Yargıç Keskin Karakurt, 'Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine durdurma kararı verdiğim için İstanbul 5'inci Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki görevimden İstanbul Anadolu 29'uncu İş Mahkemesi'ne sürgün edildim' diyor...
 
İstanbul 5'inci Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki görevinden İstanbul Anadolu 29'uncu İş Mahkemesi'ne atanan Hakim Keskin Karakurt, Hollanda menşeili online rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine durdurma kararı verdiği için sürgün edildiğini öne sürdü.


 
Booking.Com hakkında İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde 2015'te açılan davanın 29 Mart 2017'deki oturumunda, Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin tedbiren durdurulması kararını veren yargıç Keskin Karakurt bu yüzden sürgün edildiğini söyledi.
 

Karakurt, ' sürgün ' olarak değerlendirdiği bu atamanın, Hollanda merkezli olmasına rağmen bir ABD şirketi olduğunu belirttiği online rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı vermesiyle ilişkili olduğunu savundu. Hakim Karakurt, sosyal medya üzerinden takipçilerle paylaştığı açıklamada Booking.com ile ilgili kararın, Türk yargı tarihi açısından global büyüklükte en önemli karar olduğunu söylüyor.
 
Türk turizmine % 20 kâr ortağı
 
Karakurt, ABD'li Booking.com'un tüm dünyada faaliyet gösteren, gecelik 1 milyon 800 bin oda satışı yapan, Türkiye’de de 13 binden fazla otel ve konaklama tesisi ile anlaşması olduğunu belirterek, tek bir internet sitesi üzerinden başka hiçbir yatırımı olmaksızın Türk turizminin yüzde 20'sine kar ortağı olduğunu ileri sürdü. Booking.com'un yaptığı milyarlarca dolarlık kazancına rağmen vergi ödemediğini savunan Keskin Karakurt, yaptığı paylaşımlarda şu ifadelere yer verdi:
 
ABD malları boykot ilan edelirken
 
" ABD kaynaklı mallara, ürünlere ardı ardına ek gümrük vergisi uygulanması ve boykot çağrılarının yapıldığı bu günlerde, Hollanda merkezli olmasına rağmen bir ABD şirketi olup, ABD'nin tüm dünyada faaliyet gösteren, gecelik 1.800.000 oda satışı yapan, Türkiye’de de 13.000 den fazla otel ve konaklama tesisi ile anlaşması olup, tek bir internet sitesi üzerinden başka hiçbir yatırımı olmaksızın Türk turizminin %20 sine kar ortağı olan, her yıl elde ettiği milyarlarca dolar geliri vergilendirmeksizin cebe indiren ve Türkiye’de yerleşik seyahat acentelerine karşı haksız rekabet iddialarına karşı tedbiren bu şirketin www.booking.com. internet sitesi üzerinden yürüttüğü faaliyetlerini geçen yıl 29.03.2017 tarihinde durdurmuştum. Tedbir kararına karşı yapılan itirazı reddetmemin sonrasında sürgün edilmiştim. Hakkımdaki sürgün tasarrufunun bu kararla ilgili olduğunu düşünmeye devam ediyorum." (DHA)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )