel Kurul’da derneğin yönetim

Otel değerlendirme sitelerinde çıkan tesis ile ilgili yorum ve değerlendirmeler sorunu büyüyor. Konuyu değerlendiren 'Tourismuspartner' 60 otelin değerlendirme yorumlarını inceleyerek yapılması ve kaçınılması gerekenleri 7 başlık altında topladı...
 
Otel değerlendirme siteleriyle yapılan yorumlar ile ilgili sorunlar hergün yeni bir boyut kazanıyor.
 
Konuyu ticari  çıkar amaçlı , reklam alma aracı olarak kötü niyetlerle kullananlar yanında iyi değerlendirildiğinde otellere yararlı bilgiler sağlayan sistem hem işletmeler hem de müşteriler için önemli.
Cem Kınay: "Türkiye'nin turizmde yeni bir manifestoya ihtiyacı var. Bize yeni bir hikaye lazım. Güneş, deniz, kum, doğa, tarih, kültür, sanat, müzik ve sporun birbirleriyle birleştiği bir tatil biçimi olan Holistic tatil Türkiye için çok uygun bir konsept olabilir."
 
Türkiye’nin yılın 123 ay turizm yapılan destinasyan olması konusunun sık sık gündeme getirildiği ancak bunun nasıl olabileceğinin konuşulmadığı belirtiliyor.
 
Kısa adı POYD olan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin, olağan aylık toplantısında konuşan Cem Kınay, dünya turizmindeki gelişmeler ve değişen turist profilini anlatırken Türkiye’nin turizmde yeni bir senaryo yeni bir hikayeye gereksinimi olduğunu söyledi