AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı özellikle yüksek sezonda taleple ilgili sıkıntının aşıldığını belirterek 'Bundan sonra fiyatları artırıp yan sezonları hareketlendirmeye odaklanmalıyız' dedi...
 
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin Antalya Kemer’deki Rixos Sungate Hotel’de gerçekleştirilen geleneksel aylık toplantısında konuşan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Türkiye ve dünya turizmindeki gelişmeleri değerlendirdi.
 
Turizm en milli sektördür
 
Eylül Ayı geleneksel AKTOB buluşmasını özellikle Dünya Turizm Günü’nde düzenlediklerini söyleyen Yağcı; dünyada turizm trendlerinin hızla değiştiğine işaret ederek, “AKTOB toplantıları sektörün gündemi takip edebildiği bir organizasyon oldu. Buradan vereceğimiz en önemli mesaj,  turizmin ülkemizin en milli sektörü olduğu gerçeğidir” dedi.
Yağcı, Türkiye’nin turizmde yaşadığı sıkıntıların talep artışı ile ilgili bölümündeki sorunun aşıldığını, sıranın gelir artırmaya geldiğini söyledi.
 
Antalya’nın en iyi yılı
 
Veri ve göstergelerle, Türkiye ve Antalya turizminin en önemli büyüme dönemlerini yaşadığını anlatan Dr. Yağcı, “2018’de en iyi yılımızı yaşayacağız. Türkiye’de ‘nitelikli turist’ konuşuluyor. Nicelik ve nitelik birlikte büyümeli. Biz nicelik ve nitelik yanında artık kişi başı 1000 Dolar’ı bulan turistik harcama, dolayısıyla gelir ve gecelemeleri tartışmalıyız” dedi.
 
Talep sorunu aşıldı sıra gelirde
 
Bugünkü turist sayılarına bakıldığında turistik talep anlamında sıkıntının aşıldığına da işaret eden Dr. Yağcı, “Kriz sonrasında ilk aşamayı geçtik. İkinci aşama ise fiyatlar. Bundan sonra fiyatları artırıp yan sezonları nasıl hareketlendiririz ona bakmalıyız. 14 milyon turiste doğru ilerleyen Antalya, turist sayısı bakımından en iyi yılını yaşayacak. Bundan sonrası için iki konu var. Birincisi 2019 ve 2023 yılları arasındaki fiyatları nasıl artırırız? İkinci konu ise krizde arka plana itmek durumunda kaldığımız, yapısal sorunlarımız. 
 
 
 
Bölgenin ve dünyanın önemli aktörüyüz
 
2016 ve 2017’de Türkiye’de talep anlamında sıkıntılar yaşarken İspanya turizminin hızlı büyüdüğünün belirten Dr. Erkan Yağcı, “Türkiye’nin sıkıntılı olduğu dönemlerde turistler destinasyon değiştirmişti. Ancak bu yıl Türkiye’nin devreye girmesi ile birlikte İspanya’da büyüme durdu. Çünkü Türkiye pazara döndü. Bu tablo 2019’da daha da değişecek. Türkiye perfomansına geri dönüyor” dedi.
 
Sezonu uzatmak herkesin sorunu
 
Dr. Yağcı turizmde sezonu uzatmanın önemli bir gereksinim olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Yaz dönemleri dışındaki düşük turist trafiği yalnız Türkiye’nin değil, bütün ülkelerin sorunu. Antalya’da Kasım ve Nisan ayları arasındaki dönemi yukarıya taşımak için çalışmalar yapmalıyız.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )