Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan Tanıtma Müşaviri Deniz Ersöz Hindistan'ı ülkedeki gelişmeleri ve Türkiye'nin pazardaki yerini turizmgazetesi'ne değerlendirdi.
 
“Hindistan birkaç yıldır yıllık % 7 büyüyen bir ülke. Bu durum turizme de yansıyor” diyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan Tanıtma Müşaviri Deniz Ersöz,  bu ülkeden yurtdışına çıkışların şimdi 28 milyon olduğunu, 2020’de 35 ile 50 milyon olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü söyledi.
 
Başından sonuna kadar  sektörle birlikte
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek ve katkıları ile TravelShop Turkey’in Hindistan’ın 6 şehrinde gerçekleşen Destination Turkey B2B Workshoplarını ilk günden itibaren Türkiye’den gelenlerle birlikte oldu.

 
 
 
Köprü oldu bilgelendirdi
 
Türkiye’den gelenleri ile Hindistan’dan organizasyonlara katılanlar arasında köprü işlevi gören Ersöz, yaptığı konuşmalarda da her iki tarafı iki Pazar arasında gelişen ilişkilerde turizmin önemini ve bunun önümüzdeki döneme yansımaları konusunda bilgilendirdi.
Hindistan’ın 6 şehrinde yapılan ve her birine yüzlerce  seyahat acentesi ve tur operatörünün katıldığı toplantılardan Deniz Ersöz’den Hindistan pazarını değerlendirmesini istedik.
 
Ersöz, Türkiye’nin Hindistan pazarında ; MICE, kültür turları ve düğün gibi turizm çeşitleri konusunda şansı yüksek bir destinasyon olduğunu  söyledi.
 
İşte Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan Tanıtma Müşaviri Deniz Ersöz’ün her alanda olduğu gibi turizmde de yükselen Pazar konumundaki Hindistan ile ilgili değerlendirmeleri.
 
 
 
 
 
Bakanlık Sektör işbirliğinin güzel bir örneği 
 
 
T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın maddi desteği ile T.C Hindistan Büyükelçiliği Yeni Delhi Kültür ve Tanıtma Müşavirliği olarak Travelshop Turkey firması ile birlikte  Hindistan'ın gelir ve yurtdışı çıkışı potansiyeli bakamından önde gelen şehirlerinden Yeni Delhi, Ahmedabad, Kolkota, Chennai, Banglore ve Mumbai şehirlerinde gerçekleştirilen roadshowlar çok iyi geçti. 
 
Etkinlik direk Hindistan sektör çalışanlarına ulaşma ve kendilerine ilk elden bilgi 
verme anlamında oldukça başarılı geçti.
 
 
 
 
Hindistan temsilcileri workshoplar sırasında ülkemiz ile ilgili turizm ürünleri hakkında daha fazla bilgiye erişmenin yanı sıra yaşadıkları sorunları da bizlere aktarma olanağı elde ettiler. 
 
Kısa sürede dönüşler alınır
 
Buradan kısa sürede bekleneni üzerinde dönüşler alacağız
 
Özellikle temsilciliğimiz olmayan şehirlerde vize ile ilgili Hint turist acentelerinin yaşadığı zorluklar soru-cevap bölümlerinin ana temasıydı. 
 
Hindistan'dan daha fazla turist çekme adına, turizm sektörü katılımcılarımız ile birlikte Hindistan'da daha fazla workshop yapılmalı.
 
 
En hızlı büyüyen ülke
 
Hindistan ekonomisi son yıllarda sürekli yıllık yüzde 7’nin üzerinde büyüyor.
 
Hindistan, son beş yıldır dünyanın en hızlı büyüyen birinci ya da ikinci ülkesi. IMF'nin öngörüsüne göre Hindistan önümüzdeki beş yılda en hızla büyüyen ekonomi olma ünvanını koruyacak.
 
Hindistan’dan yurtdışına turistik çıkışlar ve harcamalar da buna paralel olarak sürekli gelişiyor. 
 
2018 yılı sonunda yurt dışı çıkışlarının 28 milyon olması bekleniyor.
 
Yurtdışına çıkışlar ikiye katlanacak
 
DTÖ projeksiyonunda 2020 yılı itibari ile Hindistan'dan yurt dışına çıkışların 50 milyon olacağı öngörülüyor. Bunun 35 milyon civarında olması bekleniyor. 
 
Dubai, Tayland, Singapur, Malezya, Fransa turizm amaçlı hareketlerde Hint turistlerin ençok rağbet gösterdiği ülkelerdir. 
 
Turist çeken ülkeler yakın takipte
 
Hindistan'ın turizm alanındaki potansiyeli diğer ülke turizm kurumlarınca yakından takip ediliyor.
 
Hindistan'da 20'den fazla ülkenin turizm müşavirlikleri bir ya da iki farklı şehirdeki ofislerinde aktif olarak faaliyet gösteriyorlar. 
 
Geçtiğimiz ay Katar Turizm kurumu Hindistan'da bu anlamda bir ofis açtı.
 
Türkiye Hindistan'da populer ülke
 
2018 yılı itibari ile Türkiye Hindistan pazarında oldukça popüler konuma gelmiş bulunuyor. 
 
2018 Ocak-Ağustos ayı rakamlarına göre 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 91,5 artış var. 
 
Bu yıl sonu itibari ile 170-180 bin aralığında Hint vatandaşını ülkemizde ağırlamış olacağız. 
 
Bu, Hint pazarında şu ana kadar yakaladığımız en yüksek rakam olacak 
 
Türkiye'nin üç alanda şansı yüksek
 
Türkiye’nin Hindistan pazarında ; MICE, kültür turları ve düğün gibi turizm çeşitleri konusunda şansı yüksek bir destinasyondur.
 
Hint turistlerin yüksek harcama yapma potansiyelinin yanında Hindistan pazarının ülkemiz turizmi için en önemli özelliği Hint turizminin yüksek sezonun bizim düşük sezona gelmesidir.
 
12 ay boyunca belli bir düzeyde yurt dışı çıkışı olmasına karşın Ekim-Kasım ve Mart-Nisan-Mayıs döneminde Hindistan'da yurt dışı hareketi yükseliyor. İstanbul, Antalya ve hatta Bodrum'un  MICE ve düğün destinasyonu olarak bilinirliğinin arttırılması bu bölgelerdeki sezonu uzatma konusunda önemli bir avantaj sağlayabilir. 
 
Her ne kadar Hindistan'dan ülkemize direk uçuş sadece Delhi ve Mumbai'den günde birer uçuş olsa da Hint turistler ülkemize daha çok aktarmalı uçuşlar ile geliyor. Yakın zamanda direk uçuşlar bir şekilde arttırılabilirse 2018 yılında yakalanacak rakamlar 2019 yılında kolaylıkla iki katına çıkarılabilir. 
 
Vize sorunu
 
Vize şu an için Hint vatandaşlarının ülkemize gelmesindeki en büyük engel.
 
Her ne kadar geçerli bir Schengen, ABD ve İngiltere vizesi olan Hint vatandaşları e vize yoluyla kolayca vize alabilse de, hem bahse konu vizelerin zor alınması hem de görece nüfusun küçük bir kısmının bu vizelere sahip olması dolayısı ile yüksek orandaki Hint vatandaşları e vizeden yararlanamıyor. 
 
Hindistan'ın çok büyük bir coğrafya olması sebebiyle vize evraklarının Hindistan'da bulunan üç temsilciliğimize ulaşması da bazen uzun sürebiliyor. Delhi Büyükelçiliğimiz, Mumbai ve Haydarabad Başkonsolosluğu çalışanlarımız büyük bir özveri ile çalışmalarına karşın günlük olarak ancak belli sayıda vize verebiliyor.
 
Şu an için ülkemize Hint vatandaşlarının yüzde 70'i e vize ile yüzde 30'u da belge toplama yoluya alınabilen "klasik vize" ile ülkemize giriş yapıyor.
 
Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Malezya ve Güney Afrika gibi ülkelere uygulanan kapsamı genişletilmiş e vize sisteminin yakın zamanda Hindistan vatandaşları içinde uygulanma olanağı bulunabilirse 2019 yılında Hindistan'dan ülkemize gelen turist sayısı 300 binin üzerine rahatlıkla çıkabilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )