TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Sektörde son dönemlerde sıkıntılarla gündeme gelen Anı Tur olayının kısa sürede çözülemeyeceğini söyledi.
Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, çalışanları işten çıkarıp topladığı paraları otellere ödemediği için müşterileri otellere alınmayan Anı Tur ile ilgili sorunun sektörde yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını söyledi.

 
Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre, Anı Tur olayında hem TÜRSAB hem Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girdiğini belirterek. “Tüketici mağduriyeti oluşmadan çözmeye çalışıyoruz. Bakanlığa ulaşan bazı dosyalar var. Tüketici mağduriyetlerini önlemek yönünde hep birlikte çalışıyoruz. Anı Tur'un seyahat acenteleriyle yaşadıkları ticari ilişkilerdir. Uzun dönemde çözülebilir ancak müşteri mağduriyeti olmaması bizim için önemli" dedi.
 
Yerli turist % 40 daha pahalıya tatil yapacak
 
Öte yandan Bağlıkaya, yurtdışındaki talep artışı nedeniyle otellerin yabancıya ayırdıkları kapasiteyi yüzde 80’e çıkardığını yerli müşterinin yüzde  40 daha pahalıya tatil yapacağını söyedi.
 
TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, yabancı turist sayısının artması ve kurlarda yaşanan yükseliş sonrasında yerli turistin 2019'da tatile çıkmasının zorlaştığını belirterek şunları söyledi:
 
"İç turizmle ilgili birkaç sıkıntı var. Ani kur artışı nedeniyle otel kapasitelerinde yerli turiste ayrılan payda sıkıntı yaşanıyor. Oteller Euro ile turiste satmak yerine, TL ile Türk turiste vermek istemiyor. Birçok otel yabancı kapasitesini artırdı, yerli kapasitesini kıstı. Buradan çıkan sonuç önümüzdeki yıl Türk vatandaşlar daha pahalıya seyahat edecek ve istedileri zaman istedikleri yerde otel bulamayacak. Önümüzdeki sene için erken rezervasyon çok daha büyük önem taşıyor. Fiyatlar doğal olarak yükselecek. Yabancının ödeyeceği para ile yerlinin ödeyeceği para arasında ciddi fark oluştu. Doğal olarak otelci de yabancı turisti istiyor. Oteller kapasitelerinin yüzde 80'ini yabancıya ayırırken, yerli turiste ayrılan oran yüzde 20'de kaldı. Bu geçen yıl yüzde 30-35'ler deydi. Otelcilerin de haklı olduğu noktalar var. Çünkü yatırımlarını dövizle yapıyorlar. Dövizle borçlanıp, TL ile ödemeleri zor. Sonuçta bu ticari bir iş. Yerli için fiyat 2019'da, 2018'e göre fiyat artışının yüzde 40 civarında olacağını öngörüyoruz."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )