Kervansaray otellerinin sahibi Kervansaray Yatırım Holding'in hissedarları, şirketin içinin boşaltıldığı iddiasıyla feshi için yeni bir dava açtı...
Vadesi gelen borçların ödenmediği için şirket aleyhine birçok icra takibinin başlatıldığını, bünyesinde Kervansaray otellerinni de olduğu Kervansaray Yatırım Holding yeni bir iddia ile yine gündemde.
 
Borsaya açık olan holdingin hissedarları, şirketin içinin boşaltıldığı iddiasıyla şirket aleyhine yeni bir fesih davası açtı.
 
Bünyesinde Kervansaray Bodrum, Bursa Kervansaray Termal, Kervansaray Lara, Kervansaray Uludağ ve Kervansaray Kundu gibi tesisleri de barındıran Kervansaray Yatırım Holding'in hissedarları, kıymetli taşınmazların ve otellerin değerlerinin çok altında satışa çıkarılarak, bağlantılı oldukları şirketlere peşkeş çekilmek istendiği söylüyor..
 
Şirketin feshi isteniyor
 
Borsa Gündem'in haberine göre, babası Ertan Sayılgan ve kardeşi Selim Sayılgan’ı şirketten gönderip, yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturan büyük ortak Zeynep Tümer’in verdiği sözleri tutmadığını öne süren yatırımcılar şirket aleyhine yeni bir fesih davası açtı.
 
Yakın İzleme Pazarında (Olağan dışı hareketlerde bulunan şirketlerin takip edildiği pazar) olan Kervansaray Yatırım Holdingin'in hisse sahipleri, şirket aleyhine yeni bir fesih davası açtı.
 
28 suçlama var
 
151 yatırımcı adına 4 Eylül 2018’de Çağlayan’da 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne verilen dava dilekçesinde yer alan 28 suçlama arasında; şirketin borsaya açılmış olmasına rağmen hala aile şirketi mantığı ile yönetildiği; çoğunluk hissedarları tarafından usulsüzlük ve yolsuzlar yapıldığı; şirketin mal varlığı ve parasının şahsi amaçlar için kullandığı, giderlerin abartılarak kârın düşük gösterilip son 5 yıldır bilançoda yapılan hilelerle sürekli zarar yazıldığı; otel gelirlerinin şirkete ait banka hesaplarında tutulması gerekirken kayıt altına alınmadan başka hesaplara aktarıldığı, bu yolla şirketin içinin boşaltıldığı; şirket gelirleri ve kullanılan kredilerin eski yönetim kurulu başkanı Selim Sayılgan tarafından farklı yere aktarıldığı, aynı yöntemin ablası Zeynep Tümer döneminde de devam ettiği iddiaları yer aldı.
 
Dava dilekçesine giren ifadeye göre, Kervansaray Yatırım Holding varlıklarında bulunan ve ekspertiz raporlarındaki değeri 144.815.424 TL olan 70 taşınmazın tapusu bağımsız denetim kurumlarından kaçırıldı. “Akibetleri bilinmiyor” denildi.
 
Dava dilekçesinde davalı şirketin vadesi geçmiş olup ödenmeyen ve icra takibine başlanmış olarak toplam 73.054.759 Avro + 2.088.568 Dolar+ 75.843.855 TL faiz hariç ana borcu bulunduğu anlatıldı.
 
Değerinin altında satılan oteller
 
Vadesi gelen borçların ödenmediği için şirket aleyhine birçok icra takibinin başlatıldığını söyleyen yatırımcılar, kıymetli taşınmazların ve otellerin değerlerinin çok altında satışa çıkarılarak, bağlantılı oldukları şirketlere peşkeş çekilmek istendiğini ileri sürdü.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )