Daha önce yapılmışken iptal edilen ihaleyi 475 milyona Altur-Havaş-Free Turizm konsorsiyumu kazanmıştı. Yeni ihaleyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Ulaşım AŞ şirketi 702 milyon TL'ye aldı...
İstanbul Yeni Havalimanı toplu ulaşım ihalesini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. kazandı. İstanbul Yeni Havalimanı'na 150 bagajlı otobüsle yapılacak olan taşımacılık ihalesi kamu yararı oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti. 
 
İlk ihale iptal edildi fiyat arttı
 
4 Eylül'de yapılan ilk ihaleyi, Galatasaray ikinci Başkanı Abdurrahim Albayrak'ın sahibi olduğu Altur, Havaş ve Free Turizm konsorsiyumunun KDV dahil 475 milyon 488 bin lira bedelle kazandığı ihale iptal edilmişti. İptal gerekçesi ise; kamu yararının oluşmamasıydı. İhalenin iptalinin ardından muhammen bedel 702 milyon liraya yükseltilmişti. İstanbul Yeni Havalimanı'na yapılacak olan 150 bagajlı otobüsle taşımacılık ihalenin iptal edilmesi sonrası yeni ihalenin 27 Eylül'de yapılması kararlaştırılmıştı.
 
İsteklilerin 2017 yılı içerisinde toplu ulaşım hizmetinden kaynaklı en az 260 milyon TL'lik yapmış olduğu ciro ve bunu belgeleyen fatura suretlerini teklifleri ile birlikte sunmaları istendi. Tahmin edilen toplam bedelin yüzde 3'ü oranında 21 milyon 60 bin liralık geçici teminat istendi. İhaleye katılacak isteklilerin 130 adet en az 12 metrelik otobüsün kendi malı olduğunu teyit eden ruhsat fotokopilerini teklifleri ile birlikte sunmaları da istendi.
 
Yeni havaalanına nereden kaça gidilecek
 
İhale kapsamında, yeni havalimanına 18 hat üzerinden 150 otobüsle yapılacak olan bagajlı lüks taşımacılık yapılacak. İhale sonrası, sözleşme bedelinin tam elektronik bilet karşılığının yüzde 20'lik kısmının parasal tutarı sözleşme imzalandığı tarihi takip eden aydan başlamak üzere 5 aya eşit şekilde bölünerek ödenecek. Yüzde 80'lik bölümü de 120 aya eşit şekilde bölünerek ödenecek.
 
Bagajlı lüks taşımacılık yapacak olan günde 75 bin yolcu taşıması beklenen otobüs hatlarından uzaklığına göre şartname gereği 12 ile 30 TL arasında ücret alınacak. İşletmeci 6 yaşına kadar olan çocuklardan ise ücret alamayacak.
 
En çok aracın konulacağı yer ise 50 kilometrelik Yenikapı-Sirkeci hattı olacak. 11 dakikada bir aracın hareket edeceği hatta 23 araç hizmet verecek. Bu hattın ücreti ise 18 TL olacak. En pahalı ve en uzak hat ise Pendik ilçesinden olacak. Bu hatta ise 5 araçla sefer düzenlenecek. 93 kilometrelik Pendik hattının ücreti ise 30 TL olacak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )