Bloomberg Haber Ajansı'nın haberine göre bankaların batık kredileri devlet devralacak. Bu durumda bankalar kurtarılırken şirketler için bir değişiklik olmayacak, yalnız alacaklının adresi değişiyor
 
Turizm dahil bankaların kullandırdıkları kredilerin geri dönüşü, başka bir deyimle batık kredi sorunu büyüyor.
 
Sorun kredi kullanan firmalar yanında bankaları da zora sokuyor.
 
Derecelendirme kuruluşlarnı not düşürmüştü
 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları bankalarnın bu noktadaki sorunları üzerine kredi notunu düşürdü.
 
Aralarında Moodys, Fitc ve Standartd & Poors’un da olduğu kredi derecelendirme kuruluşları geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki 24 bankanın kredi notunu düşürmüştü. Kredi derecelendirme kuruluşları geçen hafta dört bankanın daha kredi dönüşlerinde yaşanan sorun nedeniyle kredi notunu  düşürmüştü.
 
Turizmdeki batık ikiye katlandı
 
Bankaların turizm sektörüne kullandırdığı kredilerden geri dönüşü sorunlu, yani batık olanların oranı geçen yıl yüzde haziran ayı itibariyle yüzde 2.6 iken bu yıl aynı dönemde 4.4’e yükseldi.
 
15 yılın en büyüğü
 
Kısa adı BDDK olan Bankacılıkm Denetleme ve Düzsenleme Kurulu verilerine göre bütün sektörlere kullandırılan kredilerden takibe düşenlerin oranında haftalık bazda 15 yılın en büyük yükselişi yaşandı.
 
BDDK haftalık bültenine göre, bankacılık sektöründe brüt takipteki alacaklar, 29 Haziran ile biten haftada 3.7 milyar lira yükselerek haftalık bazda 15 yılın en büyük yükseliş gerçekleşmesiyle 72.5 milyar liraya ulaştı.
 
Takipteki alacak oranı ise 2017 yılının Ekim ayından bu yana ilk kez yüzde 3'e yaklaştı.  
 
Bankaların batıkların devlet üstlenecek
 
Bunun üzerine kamu yönetimi soruna çözüm olabilecek formüller aramaya başladı.
 
Konuyla ilgili ABD merkezli Bloomberg Haber Ajansı’nın geçtiği haberde bankaların batık kredileri sorununa çözüm olarak takipteki kredilerin devlet tarafından düzenlenmiş bir şirket tarafından yapılandırılmasına gidileceği, yani bankalmarın batık kredilerinin buraya aktarılacağı belirtiliyor
.
Bloomberg’e konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar planın perşembe günü, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Orta Vadeli Program’ın (OVP) açıklaması sırasında duyurabileceğini söyledi.
 
Yeni önlemlerin banka yöneticileri ile üst düzey hükümet yetkilileri arasında geçen hafta gerçekleştirilen bir dizi toplantıda ele alındığı kaydedildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )