İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, BİLGİ Turizm Kulübü önderliğinde 'engelsiz turizm' ile ilgili konferans düzenlendi.
 
İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, BİLGİ Turizm Kulübü ile “Konaklama ve Gastronomi İşletmelerinde Mimari Erişilebilirlik ve Doğru İletişim” konulu konferans düzenledi. Konferansta mimari erişilebilirlikte yerel ve uluslarası standartlar, ulaşım hizmetleri, turizm işletmelerinde iletişim ve davranış konuşuldu.
Konferansın eş zamanlı işaret dili tercümanlığını Tuğçe Elender yaptı. Sektörde hizmet üreten taraflar da konferansta bir araya geldi. İstanbul Uluslararası Turizm Ve Sağlık Derneği Başkanı Emre Ali Kodan, Gastronomi Turizmcileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Koraltan Saygın, TURSAB Sağlık Turizmi Komitesi Üyesi Emre Afanyalı, Otizm Dernekleri Federasyonu adına Tolga Gökçe, Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Besnik Türkeşi, Türkiye Otizmli Çocuklar Destek Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Av. Pınar Yüksel, Şişli İşitme Engelliler Derneği başkanı Güler Dağıdır, Özel Çocuklar Eğitim Derneği Başkanı Parin Yakupyan, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Jale Yanık etkinliğe katılan isimler arasındaydı.
 
Konferansın konuğu Engelsiz Hayat Danışma Derneği Başkanı, Engelsiz Erişilebilir Turizm Uygulamaları ve Engelli ve Yaşlılarla Doğru İletişim Danışmanı, Eğitmen Adem Kuyumcu oldu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
“Türkiye’de 7 milyon engelli birey konaklama ve gastronomi işletmelerinden faydalanamıyor”
 
Adem Kuyumcu, “Engelsiz turizm herkesin birlikte seyahat edebildiği, konaklayabildiği, sosyal mekanlardan faydalanabildiği, başka birinin yardımı   olmadan özgür ve eşit imkanlar sunan tesisler ve aktiviteler olarak tanımlanabilir”   dedi.
 
“Türkiye’de yaşayan 10 milyondan fazla engelli ve engelli haline gelmiş yaşlı   vatandaşın en az 7 milyonu, maddi imkanları olduğu halde konaklama ve   gastronomi işletmelerinden faydalanamıyor. Türkiye’de Turizm Bakanlığı’na kayıtlı   engelli bireylere uygun 1.176 adet oda bulunuyor. Mevcut yönetmeliğe göre 80   odadan 1’inin erişilebilir olma zorunluluğu bulunuyor. Odalar var, ancak erişim sorunları ve otel çalışanlarından kaynaklanan iletişim problemleri devam ediyor. Turizm sektöründe çalışanların doğru iletişim ve yaklaşım yöntemlerini öğrenmesi gerekiyor” açıklamasında bulunan Adem Kuyumcu, herkes için erişilebilir turizmin, hem engelliler ve yaşlıların özgürleşmesini hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.
 
“Herkes için tasarım ilkesi benimsenmeli”
 
Konferansın ikinci bölümde konaklama ve gastronomi işletmelerinde mimari erişilebilirlik ele alındı. Ortopedik engelliler, görme, işitme, konuşma engelliler ile otizmli ve farklı gelişen bireylerin oteller ve turizm tesislerinden yararlanabilmeleri için mimari erişilebilirlik düzenlemelerinin gerekliliğine dikkat çeken Adem Kuyumcu, “Herkes için tasarım ilkesi benimsenmeli. Tüm tesisler her vatandaşın eşit şekilde faydalanabileceği bir tasarıma sahip olmalı. Burada mimarlara ve inşaat mühendislerine büyük görevler düşüyor. Yasaların getirdiği gereklilikleri hayata geçirmek onların sorumluluğundadır. Engelsiz herkes için erişilebilir mimari herkese özgürlük sağlar” dedi.
 
Kuyumcu, evrensel tasarımın 7 ilkesini şu şekilde sıraladı: “Kullanımda eşdeğerlik, kullanımda esneklik, basitlik ve sezgilenebilirlik, algılanabilir bilgilendirme, hatanın tolere edilmesi, fiziksel gücün az kullanımı, yaklaşım ve rahat kullanım, TSE erişilebilirlik standartlarına uygun mekanlar.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )