Dolardaki hızlı hareketlenmeyi değerlendiren Rusya ile çalışan otelci ve tur operatörleri kontratlarda dolar yerine Avro'ya geçmeyi görüşmek üzere bir araya gelecek
 
Turizm sektörü, geliri döviz bazlı olması dolayısıyla bu alandaki gelişmelerden daha az etkilenmesine karşın kurlardaki hareketlenmeyi tartışıyor.


 
Özellikle Amerikan dolarındaki hareketlenmenin bu para birimi üzerinden yapılan işlemleri değerlendiren sektör mensupları, Rusya’da yapılan satış ile tur operatörleri ve oteller arasındaki kontratların dolar üzerinden yapıldığını anımsatarak, bu konuda ne yapılabileceğini görüşmek üzere Eylül ayında Rusya’da bir araya gelecekler.
 

 

Geçen hafta Moskova’rda yapılan Türkiye Festivali vesilesi ile bir araya gelen TÜROFED, AKTOB Başkanı ile çeşitli otel sahip ve yöneticileri ile Rusya ağırlıklı çalışan tur operatörleri kontratlarda dolar yerine Avro kullanılması konusunda görüş alışverişinde bulundu.
 
Bu arada Turizm.Days’te, Moskova'da bir araya gelen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Pegas Turistik'in sahibi Ramazan Akpınar ve bazı otelciler Rusya ile yapılan otel kontratlarda fiyatların dolar yerine Avro ile belirlenmesi konusunda hemfikir oldukları belirtiliyor.
 
Bu nedenle Eylül ayı içerisinde ilk olarak otelciler ve Türk kökenli tur operatörlerinin sahipleri bir araya gelerek konuyu ele alması kararlaştırıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )