Rusya'da tur operatörü sayısı 2 binden 580'e düştü. Operasyonlarını 20 Temmuz'da durduran Rus tur operatörü Intravel Stoleshniki 15 Ağustos'ta iflasını verdi.
 
Rusya seyahat pazarında iflaslar sürüyor. Yılbaşından bu yana peş peşe yaşanan iflaslara son olarak Intravel Stoleshniki eklendi. Intravel Stoleshniki 20 temmuzda operasyonlarını durdurduktan sonra 15 Ağustosta iflasını ilan etti.

 
TürkRus.com'un Kommersant gazetesinden aktardığı bilgilere göre Rusya'da 2014 yılında büyük tur operatörleri arasında yaşanan iflas dalgası, bu yıl küçük ve orta ölçekli tur şirketlerini etkisi altına aldı.
 
Yıl başından bu yana ülkede küçük ve orta ölçekli sekiz tur operatörü pazardan çekilmek zorunda kaldı.


 
Yılbaşından bu yana  8 iflas
 
Raduga Travel, Matreşka Tour, Rolar Tour, Natalie Tours, Avrora BG, DSBW Tours, Intravel Stoleshniki ve Turotdıh ciddi mali sıkıntılar yaşayan şirketler oldu.
 
Rusya'da tur operatörlerinin satışlarındaki düşüşe rağmen, uzmanlar henüz bir kriz yaşandığını söylemek için erken olduğu görüşünde. Level.Travel Genel Müdürü Dmitri Malyutin, "Dört yıl önce pazardan büyük oyuncular gitti ve bu ciddi sorunlara yol açtı. Bugün yalnızca bir (Natalie Tours) önemli tur operatörünün faaliyetleri son buldu, diğer şirketlerin ise sektöre hemen hemen hiç etkileri yok" değerlendirmesini yaptı.
 
Tur operatörü 2 binden 580’e düştü
 
Bu arada Rusya’da yaşanan iflaslar ve kapanan şirketlerdeki artış bu alanda faaliyet gösteren firma sayısındaki azalıştan da görülüyor.
 
Rosturizm'in verilerine göre, 2013 yılında 2 binin üzerinde olan tur operatörü sayısı 580’e düştü.
Rusya'da turizm sektöründe yaşanan sıkıntılar, 2014 yılından farklı olarak orta ve küçük ölçekli şirketleri pazardan silmeye başladı. Böylece büyük tur operatörlerinin konumlarını daha da sağlamlaştırmaları bekleniyor.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )