Atina'nın merkezinde bulunan Sintagma Meydanı'nda ve Yunanistan'ın değişik bölgelerindeki turistlere içinde 'Türklerin Pontus Rum Soykırımı' iddiaları olan bir broşür dağıtılıyor..
 
Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, Yunanistan’ın turistlere "Pontus Rum Soykırımı" broşürü dağıttığını açıkladı. 
 
Ümit Yalım yazılı açıklamasında, "Yunan Hükümeti şimdi de Yunanistan’a gelen turistlere Sözde Pontus Rum Soykırımı Broşürü dağıtıyor. Anılan broşürler başta Atina’nın merkezinde bulunan Sintagma Meydanı olmak üzere Yunanistan’ın değişik bölgelerini ziyarete gelen turistlere dağıtılıyor. Broşürü almak istemeyenlere zorla veriliyor. Zorla broşür verilen turistler arasında Türk turistler de var" ifadelerini kullandı.
 
O broşürde neler var 
 
"Yunanca, İngilizce, Fransızca ve Rusça olmak üzere toplam dört dilde basılan broşürün kapağında Sözde Pontus Rum Soykırımı olduğu iddia edilerek, “Türk rejimi suç işlemeye devam ediyor”,“Türk statükosu soykırımı tanımaya zorlanmalıdır”, “Yanlış dostluk politikasına hayır”, “Sessizliğe hayır” sloganları yer alıyor.
 
Broşürün iç sayfalarında 1916-1923 yılları arasında 353 binden fazla Pontus Rum’un Türkler tarafından öldürüldüğü iddia edilerek Türk Milletine iftira atılıyor. Günümüzde de Türkiye’de yaşayan Rumların inançlarını gizlemek zorunda kaldığı ve Kripto Pontus Rumların zulüm yada ölümle karşı karşıya olduğu iddia ediliyor.
 
Sözde Pontus Rum Soykırımı Broşürü’nün arkasında bir de Pontus Rum Devleti Haritası yayınlanmış. Haritaya göre, batıda İnebolu’dan doğuda Batum’a kadar, 150 km derinlikte ve 140 bin km² alanda bulunan Kastamonu, Sinop, Amasya, Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin illerimiz olmak üzere toplam 13 ilimiz Sözde Pontus Rum Devleti’nin sınırları içinde gösterilmiş.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )