Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, balon izni başvurularını değerlendirdi. Uygun olan 9 şehre balon turu izni verildi...
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) çeşitli illerden gelen balon turu için izin taleplerini değerlendirdi. 
Balon uçuşları teşvik genelgesi kapsamında, 9 nokta balon uçuşlarına uygun bulundu. 
 
Balon uçuşlarına uygun bulunan 9 il şöyle sıralandı: 
 
Adana-Kozan
Ankara-Polatlı
Burdur-Bucak
Denizli- Pamukkale
Bitlis-Ahlat
Afyonkarahisar-İhsaniye
Eskişehir-Seyitgazi
Samsun-Bafra
Aksaray-Ihlara
 
Bu bölgelerin sıcak hava balonu taşımacılığı için uygun olduğu belirlendi.

 

 
SHGM geçen yıl balon uçuşlarına açtığı Pamukkale bölgesini de genelge kapsamına aldı. Bu bölgede 5 işletmeye sıcak hava balonlarıyla ticari havacılık faaliyetleri yapmak üzere ruhsat verdi.
 
Türkiye dünyanın en fazla ticari balon uçuşu yapılan ülkesi
 
Türkiye, sıcak hava balonculuğu alanında gerek trafik hacmi gerek yolcu sayısı gerekse uçulan gün sayısı bakımından dünyanın en büyük ticari operasyonunu yürütüyor.
 
SHGM verilerine göre, Kapadokya bölgesinde 25 balon işletmesi, 239 sıcak hava balonuyla yılda ortalama 260 gün uçuş yapıyor. Günde 90 civarında uçuş gerçekleştirilirken, yıllık 500 bine kadar turiste hizmet veriliyor.
 
SHGM Nevşehir Temsilciliğinden alınan bilgiye göre, Almanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde hava şartlarından dolayı yılda en fazla 60 gün uçuş yapılabilirken, Kapadokya bölgesindeki uçuş sayısına en yakın ülke olan Kenya'da yılda en fazla 150-170 gün uçuş gerçekleştirilebiliyor.
 
Ticari balon operasyonlarının yoğun olduğu ülkelerden biri olan Avustralya'da uçulabilir gün sayısı ise 110-120 gün civarıyla sınırlı bulunurken, bu ülkede yaklaşık 100 ticari balonla faaliyet gösteriliyor.
 
Kapadokya'da bir günde yapılan uçuş sayısına dünyanın diğer uçuş yapılabilen bölgelerinde sadece festivallerde ulaşılabilmesi de Türkiye'nin bu konudaki potansiyelini göstermesi bakımından önem taşıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )