Rusya'daki en büyük havayolu şirketleri arasında üç Türk kökenli tur operatörünün havayolu şirketi de var...
 
Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı yılın ocak-eylül dönemi havayolu istatistiklerini açıkladı.
 
Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı verilerine göre havayolu taşımacılığı yılın dokuz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,2 büyüdü. Uluslararası uçuşlar ise yurtiçi taşımacılığa göre 2 kat fazla büyüdü. 
Tarifeli ve charter istatistiklerine ayrı ayrı yer verilen istatistiklere göre ençok yolcu taşıyan charter havayolları arasında Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinin kurduğu havayolları da var.
 
Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı verilerine göre yılın ocak-eylül dönemini  kapsayan dokuz ayda 99 milyon yolcu taşındı. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 89 milyon olarak gerçekleşmişti.
 
Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı verilerine göre ilk sırada Aeroflot’un olduğu yılın ocak-eylül dönemi yolcu taşıyan havayolu şirketleri sıralamasında Rusya’daki Türk kökenli tur operatörleri; Coral’ın Royal Flight, Pegas’ın Azur, Pegas’ın NordWind havoyolu şirketleri de var.
 
Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinin havayolu şirketlerinin 9 ayda taşıdığı yolcu, listedeki sırası ve yolcu sayısı artış oranları şöyle:
 
Anex’in Azur’u  7. Sırada, 4,5 milyon yolcu taşıdı, yolcu sayısı yüzde  38 arttı.
Pegas’ın NordWind’i 8. Sırada 4.3 milyon yolcu taşıdı, yolcu sayısı yüzde 9.9 arttı
Coral’ın Royal Flight’ı 12. Sırada, 1.8 milyon yolcu taşıdı, yolcu sayısı yüzde  26.3 arttı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )