NG Turizm Koordinatörü Kamil Berk, grubun yatırım planları ve turizmdeki durum ile ilgili olarak açıkgazete'den Faruk Türkoğlu'na değerlendirmelerde bulundu.
 
NG otelcilik, Afyon’da termal alanında yaptığı turizm yatırımlarını yelpazesini genişleterek sürdürüyor.
NG Grubunun turizm alanındaki yatırımları konusunda bilgi veren NG Turizm Koordinatörü  Kamil Berk, turizm sektöründeki gelişmeleri de değerlendirdi.
Açıkgazete’den Faruk Eskioğlu’nun haberine göre NG grubu turizmdeki yatırımlarını yelpazesini genişleterek sündürecek.
 
Tesislerimiz lüks kategorisinde
 
Berk, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:
 
“Bu yıl bizim otellerimiz açısından başarılı bir yıl oldu ve hedeflerimiz doğrultusunda 2018’i kapatıyoruz. Otellerimiz, Türkiye’deki spa/wellness sektörünün öncülerinden ve önümüzdeki dönemde de kendimizi geliştirerek hizmet vermeye devam edeceğiz. Sapanca’da spa tesisimizde ve Afyon’daki lüks termal tesisimizde ağırlıklı olarak iç pazardan misafir ağırlıyoruz. Bununla birlikte NG Sapanca’da Orta Doğu’lu misafirleri, NG Afyon’da özellikle yaz aylarında yurt dışında yaşayan Türkleri ağırlıyoruz. Son dönemde NG Afyon’a Türki cumhuriyetlerden termal kür için gelen misafirlerde de artış gözlemliyoruz. 
 
İç pazara yönelik çalışmalarımızın yanı sıra 2019’da yeni pazar geliştirmeye yönelik bir strateji izleyeceğiz. 
 
İki yeni yatırım
 
Yeni yatırımlarımız da devam ediyor. Sapanca’daki otelimizin yanında 300 odalı yeni bir otelin inşaatı sürüyor. 
 
Basın Ekspres yolunda yer alan İstanbul Marriott West’in kaba inşaatını tamamladık, proje iç dekorasyona aşamasında. 
 
2019 yılı turizm sezonuna dönük taleplerde ciddi bir hareketlilik söz konusu bu nedenle turizmcilerde önümüzdeki yıl gelir anlamında bu yıldan daha iyi bir gelir beklentisi var. Ayrıca yapısal reformların hızlandırılması, turizme büyük sekte vuran belirsizlik ortamının kalkması da turizmcilerin beklentileri arasında.
 
 
2018 iyi geçti, 2019 daha iyi geçecek
 
Türkiye uluslararası turist sayısı bakımından 2017 dünya sıralamasında sekizinci sırada yer aldı ve 2017 yılını 26.2 milyar dolar turizm geliriyle kapattı. Önceki yıllarda altıncı sıraya kadar yükseldiğimiz düşünüldüğünde 2016’daki düşüşten sonra toparlanma söz konusu. Bu yıl ise ilk 6 ayda 11 milyar 469 milyon dolarlık gelir elde edilerek geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 30.6’lık artış gerçekleştirdi. Yine 2017’de kişi başı harcama 681 dolar olurken bu yılın ikinci çeyreğinde 638 dolara geriledi. Avrupa’ya baktığımızda, turizm ürünleri ve çeşitliliği bakımından birincil rakiplerimizden olan İspanya’da turist başı harcama 1.050 Euro, yine rakibimiz konumundaki İtalya’da 1.100 Euro, Fransa’da ise kişi başı harcama 1.400 Euro’nun üzerine çıkıyor. Yani Türkiye’nin oldukça üstünde. Buradaki farkın en önemli sebeplerinden biri, Avrupa’da turiste şehir içinde eğlence, gastronomi, kültür/sanat gibi alanlarda harcama yapacakları alternatifler sunuluyor olması. Bu gerçekler doğrultusunda ülkemizde de kişi başı harcamayı dolayısıyla gelirleri artırmak amacıyla ürün çeşitliliğinin arttırılması, niş pazarların geliştirilmesi ve kongre turizmine ağırlık verilmesi gerekiyor. Fiyatlarda 2013-2014 yıllarının seviyelerine dönmek zaman alacak gibi görünüyor.
 
Dünya turizminde önemli değişiklikler oluyor
 
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de seyahat sektöründe önemli değişiklikler yaşanıyor. Lüks seyahat, artık statükocu beklentiler yerine, deneyim toplamak üzerine kurgulanıyor. Tatilciler, internet, sosyal medya gibi mecralar aracılığı ile dünyadaki trendleri takip ederek yeni lokasyonlar ve kültürleri keşfetmek istiyor. Klasik deniz, kum, güneş seyahatinin yanı sıra spa/wellness, gastronomi ve kültür turizmi ön plana çıkmaya başladı. Spor ve tatili birleştiren maratonlar, ekstrem sporlarla adrenalini yükselten aktiviteleri kapsayan seyahatler de gün geçtikçe öne çıkıyor. Hikayesi olan lokasyonlar, otantik yaşantıyı konuklarına yansıtan butik oteller de tercih edilmeye başlandı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )