480x150

 Turizm Haber 201512211570Prince Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili Okay Yıldırım, Amerika'dan bu yıl başlattıkları operasyonla 110 bin Amerikalıyı charter seferleri ile direkt Antalya'ya getireceklerini söyledi.


Prince Group Balkan Yardımcısı ve Hukuk Danışmanı Niyazi Güney ve yönetim Kurulu Başkan Vekili Okay Yıldırım, Prince Group ile ilgili bilgi vermek, Amerika ve Rusya operasyonlarını tanıtmak amacıyla basın toplantısı düzenledi.Prince Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve merkezi Moskova’da bulunan tur operatörü Brisco’nun Genel Müdürü Okay Yıldırım, Amerika, Rusya ve diğer operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Yıldırım, Amerika’dan Antalya’ya direkt charter seferleri ile turist getirmek için çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların meyvelerini bu yıl almaya başlayacaklarını belirtti.

Yıldırım, ‘’Prince Leisure olarak Amerika’dan Antalya’ya THY ile charter seferleri başlatıyoruz. THY 30 Nisan 2016 tarihinde ilk seferini New York Antalya arasında yapacak. Amerika’nın New York, Şikako, Washington, Houston, Atlanta, St. Paul, Boston, Miami, Philadelphia ve Los Angeles şehirlerinden Antalya’ya karşılıklı charter seferleri düzenlenecek. Büyük gövdeli uçaklarla haftada 10 sefer yapılacak. 2016 yılında 110 bin, 2017 yılında ise 300 bin Amerikalıyı Antalya’ya getirip tatil yaptıracağız’’ dedi.

Amerikalı turistlerin harcama kapasitelerinin çok yüksek olduğunu anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

‘’ABD’de 318 milyon insan yaşıyor. Bunun 68.2 milyonu 2014 yılında seyahat etti. 11.5 Milyonu Kanada’ya, 29.5 Milyonu Meksika’ya, 30.8 milyonu ise diğer ülkelere gitti. Amerikalı turistler ortalama paket tur için 3 bin 243 Dolar ödüyor. Ayrıca her Amerikalı tatilde ortalama 1606 Dolar extra harcamada bulunuyor. Antalya’ya gelecek olan Amerikalı turist 50 civarındaki 5 yıldızlı otelde konaklayacak. Antalya’ya gelen Amerikalı turist toplam 9 günlük tatil için 3 bin 590 Dolar ödeme yapacak. Her ay 13 bin 880 Amerikalı Antalya’ya gelecek. Amerika’da Newyork merkezinde bir ofis tuttuk. Partnerlerimiz olacak. Expedia’da paket tur satışı olarak sadece Prince3 Leisure olacak. Antalya’ya İstanbul üzerinden yılda 12 bin kişi geliyordu. Bu yıl direkt seferlerle 110 bin kişi gelecek.

Antalya’ya 12 ay operasyon yapılacak. Kış operasyonlarında NBA takımları, rugby, beyzbol takımları Antalya’ya kampa gelecekler. Çalışmalarımız bu yönde sürüyor. Kış aylarından Antalya’ya 4 şehirden uçuş gerçekleşecek. Ama yaz aylarında 10 şehirden uçuşlar yapılacak.’’

"Rusya'nın Türkiye'yi yüzde 100 kapalı tutması mümkün değil"

Okay Yıldırım, Rusya’dan çalışma izni alan tek Türk tur operatörü olduklarına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

‘’Bize bağlı Metrojet havayolu şirketimiz var. Maalesef 2015 yılında Mısır’da terörist bir eylem sonucu uçağımız düşürüldü. Metrojet’e bağlı biri kendi malımız olan 4 adet uçağımız var. Bu yıl Moskova Antalya arasında tarifeli seferlerle en az 100 bin Rus turist getireceğiz. Geçen yıl 400 bin Rus turist getirmiştik. Rus hükümetinin yüzde yüz Türkiye’yi kapalı tutması mümkün değil. Ruslar için Soçi ve Kırım tatil için yeterli değil. 2017 yılında Rusya’dan 250 bin turist getirmeyi hedefliyoruz. Biz Rusya’dan Türkiye’ye bu yıl 100 bin, Mısır’a 153 bin, Bulgaristan’a 15 bin, Çek Cumhuriyeti’ne 15 bin ve diğer ülkelere 50 bin olmak üzere 333 bin turist götüreceğiz.

Estonya ve Letonya’dan ile Litvanya’dan ise PrinceGroup’a bağlı Go Advanture tur operatörü ile2016 yılında Türkiye’ye 17 bin 280, Mısır’a 19 bin 440, Bulgaristan’a 7 bin 200, diğer ülkelere 1000 olmak üzere 44 bin 20 turist getireceğiz. 2017 yılında ise Türkiye’ye 43 bin 200, Mısır’a 34 bin 2, Bulgaristan’a 14 bin 400, İspanya’ya 7 bin 920, Yunanistan’a 7 bin 920 ve diğer ülkelere 2 bin olmak üzere toplam 107 bin 642 turist getireceğiz.’’

Prince Group iç pazarda

Okay Yıldırım, bu yıl grup olarak iç pazara da gireceklerine vurgu yaparak, ‘’Bu yıl Metro Travel ile işbirliğine girdik. Metro turizminin satış ofislerini bu iş için kullanacağız. En geç nisan ayında yerli turist operasyonunu başlatıyoruz. Metro turizmin bütün satış ağlarını kullanarak iç pazarda da büyümeyi hedefliyoruz’’ şeklinde konuştu.

 


Prince Group'a bağlı 30 şirket var

Prince Group Balkan Yardımcısı ve Hukuk Danışmanı Niyazi Güney ise Prince Group hakkında bilgi verdi.

Niyazi Güven, Prince Group’un hayvancılıktan inşaata, taşımacılıktan sağlığa kadar 30 şirketten oluştuğunu belirtti. Güney, ‘’Bizim otel grubumuzda biri Tekirova’da diğeri Kızılağaç’a ve bir diğer otelimiz de Bodrum’da olmak üzere yaklaşık 5 bin yatak kapasiteli 3 otelimiz var. Grubumuza bağlı şirketlerde yaz aylarında 5bin kış aylarında ise 2500 çalışanımız bulunuyor. Ancak otellerimizde bu krizden etkilenmiştir’’ dedi.

Hükümetin açıkladığı 9 maddelik eylem planına genellikle olumlu yaklaştıklarının altını çizen Güney, şunları söyledi:

‘’Hükümet bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bakanımız çok cevval bir insan. Açıklanan paket olumlu ama yetersiz. Bu paket krişze çare olacak nitelikte değil. Hükümet doğmamış borçları erteliyor. Turizmcinin öncelikle en büyük sorunu olan SGK, vergi ve banka borçlarının ertelenmesi gerekiyor. Bu sağlanırsa sorun çözümlenir. Bu kriz aslında Türk turizmi için yararlı olacaktır. Türk turizmi yeniden yapılandırılmalıdır. Türk turizminin Rusya turizmine bağlanması yanlıştır. Yanlış politikalar artık terk edilip daha kaliteli bir turizm politikası getirilmelidir.
Bu kirz ile turizm sektöründe çalışan 250 bin kişi işsiz kalacak. Aileleri ile bu 1 milyon kişi demektir. Turizm sektörü 100 sektörden tedarik alıyor. Bu sektörlerde satış yapamadığı için 100 bin çalışanına iş veremiyor. Bu demektir ki Antalya’da işsizlik nedeniyle en az 100 bin ev boşalacak. Çünkü işsiz kalanlar iş bulmak için başka yerlere gideceğinden evleri boşaltacaktırlar. Turizmdeki krizin tetikleyici unsurları var. Her sektörü etkiliyor.’’


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

480x150