Her biri farklı özellikleri ile Antalya'ya sınıf atlatan Akra Otel'in bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği Uluslararası Meze Festivali'ne dünyanın 3 kıtasından 18 şef katıldı. 'Meze demek aynı masada birlikte oturabilmektir'...
3 kıtadan en önemli 18 şefi Antalya Akra Otel’in 2. Uluslararası Meze Festivali’nde de bir araya geldi. 
Şefler sundukları özgün tadlar yanında meze kültürü üzerine söyleşilerde konuştu. Festival komite üyesi Sözen, 'Meze demek aynı masada birlikte oturabilmektir' dedi.
 
Türkiye’den ve dünyanın en önemli şefleri Antalya’da bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Meze Festivali kapsamında Akra’da bir araya geldi. 
 
İş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği festivale, Serdar Kuzuloğlu ve Kenan Erçetingöz gibi ünlü isimler de katılım gösterdi. DJ Suat
Ateşdağlı ise festivalin sonunda performansıyla geceye renk kattı.
 
 
Türkiye ve dünyanın önemli şefleri Antalya Akra’da 
 
 
 
 
Türkiye’den önemli şeflerin yanı sıra meze dendiğinde ön plana çıkan ülkelerin dünyaca ünlü şefleri de 2. Uluslararası Meze Festivali kapsamında Akra’da bir araya geldi. 
 
Villena Restaurant’ta 29 yaşındayken ilk Michelin yıldızını alan şef Ruben Arnanz ve 2 Michelin yıldızlı Pere Planaguma İspanya’dan festivale katılan şefler olurken, Tayland’ın ünlü şeflerinden Prin Polsuk da Thai mutfağının eşsiz lezzetleri ile festivalde yerini aldı. Adından övgü ile söz edilen Yunan mutfağının önemli ismi Dimitri Chistoforidis de mezeleri ile katılımcılardan övgü aldı.
 
Meze deyince akla ilk gelen bölge olan Ortadoğu’nun lokomotif ülkesi Lübnan’ın ünlü şefi Joe Barza mezeleri ile festivale renk katarken, Suriye’den Mohammad Orfali, Mısır’dan Mostafa Seif, Fas’tan Marouane Bouhmidi ve Filistin’den Johnny Goric kendi ülkelerinden özel tariflerle hazırlanan mezeleri katılımcıların beğenisine sundular.
 
Meze kültürü
 
Birçok coğrafyada kendine özgü formlarla mutfak kültürünün bir parçası olmayı başaran ve gastronominin merak edilen bir kültürü olan meze, 12-13 Ekim’de Akra’da yoğun bir katılımın gerçekleştiği keyifli bir festivalle tanıtıldı. Mutfak duayenleri, akademisyenler, deneyimli gurmeler ve lezzet tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği festival, yerli ve yabancı tüm katılımcılara ellinin üzerinde mezeyi tatma fırsatı sundu. 
 
 
 
Festival kapsamında “yaşadığınız anı beş duyunuzla hissedin” mottosuyla hayata geçirilen Akra Urban Social Tastekonsepti, katılımcılara farklı bir tadım deneyimi yaşatıldı.
 
2. Yılında uluslararası oldu
 
Türkiye'de gün geçtikçe gastronomi etkinliklerinin büyüdüğünü söyleyen Meze Festivali Komite Üyesi ve Organizatörü Gökmen Sözen, "Üst düzey restoranların ve sokak lezzetleri etkinlikleri büyüyor. Biz de buna bir eklenti yapalım, daha uluslararası olsun dedik ve bu sene kendi bölgelerinin en kaliteli şeflerini Meze Festivali için Antalya'ya getirdik" dedi.
 
Kimler katıldı
 
Meze denilince akla sadece Ortadoğu'nun gelmemesi gerektiğini belirten Sözen, "Meze Ortadoğu demek değil. Meze, bir paylaşma yemeğidir. Sırf bunun için Uzakdoğu'dan, İspanya'dan Yunanistan'dan, Tayland'dan birçok şefi buraya getirdik. Bu şeflerin birçoğu dünyadaki en iyi 50 restoranda şef. Türkiye'nin gururu olan Serkan Güzelçoban gibi bir şefimiz de festivalde. Tüm şefler burada mezeye farklı yorumlar katıyor" açıklamasında bulundu.
 
Michelin yıldızlı şef Serkan Güzelçoban ile keyifli bir sohbet
 
Engelli kişilerin çalıştığı restoranı ile dünyada öncü isimlerden olan ve başarılarından ötürü Michelin yıldızı kazanan Restaurant Handicap’ın başarılı Türk şefi Serkan Güzelçoban ve Lübnan mutfağının dünyadaki en önemli temsilcisi, meze konusunda aldığı sayısız madalya ile Ortadoğu mutfağına büyük bir başarı katan Joe Barza’nın katılımıyla gerçekleşen Akra Talks sohbeti; Osmanlı yemeklerinin gün yüzüne çıkmasına önemli katkılarda bulunmuş araştırmacı şef Vedat Başaran moderatörlüğünde gerçekleşti.
 
'Meze demek aynı masada birlikte oturabilmektir'
 
Tüm şeflerin festival akşamı için 2 bin porsiyon meze yaptığını ve mezelerin tamamının kısa sürede tükendiğini söyleyen Güzelçoban, "Mezeler anında tükendi. Çok gurur verici bir olay, çok görülmemiş meze çeşitleri yapıldığı için gelen misafirler de ayrı bir ilgi gösterdi" dedi. Meze kültürünün gastronomiye çok büyük katkısı olduğunu söyleyen Güzelçoban, "Meze demek, aynı masada birlikte oturabilmektir. Din, dil, ırk farketmeksizin anlaşabilmektir. Meze kültürüne önem vermek ve bu kültüre saygı göstermek gerekiyor" ifadesinde bulundu.
 
 
Türkiye'den katılanlar
 
Uluslararası şeflerin yanı sıra hem Antalya’nın hem de Türkiye’nin farklı illerinden önemli şefleri buluşturan festivalde, konuklar usta ellerin hazırladıkları mezelerle unutulmaz bir lezzet deneyimi yaşadılar. İstanbul’dan Duble Meze restoran şefi Muhammed Polat, İstanbul ve Alaçatı’nın vazgeçilmez mekanı Zıpkın’dan Erhan Görücüoğlu, Türkiye’nin ilk baharat kütüphanesini kuran ve her restoranında Anadolu mutfağının farklı tatlarını kullanan Umut Karakuş, Bay Nihat Restoran’ın güçlü ikilisi Volkan Bekit ve Savaş İrlan, son günlerde Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi ile adından sıkça söz ettiren Doğa Çitçi, Maria’nın Bahçesi ile Ege mutfağını İstanbul’a taşıyan Maria Ekmekçioğlu, Almanya’da hayata geçirdiği başarılı restoranlar ve dünyanın Michelin yıldızlı 2. Türk şefi Serkan Güzelçoban festivale katılan isimler arasındaydı. Antalya’nın vazgeçilmez restoranı 7 Mehmet’in üçüncü kuşak temsilcisi Mehmet Akdağ ve piyaz denince akla gelen ilk isim olan Piyazcı Ahmet’in ikinci kuşak temsilcisi Ahmet Semerci de festivale imza atan isimler arasında yer aldı.
 
“Antalya’nın gastronomi zenginliklerini geniş kitlelere duyurmak istiyoruz”
 
2. Uluslararası Meze Festivali, yabancı konukların yoğun ilgisiyle kutlandı. Festivali hayata geçiren Akra Otellerinin Genel Müdürü Gökhan Polat;“Ülkemiz turizm kaynakları açısından çok zengin. Doğal güzelliklerimiz, zengin kültürümüz ve iklimsel avantajlarımızla her yıl daha fazla turistin ilgisini çekiyoruz. 47 yıllık köklü bir geçmişe sahip Barut Otelleri’nin şehir oteli konsepti ile hizmet veren oteli Akra olarak; sanat, spor ve gastronomi alanlarında düzenlediğimiz festivallerle, Antalya’ya karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirme bilinci ile hareket ediyoruz. Akra olarak, Meze Festivali’nin de aralarında bulunduğu uluslararası etkinliklerimizi düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )