Bir süre önce aramızdan ayrılan Prof. Güngör Uras'ın adı zeytin hasadını hiç kaçırmaz, çiftçisinden sanayicisine sektörün bir yıllık öyküsünü yerinde dinlediği Cunda'da bir sokağa verildi...
 
Bir süre önce aramızdan ayrılan Prof. Dr Güngör Uras'ın adı Ayvalık'ın Cunda Adası'nda bir sokakta yaşayacak.
 
Bir Ayvalık dostu olan Güngör Uras, ilçedeki zeytin hasadını hiç kaçırmaz, çiftçisinden sanayicisine sektörün bir yıllık öyküsünü yerinde dinlerdi. 
 
Ayvalık onu unutmadı. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer'in girişimiyle Cunda'da bir sokağa Uras'ın adı verildi. 
Başkan keşif yaptı Rahmi Gençer, Uras'ın adının ilçede bir sokağa verilmesi sürecini şöyle anlattı: "Prof. Dr. Güngör Uras'ın adını bir sokağa vermek için önce ilçede keşif yaptım. Bu sırada Mevlana Caddesi 1 Nolu Sokak'a girdim. Sokaktaki zeytin ağaçlarını görünce kararımı verdim: Bizi zeytin hasat günlerinde yalnız bırakmayan, zeytin ve Ayvalık dostu Güngör Hoca'mıza en yakışan bu sokak olur". 
Teklifini Ayvalık Belediyesi Meclisi'ne götürdüğünü belirten Gençer, meclisten oybirliği ile çıkan karar sonucu sokağa Prof. T. Güngör Uras Sokağı adı verildiğini söyledi. Cunda'daki sokağa Prof. T. Güngör Uras Sokağı tabelasının asılma töreni, bu yılki Ayvalık Zeytin Hasat Günleri'ne denk getirildi. Törene Güngör Uras'ın eşi Nuran Uras, yakın dostları Şeref Özgencil, Sezai Madra, Bülent Zarif, Mehmet Ali Susam, Ahmet Utlu, Nebil Özgentürk ve Deniz Sipahi katıldı. Nuran Uras, "Güngör'ün adı zeytin ağacının yanıbaşında yaşayacak" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )