Thomas Cook'un İskandinav birimini satın alanlar, havayolu şirketinin adını değiştirdi. Thomas Cook Scandinavia Sunclass Airlines oldu...
 
İflas eden Thomas Cook’un İskandinav birimini geçen hafta Altor Fund ve TDR Capital ile birlikte satın alan emlak zengini otelci Petter Stordalen başkanlığındaki Strawberry Group grubu yeniden yapılandırmaya havayolundan başladı
Oti Holding bünyesinde olan, Rusya'daki Türk kökenli tur operatörlerinden Coral Travel'in havayolu şirketi Royal Flight, 2019 yılında 2 milyonun üzerinde yolcu taşımayı hedefliyor.
 
Royal Flight Genel Müdürü Besiki Kvirkviya, Coral’ın Antalya'da düzenlediği seyahat acentelerini ödüllendiren Starway 2019 töreninde yaptığı açıklamada 2018'de 1.8 milyon aşan yolcu taşıdıklarını bu sayıyı 2019’da iki milyonun üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Rusya'daki en büyük havayolu şirketleri arasında üç Türk kökenli tur operatörünün havayolu şirketi de var...
 
Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı yılın ocak-eylül dönemi havayolu istatistiklerini açıkladı.
 
Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı verilerine göre havayolu taşımacılığı yılın dokuz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,2 büyüdü. Uluslararası uçuşlar ise yurtiçi taşımacılığa göre 2 kat fazla büyüdü. 
Murat Ersoy, daha önce kurdukları Kuzey Irak'taki Zagrosjet'in, ortağı olduğu Tektur Turizm'e açtığı icra davası ile ilgili yaptığı açıklamada usule aykırı ihtiyati haciz kararının yapılan itiraz üzerine kaldırıldığı söyledi....
Merkezi Kuzey Irak Erbil’de bulunan Zagrosjet’in Atlasglobal’in sahibi Murat Ersoy hakkında 50 milyarlık icra talebinde bulunduğuna ilişkin haber üzerine Murat Ersoy yazılı  bir açıklama yaptı.
Intourist, Rusya'nın Moskova ve diğer 5 şehrinden İstanbul'a koyduğu charterın gördüğü ilgi ve aldığı talep artışı üzerine sefer sayısını haftada 6'ya çıkardı
 
Thomas Cook iflas etti ama Rusya’daki birimi, ülkenin Sovyet döneminden beri faaliyette olan tur operatörü Intourist çalışmalarına devam ediyor.
 
Intourist bu çalışmalar kapsamında Rusya’dan İstkanbul’a ilk charter seferi koydu.
 
İlki 1 kasımda başlayacak sefere kısa sürede umulanın üzerinde talep geldi. 

İflas eden Thomas Cook'un havayolu şirketlerinden Condor'a, Alman hükümetinin devreye girmesi ile sağlanan 380 milyon Avro kredisi onaylandı
 
Thomas Cook’unr iflas etmeden önce satıp parasıyla mali sıkıntıyı aşmak istediği Condor Hava Yolları’na Alman hükümetinin desteği ile sağlanan 380 milyon Avro kredi onaylandı.

Coral Travel, ilk defa Meksika'daCancun'a koyduğu ilk chaürter seferi 18 Ekim'de yapılacak...
 
Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinden Coral Travel, Meksika'ya chartenr sbefer koydu.
 
İlki 18 Ekim’de  Moskova ‘dan Cancun’a yapılacak charter seferleri 15 Mayıs 2020’ye kadar 10 günde bir gerçekleştirilecek.
Coral  Travel'ın PR Departmanı Başkanı Marina Makarkova, bu kış sezonunda Küba ve Dominik Cumhuriyeti'nden sonra Meksika'ya da charter seferler yapacağını söyledi.
Seferler, Coral’ın havayolu şirketi Royal Flight Airlines'ınuçakları ile yapılacak

Luftnhansa CEO'sundan sonar TUI CEO'su da havayolu şirketlerinde yaşanan sıkıntıların devam edeceğini, bunun da şirket birleşmelerini hızlandıracağını söyledi
 
Başta Avrupa olmak üzere dünya genelide havayolu şirketlerinin yaşadığı sıkıntılar tartışılmaya devam ediyor.
 
Havacılık sektöründeki sıkıntıların turizme yansımalarını değerlendinen TUI Group CEO'su Fritz Joussen bu alanda yaşanan şirket birleşmelerinin önümüzdeki dönemde daha da hızlanacağını, hatta bunun gerekli olduğunu söyledi.
,
Avrupa havacılık sektöründeki aşırı kapasiteye dikkat çeken Fritz Joussen, ''Hava yolu şirketleri üzerinde çok büyük rekabet baskısı var, konsolidasyon beklenenden önce gerçekleşecek'' diyor.

Cankut Bagana, Onur Air'in Çin'in pandalar bölgesi olarak bilinen Çengdu'dan İstanbul'a yapacağı seferlerle mesafenin 25 saatten 9 saate ineceği söylüyor...
 
Dünya turizmi Avrupa’dan Asya’ya kayarken Asya’nın liderl, turist çeken her ülkenin hedefinde olan Çin ile Türkiye arasında turizm ilişkilerini daha da geliştirecek havayolu trafiği hızlanıyor. 
 
Çinli havayolu şirketleri peş pexşe İstanbul’a sefer koydu.
En iyi birinci sınıf havayolu: Emirates., En iyi business class havayolu: Qatar Airways, En iyi premium turist sınıfı havayolu: Air New Zealand, En iyi havayolu sınıfı havayolu: Singapore Airlines, THY hangi kategoride en iyi havayolu
 
TripAdvisor’ın Travellers's Choice Airlines ödülleri açıklandı.
 
Dünyanın en iyi havayolu şirketi seçilen Singapore Airlines’a,  Traveler's Choice Airlines ödülü verildi.
Qatar Airways ikinci sırada yer aldı. Listenin 3. Sırasında Emirates var.
 
Havayollarının farklı kategorilerde değerlendirildiği listede Türk Hava Yolları (THY), Virgin Atlantic; KLM ve SwissAir ile birlikte En iyi geleneksel havayolu şirketi ödülüne layık görülydü.

 

Lufthansa, yiyecek içecek birimi LSG Sky Chefs'i satma kararı aldı. LSG Sky Chefs'e talip olanlar arasında THY'nin de cateringcisi olan Do & Co da var.
 
Bünyesinde Eurowings ve Austrian Airlines'ın da olduğu Alman havayolu Lufthansa, catering şirket LSG Sky Chefs’i satma kararı aldı.
Almanya’da yayınlanan Traveler Online'a göre,Lufthansa grubu, LSG Sky Chefs'i kısmen veya tamamen satma konusunda karar aldı. LSG Sky Chefs,Lufthansa’nın ortak tedarikçisi olarak kalacak.
 
Haberde LSG Sky Chefs’e talip olanlar arasında, THY’nin de caterincisi olan  Do & Co’nun yanı sıra, DNATA ve Dubai Ulusal Hava
Taşımacılığı Birliği de var.

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na "Büyük Göç" olarak adlandırılan tarihi taşınma öngörülenden daha kısa sürede ve sorunsuz biçimde gerçekleşti. Yeni İstanbul Havalimanı'nda yurt dışı ve yurt içi uçuşlar başladı....
 
Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na "Büyük Göç" olarak

Bir süreden beri Thomas Cook'un havayolu şirketini satacağı konuşulurken, TUI Fransa'daki havayolu şirketi Crossair'i Alman Intro'ya sattı
 
Avrupa seyahat pazarının iki büyük grubu TUI ve Thomas Cook, bir süreden beri konaklama alanına peş peşe yatırım yapıp yeni markalar geliştirirken havacılıktan çekiliyor.
 
Bu kapsamda Thomas Cook'un havayolu şirketlerinden Condor'u satıp satılacağı tartışılırken 

THY Yurt İçi Satış Başkanı Emre Menevşe, haftada 3 sefer olarak planlanan ilk uçuşun 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin kutlanacağı günlerde başlamasının ayrı bir önem ifade ettiğini söyledi.
 
Türk Hava Yolları (THY) tarafından İstanbul ile Çanakkale arasında seferlere başlandı. İlk seferin gerçekleştiği "Çanakkale" adlı
uçağın iniş sırasında konuşan THY Yurt İçi Satış Başkanı Emre Menevşe, 3 gün sonra 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni anacağız. THY olarak böylesine önemli günlerde İstanbul-Çanakkale seferini başlatmamız ayrı bir önem ifade ediyor. Çanakkale'ye şu anda haftada 3 sefer planlaması yaptık. Çanakkale'yi sadece Türkiye'ye İstanbul'a bağlamıyor, İstanbul üzerinden bütün dünyaya bağlıyor olacağız" dedi.
Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın son 5 ayda iki kez düşmesi üzerine aralarında; Tayland, Mısır, Lübnan ve Kosova'nın da olduğu ülkeler hava sahalarını söz konusu uçağa kapatarak uçuşlarını askıya aldı...
 
Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın son 5 ayda iki kere düşmesiyle yaşanan faciaların ardından birçok ülke tedbir aldı. Türkiye, Avustralya, Singapur, İngiltere, Umman, Çin, Almanya, Malezya, Fransa ve İrlanda gibi ülkeler Boeing 737 MAX 8 uçaklarına hava sahalarını geçici olarak kapadıklarını duyurmasının ardından diğer ülkelerden de benzer açıklamalar geldi. 
ABD'de fe Boeing 737 Max 8 ve Max 9 tipi uçakların uçuşları durduruldu
Atlasglobal Havayolları, Anex Tour ile charter anlaşmasını yeniledi Anlaşma ile Antalya'dan Kazakistan'a haftada 10 uçuş gerçekleştirecek.
 
Rusya-Kazakistan ve Ukrayna’dan Antalya’ya düzenlenen sezonluk uçuşlarda iş birliği yapan Anex Tour ve Atlasglobal Havayolları, 2019 için Kazakistan anlaşmasını yeniledi. 

Dünyanın en eski Boeing 747-400 model uçağı Corendon Village Hotel Amsterdam'ın bahçesine yerleştirildi. Boeing 747-400, bundan sonra otel bünyesinde restoran, kafe ve kütüphane olarak kullanılacak.
 
Dünyanın en eski Boeing 747-400 model uçağı, Corendon Grubu bünyesinde bulunan, Hollanda’daki  Village Hotel Amsterdam otelinin bahçesine bahçesine yerleştirildi.
 
Boeing 747-400, bundan sonra otel bünyesinde restoran, kafe ve kütüphane olarak kullanılacak.
 
Benelüks ülkelerinin en büyük oteli olma özelliğini taşıyan Corendon Resort’e ait Village Hotel Amsterdam, bundan böyle bahçesinde restoran, kafe, müze ve 5-D uçuş simulatörü olarak kullanılacak Boeing 747-400 jumbo jetiyle hizmet verecek.
Türk Hava Yolları, İsveç'in başkenti Stockholm ile Antalya'ya 5 Temmuz'dan itibaren haftada bir tarifeli sefer koyacak
 
Türk Hava Yolları (THY), İsveç’in başkenti Stockholm ile Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’yı direkt uçuşlar ile bağlayacak.
Atlasglobal'e Tyumen kentine 14 kez yasa dışı uçuş gerçekleştirdiği için 5 milyon 500 bin ruble para cezası verildi....
 
Azur Air’in 531 charter uçuşlarının % 9,4’ü, NordWind’ın 180 uçuşun % 6,1’i rötar yapması üzireni Rusya Havacılık Kurumu, sıkıntının devam etmemesi için iki şirketi uçuşlarını azaltmaları konusunda uyardı. Atlas 

Filosunda 786 uçağı bulunan havayolu 41 ülkede 190'dan fazla noktaya, günde 1900'den fazla uçuş yapıyor...
 
Asya’nın en büyük, dünyanın dördüncü büyük havayolu China Southern Airlines’ın Pekin-İstanbul-Pekin seferleri başlıyor. İlk uçuş 20 Aralık'ta .
Bodrum – Frankfurt uçuşları, Airbus A319 uçakları ile haftada bir kez pazar günleri düzenlenecek...
 
 
 
Alman Havayolu şirketi Lufthansa, 14 Nisan 2019'dan itibaren Frankfurt-Bodrum direkt uçuşlarına başlıyor. 
 
 
Bodrum – Frankfurt uçuşları, Airbus A319 uçakları ile haftada bir kez pazar günleri düzenlenecek.