Ela Qualty otellerinin de sahibi olan Özak Grubunun sahibi Ahmet Akbalık'ın Cinemo adlı sinema salonları kısa sürede 4 bin koltuğa ulaştı...

 
Bünyesinde Antalya Belek’teki Ela Qualıty’ otelinin de olduğu Turizm ve gayrimenkul yatırımları ile tanınan Özak GYO’nun sahibi Ahmet Akbalık sinema sektörüne girdi.
 
Akbalık'ın geçen yıl Cinemo adıyla kurduğu sinema salonları kısa sürede 4 bin koltuğa ulaştı. Bu rakamın yakın zamanda 10 bine çıkması bekleniyor.
 
Sabah Gazetesi’ndeki habere göre Akbalık aynı zamanda sinema projelerine destek olmak amacıyla Emek, Kültür ve Sanat Vakfı'nı da kurdu.
 
Akbalık, kendisini sinema sektörüne yönelten sürecin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Yardımcılığı dönemi ile başladığını söyledi. Ziyaret ettikleri ülkelerde Türk filmlerinin güçlü etkisine tanık olduğunu belirten Akbalık şunları anlattı: "Türk dizileri sayesinde yurtdışında farklı bir muamele gördüğümüzü fark ettim. Bu durum Türkiye açısından sosyo-ekonomik bir kaldıraç etkisi yaratıyor. Müthiş bir ilgi alaka var. Aynı zamanda turizmci olarak da konuyu inceledim. Gördüm ki izlenen Türk yapımları sayesinde turizm dahi yükselişe geçiyor. Hatta kendi otelimizde çekilen bir film sayesinde o yıl İranlı turistlerin akınına uğradık. Bu motivasyonun da etkisi ile sinema sektörüne adım attık."
 
Türkiye'de sinema işletmeciliğine çok seslilik getirmeyi de hedeflediklerini ifade eden Akbalık, "Sinema salonu işletmeciliğinde sadece birkaç grup var. Tüketici, sinema salonlarındaki yapı nedeniyle her yerde aynı filmlerle karşılaşıyor. Bu durum sinemada çeşitliliğin ve çok sesliğinin önüne geçiyor. Bizi bu alana iten nedenlerden biri de bu oldu" dedi.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )