Luftnhansa CEO'sundan sonar TUI CEO'su da havayolu şirketlerinde yaşanan sıkıntıların devam edeceğini, bunun da şirket birleşmelerini hızlandıracağını söyledi
 
Başta Avrupa olmak üzere dünya genelide havayolu şirketlerinin yaşadığı sıkıntılar tartışılmaya devam ediyor.
 
Havacılık sektöründeki sıkıntıların turizme yansımalarını değerlendinen TUI Group CEO'su Fritz Joussen bu alanda yaşanan şirket birleşmelerinin önümüzdeki dönemde daha da hızlanacağını, hatta bunun gerekli olduğunu söyledi.
,
Avrupa havacılık sektöründeki aşırı kapasiteye dikkat çeken Fritz Joussen, ''Hava yolu şirketleri üzerinde çok büyük rekabet baskısı var, konsolidasyon beklenenden önce gerçekleşecek'' diyor.

 
Ryanair CEO'su Michael O’Leary'in ''Çok zor bir kış. İflaslar olacak'' şeklindeki açıklamasını hatırlatan Joussen, giderek artan sayıda uçak şirketi patronunun uyarılar yayınladığına dikkat çekti.
 
Air Berlin olayı
 
2017'de yılında Almanya'da batan AirBerlin'in 'aşırı kapasitenin' bir sonucu ileri süren Joussen, Air Berlin'in iflasıyla birlikte fazla kapasitenin ortadan kalkmadığını, çünkü bu şirketin Berlin opersyonlarını easyJet'in devraldığını, uçaklarının Lufthansa'ya geçtiğini ve Ryanair'in de Air Berlin2in ortak olduğu Niki'yi bünyesine kattığını anımsatarak şunları söyledi:
 
“Air Berlin iflas etti ancak onun kapasitesi hemen dolduruldu. Rakipler piyasadan çekildiğinde, piyasayı netleştirmemiz gerekir. Air Berlin'in piyasadan çıkması gerekirdi ama devlet garantisi vardı ve bu nedenle şu anki durumla karşı karşıyayız. Aşırı kapasite kimse için iyi bir şey değil. Mayorka'ya 19 euroya uçmak iyi bir şey mi? Hayı değil. Eğer kapasite azalırsa, farklı fiyatlar görebileceğiz.''
 
6 ayda 600 milyon Avro kayıp
 
İlk 6 ayda Alman hava yolu şirketlerinin 500-600 milyon Avro kayıp yaşadığını ifade eden Joussen, ''Baskı çok büyük ve hava yolu şirketleri artan maliyetleri bilet fiyatlarına yansıtamıyor. 'Mesele, kapasitenin olması gereken seviyeye gelmesinin sektör için kolay olup olmayacağıdır'' dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )