Asya'nın her alandaki yükselişi devam ediyor. IATA 2020'lerin ortasında Çin'in dünya havacılığında ilk sıraya çıkarak Amerika'nın yerine geçeceği, Hindistan'ın da, İngiltere'yi 2024'de geçerek dünyada 3'üncü sırada yer alacağını öngörülüyor.
 
Kısa adı IATA olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin yayımladığı 20 Yıllık Havayolu Yolcu Tahmini raporunda 2020'lerin ortasında Çin'in Amerika ile yer değiştirerek dünyanın en büyük havacılık pazarı olacağı düşünülüyor.
Raporda Asya Pasifik bölgesinde Çin dışında Hindistan ve Endonezya da sektörde önemli bir büyüme etkisi yaratacağı, Hindistan’ın, 2024’te İngiltere'yi geçerek dünya havacılık piyasasında 3'üncü sırada yer alması bekleniyor. Endonezya’nın da iyi bir büyüme performansı göstererek 2017 yılında küresel havacılık pazarındaki 10'uncusu konumundan 2030’da 4'üncülüğe yükselmesi öngörülüyor.
 
Çin ekonomisinin tüketim yönlü bir büyüme patikasına girmesi nedeniyle uzun vadede güçlü yolcu talebini destekleyeceğini ortaya koyan IATA raporunda, Çin havacılık piyasası ülkeden dışarıya ve ülke içindeki trafik olarak tanımlanıyor.
 
IATA raporuna göre havayolu taşımacılığındaki mevcut eğilimler dikkate alındığında yıllık ortalama yüzde 3,5 bileşik büyüme oranı ile 2037 yılında küresel yolcu sayısının ikiye katlanarak 8,2 milyara çıkabileceği öngörülüyor. Asya-Pasifik bölgesi,  gelecek 20 yıl içinde pazardaki toplam yeni yolcu sayısının yarısından fazlasını üreterek küresel havacılık sektöründeki büyümenin en büyük destekçisi olacak. Bu pazardaki büyümeyi devam eden güçlü ekonomik büyüme, hanehalkı gelirlerindeki artış ve demografik değişim yönlendirecek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )