İtalya'nın Torino kentinde gerçekleştirilen Cittaslow (sakin şehir) Koordinasyon Toplantısı'nda, Erzincan'ın Kemaliye ilçesinin 'sakin şehir' adaylığı kabul edildi. Kemaliye'nin üyeliğe kabul edilmesi ile Türkiye'deki Cittaslow sayısı 15 olacak...
Erzincan’ın Kemaliye ilçesinin ‘sakin şehir’ kapsamına alınmak için yaptığı başvuru İtalya Torino’da gerçekleştirilen Cittaslow (sakin şehir) Koordinasyon Toplantısı’nda değerlendirilerek kabul edildi.
 
Bir yerin Cittaslow kapsamına alınması için 54 kriteri yerine getirmesi gerekiyor.
 
Kemaliye’nin üyeliği kesinleşirse Türkiye’deki üye sayısı 15’e yükselecek.
 
Uzun zamandır ilçeyi kültür ve doğa turizmi şehri yapmak için uğraştıklarını ifade eden Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar, ’sakin şehir’ için aday olmaktan dolayı sevinçli olduklarını belirterek şunları söyledi:
 
"10 yıldır Kemaliye’nin bir kültür ve doğa turizmi şehri olması için uğraşıyoruz, bunda da başarılı olduk. Artık 141 tur firması Kemaliye’ye gelmeye başladı. Biz bundan heyecanlanarak, kendimizi yurt dışında da tanıtarak 3 yıldır ’sakin şehir’ olmak için hazırlıklar yaptık. Gerekli olan 54 kriteri tamamladık ve dosyamızı geçen yıl Seferihisar Belediyesi’ne sunduk. Bu da İtalya’daki toplantıda kabul edildi. Türkiye’nin 15’nci ’sakin şehir’ belediyesi olduk gibi. Dünya genelinde 212 şehir var, inşallah bunlardan bir tanesi de biz olacağız. Kemaliye’yi kültürel değerleriyle, doğasıyla Karanlık Kanyonu’yla yaşam tarzıyla Türkiye’nin ’sakin şehirleri’ arasında en yüksek puanı tutturacağına inanıyoruz" diye konuştu.
 
Cittaslow Birliği  1999’da İtalya’da ’sakin’ felsefesine ve kendi özelliklerine sahip çıkan kentlerin bir araya getirmek amacıyla kuruldu.
 
Türkiye'deki Cittaslow-Sakin Şehir'ler
 
Seferihisar / İzmir 
Perşembe / Ordu
Yalvaç / Isparta
Taraklı / Sakarya
Gökçeada / Çanakkale
Vize / Kırklareli
Akyaka / Muğla
Yenipazar / Aydın
Halfeti / Şanlıurfa 
Şavşat / Artvin
Ahlat ve Adilcevaz / Bitlis
Mudurnu / Bolu
Ortaca ve Köyceğiz / Muğla
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )