Atatürk Havalimanı'nın genel havacılık bölümünü olduğu gibi korunacak. Terminal binasının bir kısmının havacılık üniversitesi olması düşünülüyor.
 
Hürriyet yazarı Uğur Cebeci, Atatürk Havalimanı'nın genel havacılık bölümünün olduğu gibi korunacağını yazdı. Terminal binasının bir kısmının havacılık üniversitesi olarak düşünüldüğünü belirten Cebeci, ''yeni düzenleme için ciddi bir oluşum iş başında'' diye yazdı.
 
Genel Havacılık Merkezi Olacak
 
Atatürk Havalimanının önemli bir bölümünün ayakta kalacağını belirten Uğur Cebeci, ''Yepyeni bir düzenleme ile Genel Havacılık Merkezi olacak. 3 bin metrelik iki pist 11.7/3.5 sağ ve sol pistleri yani Florya tarafındaki pistler korunacak. Hangarlar, bakım merkezleri ayakta kalacak. Askeri Havaalanı çok ihtiyaç varsa belki Florya tarafına taşınacak. Terminal binalarının büyük bir kısmı üniversite olacak. Yani ağırlıklı olarak havacılık üniversitesi. Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu büyüklükte ve yetenekte. Burası dünyaya açılacak. Başka ülkeler için de pilot, kabin memurundan hava trafik kontrolüne kadar geniş bir yelpazede gençleri yetiştirecek. '' ifadelerini kullandı.
 
Havacılık Merkezi Binası Yapılacak
 
Atatürk Havalimanına ya büyük bir genel havacılık merkez binasının yapılacağını ya da var olan binalardan birinin dönüştürüleceğini dile getiren Cebeci, ''Gelen özel jetlerin yolcuları burada ağırlanacak. İçinde elbette pasaport polisi, gümrük olacak. Gümrüksüz satış mağazaları, yiyecek içecek alanları açılacak. Sonra yerli yabancı onlarca özel uçak burada barınacak. Dünyanın dört bir yanından gelen özel uçaklar buraya inecek, rahatça hangarlara alınabilecek.'' dedi.
 
Cebeci, yazısının devamında havalimanı ile ilgili şunları yazdı:
 
Havacılıkl Fuarlarına Ev Sahipliği Yapacak
 
Teknofest, İstanbul Air Show gibi başarı kazanmış havacılık fuarları burada açılacak. Havacılık sanayinin ürünleri sergilenecek. Yurtdışından gelenler belki askeri ürünlerimizi de burada görecek Yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki terminal binaları da ikinci bir hayata başlayacak. Elbette bu oluşum çevredeki otelleri de büyük ölçüde kurtaracak.  Ana işletmeci dışında Genel Havacılık Merkezi’nde belki yabancı operatörlerde yer alabilecek. Bu oluşum İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan dünyanın en büyük iş jetleri fuarı EBACE’i de bu bölgeye çekecek.
 
12 Milyon Metrekarelik Arazi Millet Bahçesi Olacak
 
Peki Millet Bahçesi ne olacak? Yine olacak. Yaklaşık 12 milyon metrekarelik dev arazinin büyük bölümü yine Millet Bahçesi olarak düzenlenecek. 3 bin metre uzunluk ve 45 metre genişlikteki iki pist dışındaki 0.5/2.3 diye bilinen 60 metre genişliğinde 2 bin 600 metre uzunluğunda, Florya-Ataköy yönündeki pistin kalıp kalmayacağına karar verilecek. Başta Devlet Hava Meydanları İşletmesi, tabi ki Ulaştırma Bakanlığı. Teknofest oluşumu yöneticileri, işin bayraktarlığını yapan Hükümet filosunun tepe yöneticisi Kaptan Pilot Görkem Aksoy‘la birlikte geniş bir ekip ilk toplantıda bir araya geldi. Sonuçlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilecek. Bir genel havacılık merkezi fikri kesinleşti, onay alındı. Şimdi sınırları çizilecek. Üniversite fikri olgunlaştırılacak. (...)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )