Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO, 07 Aralık Dünya Sivil Havacılık Gününde, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği öğrencilerini sektör profesyonelleri ile buluşturmak için bir panel düzenledi.
Akdeniz Bölgesinin turizm ve havacılık faaliyetlerine katkı sağlamak ve geleceğin sektör profesyonelleri arasında yer almaya hazırlanan öğrencilerin sorularını deneyimli

yöneticilere aktarabilmeleri için fırsat sağlamak amacıyla düzenlenen panelde konuşmacı olarak Corendon Havayolları Genel Müdürü Batuğhan Karaer; ICF Havalimanları, Antalya Havalimanı Genel Müdür Yardımcısı Melih Dipova ve Antalya Havalimanı Havayolu İşletmecileri Komitesi AOC Başkanı ve Atlas Global İstasyon Müdürü Serdar Ali Ermiş katıldı.
 
Havacılık sektöründeki güncel gelişmeler ve Rusya ile yaşanan son politik krizden sonra turizm sektörünü bekleyen sıkıntıların gündeme geldiği konuşmalarda öğrenciler de akıllarındaki sorulara yetkili ağızlardan cevap bulurken, konferans salonunun önünde katılımcı firmaların açtığı stantlar da iş başvurusu yapmak isteyen öğrenciler tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.
 
Panelde ilk söz alan Batuğhan Karaer, sektördeki büyüme oranlarına bakıldığında 2000 yılından bu yana, ekonomik krizler, Körfez Savaşı, domuz gribi, 11 Eylül saldırıları gibi pek çok terör olayı olsa da 2014 yılına gelindiğinde %62’lik bir büyüme kaydedildiğini; dolayısıyla sektörün orta ve uzun vadede büyümeye devam edeceğini düşündüğünü belirtti.
 
Sektörün dünya genelinde büyüme oranlarının önündeki en büyük tehdit olarak küresel büyümenin yavaşlaması olduğuna dikkat çeken Karaer; Türkiye’deki sektör için ise İstanbul’a açılacak 3. havalimanının çok olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Karaer, Corendon Airlines olarak da 3. havalimanı ile birlikte İstanbul’daki operasyonlarını büyütmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.   
 
Panelde ikinci söz sırasını alan Melih Dipova, ICF Antalya havalimanı olarak 2014 ile 2015 Kasım ayı rakamlarını karşılaştırdıklarında dış hatlarda %5.4’lük bir düşüşle yolcu sayısının 22.176.000’den; 20.988.000’e düştüğü; iç hatlarda ise %14,2’lik bir artış ile 5.130.000’den 5,859.000’e yükseldiğini belirtti. Son bir yıl itibariyle Antalya’ya gelen Rus yolcu sayısının %17.7 düştüğünü; Alman yolcu sayısının ise %6.7’lik bir büyüme gösterdiğini kaydeden Dipova, 2016 sezonu için Rus pazarında çok ciddi bir düşüş ve dolayısıyla Türkiye turizmi için sıkıntılı bir sezon geçmesini beklediklerini sözlerine ekledi.  
 
 
Panelde konuşan Serdar Ali Ermiş, Antalya Havalimanı Havayolu İşletmecileri Komitesi AOC Başkanı olarak, AOC faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Atlas Global İstasyon Müdürü olarak şirketi hakkında bilgi verdi. Sivil Havacılık Sektöründe 2015 yılını değerlendirerek 2016 yılından beklentileri değerlendirdi.
 
ICAO, Uluslararası Sivil Havacılık Günü için birkaç yılda bir, bir tema belirlenmekte ve üye ülkeler yıl boyunca bu temaya ilişkin faaliyetler gerçekleştirmektedir. 2015/2018 yılı teması “Hiçbir ülkenin geri kalmaması için birlikte çalışmak” olarak belirledi.
191 ülkenin üye olduğu ICAO, Birleşmiş Milletler sisteminin bir parçasıdır ve kısaca uluslararası sivil havacılığın emniyetli, düzenli ve ekonomik bir şekilde gelişmesinin sağlanması için ortak kuralların oluşturulmasından sorumludur. Bu kuralların toplamı 10.000’i aşmaktadır.


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )