AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, "Artık HD'yi hak ettiği fiyattan satmamız gerekir. Bunun için standartlar belirledik.' Yeni standartlarda hangi öğünde kaç yemek olacak...
 
Çeşitli kesimlerde farklı biçimlerde eleştirilen ve bir süreden beri tartışılan herşey dahil sistemi uygulaması ile ilgili standartlar belirlendi.


 
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, son yıllarda rekorlar kıran Türk turizminin en önemli paya sahip herşey dahil sistemiyle ilgili standartların yeniden belirlenmesine yönelik çalışmasını tamamladı.

 

 

 


 
AKTOB'un konuyla ilgili yaptığı çalışma birliğin olağan aylık yemekli toplantısının Belek Calista Luxury Hotel'deki toplantısında açıklandı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hazırlanan rehberde Standart HD, Orta HD ve Yüksek HD olarak üç kalite kategorisine ayrılan yeni HD sistemde, sabah kahvaltısı için 21 yiyecek grubunda Standart HD için en az 62 çeşit, Orta HD için 112 çeşit, Yüksek HD için ise 171 çeşidin ikram edilmesi gerekiyor. Kahvaltılar için toplamda üç kategoride 495 yiyecek türü belirlendi.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Üç kategoride standard
 
Konuyla ilgili bilgi veren AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Türkiye’nin herşey dahil sistemini dünyada en iyi uygulayan ülke olduğunu belirten Dr. Yağcı, uygulamaya ilişkin üç kategoride standartları yeniden düzenlediklerini, standart, Orta ve Yüksek herşey dahil kategorilerinde kahvaltı, öğle ve akşam büfelerindeki yiyecek ve içecek çeşit ve sayılarının da belirlendiğini söyledi.
Herşey dahil konseptin 'iyi mi, kötü mü, hala geçerliliği var mı' gibi sürekli konuşulan bir konu olduğuna değinen Yağcı, herşey belirlenmesi gerektiğine inandığımız için iki yıllık bir çalışma yaptık. Kahvaltı büfesi, öğle büfesi, akşam büfesi ve herşey dahil sistemine yönelik eleştirileri gidermek için konsept ile ilgili üç kategori belirlediklerini söyledi.
 
Herşey dahili en iyi uygulayan ülkeyiz
 
Yağcı Türkiye’nin herşey dahil sistemini en iyi uygulayan ülke olduğunu belirterek, bu konuda uygulama ile ilgili eleştiriler olduğunu bunların giderilmesi için oluşmaya başlayan yanlış imajı düzeltmek gerektiğini, bu çalışmayı yaptıklarını bildirdi.
 
 
Erkan Yağcı, şunları söyledi:
 
"Artık HD'yi hak ettiği fiyattan satmamız lazım. Bunun için standartların belirlenmesi gerektiğine inandığımız için iki yıllık bir çalışma yaptık. Kahvaltı büfesi, öğle büfesi, akşam büfesi ve içecekler olmak üzere Standart HD, Orta HD ve Yüksek HD olarak standartları yeniden düzenledik.
 
Hakettiği fiyata satmalıyız
 
Avrupa da yavaş yavaş HD'ye geçmeye başladı, özellikle Batı Akdeniz ülkeleri. Türkiye HD sistemini çok iyi uyguladı. Ama başarılı, iyi yapılan bir işi gereksiz yere eleştirmemek lazım. Artık HD'nin hak ettiği fiyatta satılması gerekiyor.''
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Önüne gelen herşey dahil diyor
 
AKTOB'un eski başkanı Yusuf Hacısüleyman'da AKTOB tarafından sürdürülen Herşey dahil sistemi ile ilgili yaptığı konuşmada, ''Bu çalışma ilkeseldir. Kimse uymak zorunda değil. Bu bir rehber niteliğinde. Burada amaçlanan çalışmalarda, çok küçük oda sayısı veya mutfakta, pansiyonda bile HD kelimesi kullanıyor. Dolayısıyla minimum standartları belirlemeye çalıştık ve o standartları da yiyecek-içecek gruplarını sayısal olarak verdik. Ama tercihe göre de bıraktık. 'Ben 178 çeşidi nasıl bulacağım' diyen için de bir rehber hazırladık ve rehberde bu çeşitler var. Bir otel internetinde HD kelimesini kullanacaksa, minimum standardın belirlenmiş olması gerekiyor. HD'nin minimumu budur. Eğer bu standartları üretecek mutfağa, personele sahip değilse bu kelimeyi kullanmamalıdır. Çünkü HD'nin bu yüzden erozyona uğradığını hepimiz çok iyi biliyoruz"şeklinde konuştu.
 
 
Hangi öğünde kaç çeşit yemek
 
Hazırlanan rehberde Standart HD, Orta HD ve Yüksek HD olarak üç kalite kategorisine ayrılan yeni HD sistemde, sabah kahvaltısı için 21 yiyecek grubunda Standart HD için en az 62 çeşit, Orta HD için 112 çeşit, Yüksek HD için ise 171 çeşidin ikram edilmesi gerekiyor. Kahvaltılar için toplamda üç kategoride 495 yiyecek türü belirlendi.
 
Öğlen büfesi için çorbalar, ana yemekler, aksiyon-şovlar, soğuk, tatlı, diyet ve çocuk gibi toplam 9 çeşit büfe ve 47 grup yiyecek belirlendi. Buna göre Standart HD için 52 çeşit, Orta HD için 101 çeşit, Yüksek HD için 136 çeşit ürünün ikram edilmesi gerekiyor. Toplamda 1088 yemek mönüsü belirlendi.
 
Akşam büfesi için 10 büfe ve 53 grup yiyecek belirlendi. Standart HD için 72 çeşit, Orta HD için 133 çeşit, Yüksek HD için 178 çeşit ürün, yani yemek bulundurulması gerekiyor. Kahvaltı, öğle ve akşam büfelerinde sunulacak içecekler ayrı bir başlık altında ele alındı. Toplam 21 büfe için 73 içecek türü belirlenirken, bunlar Standart HD için 16, Orta HD için 30, Yüksek HD için 54 çeşit minimum olarak belirlendi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )