Rehberler Türkiye'ye gelen turistlere îslam tebliği yapacak. Bu kapsamda TUREB ile protokol imzalanacak. Turistik camilerde dağıtılmak üzere yabancı dilde İslamı anlatan broşürler dağıtılacak....
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçe teklifinde, 2019 yılında hayata geçirilecek faaliyetler tanıtıldı. Diyanet'in planına göre, turistlere İslam dini ile ilgili bilgilendirme yapılmasına katkı amacıyla turist rehberleri eğitilecek. Tarihi camilerdeki ziyaretçilere yönelik yabancı dillerde tanıtıcı broşürler hazırlanacak. 
 
Diyanet'in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen bütçe teklifinde, 2019'da hayata geçirilecek faaliyetler arasındra turizme yönelik çalışmalara  da yer veriliyor.
 
Cumhuriylet Gazetesi’nde yer alan Sinan Tartanoğlu imzalı haberde şöyle deniyor :
 
Diyanet, turizme de el atacak. Turiste de tebliğ. Diyanet İşleri Başkanlığı, turizme de el uzattı. Turistlere İslami bilgilendirme yapmak için rehberlere eğitim verilmesi, 2019 planları arasında yer aldı Diyanet İşleri Başkanlığı; 2019 planlarını hazırladı. Turist rehberleri, Türkiye'ye gelen turistlere îslam tebliği yapacak. Turistik camilerde dağıtılmak üzere yabancı dilde İslam, Kuranıkerim, Hz.
Muhammed broşürleri dağıtılacak. 
 
Turistlere İslam dini ile ilgili doğru bilgilendirme yapılmasına katkı sağlamak amacıyla Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile turist rehberlerinin eğitimi konusunda işbirliği protokolü imzalanacak. Rehberlik faaliyetlerinde İslam dini ile ilgili konularda doğru bilgilendirme yapılmasına katkı sağlamak amacıyla TUREB ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde turist rehberlerine yönelik İstanbul'da geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek. Tarihi ve turistik camilerdeki ziyaretçilere yönelik yabancı dillerde İslam dinini, İslam kültür ve medeniyetini, Kuranıkerim'i, Hz. Muhammed'i tanıtıcı broşürler hazırlanacak. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )