Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: 'Türkiye olarak nitelikli turizmde iddialıysak kendi insan kaynaklarımızı yaratmak zorundayız. Turizm meslek lisesinden mezun olan bir öğrenci en az iki dili çok iyi bir dili de yeterli derecede öğrenmiş olacak.'...
Turizmde  giderek büyüyen nitelikli eleman açıığına çözüm arayışı sürerken Kültür ve Turizm Bakanlığı  Milli Eğitim Bakanlığı ile “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” imzanladı.
 
Bakanlar Mehmet Nuri Ersoy ile Ziya Selçuk tarafından Millî Eğitim Bakanlığında düzenlenen törenle imza altına alınan protokol ile nitelikli eleman sorununa çözüm getirileceği belirtiliyor
 
Sezonluk değil 12 ay çalışma
 
Protokol imza törenindre konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizmin en önemli sorunlarından birisinin sezonsal turizm olduğunu belirterek bunu 12 aya yaymak için birçok proje hazırladıklarını ancak Millî Eğitim Bakanlığı ile yapılan bu çalışmanın bir taşla iki kuş vuracak sistemi geliştirme anlamı taşıdığını söyledi.
 
Anlaşmalı partnerlik
 
Programa katılan turizm meslek lisesi öğrencilerinin 20 Nisan ile 22 Ekim tarihleri arasında eğitimlerini anlaşmalı partner otellerde yapacaklarını kaydeden Bakan Ersoy, “Her turizm meslek lisesi programına katılan kurumu bir partner otelle, büyük zincir otelle eşleştiriyoruz. Müfredatın uygulama dönemini değiştiriyoruz ve yaz tatillerini kışın kullanıyorlar.” dedi.
 
Bu sistem içerisinde partner otel olmanın da kolay olmadığını vurgulayan Ersoy, bir takım şartların olacağını ve öğrencilerin yatacağı yerleri üç kişi olmak kaydıyla düzgün lojmanlar olarak ayarladıklarını, öğretmenlerin yatacağı yerlerden eğitim verilecek salonlara kadar bütün sorumluluğun partner otellere ait olacağını söyledi.
 
Üç dil öğtetilecek
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladıkları protokolün içeriği hakkında bilgi de aktararak, “Hazırlık artı 3 sene normal okuma müfredatı olacak. Hazırlıkta İngilizce ve Rusça mecburi lisan olacak. Daha sonraki yıllarda Almanca, Fransızca, Arapça ve Çince seçmeli olacak. Turizm meslek lisesinden mezun olan bir öğrenci en az iki dili çok iyi, bir dili de yeterli derecede öğrenmiş olacak.” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )