Limak Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu, "Türkiye turizmde minimum 50 milyar dolara en kısa zamanda ulaşmalı. Bu hedefe ulaştığımızı düşünürsek cari açığa çok iyi bir pansuman olur." dedi...
 
Limak Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu, Türkiye'ye gelen turistlerin sayısının iyi analiz edilmesi gerektiğinİ belirterek, “Şu an Avrupa pazarında 2014-2015 yıllarına ulaşabilmiş değiliz. Bu rakamların hâlâ daha yüzde 30 gerisindeyiz" dedi.
 
Kavaloğlu, Türkiye'nin, turizm hareketlerine İspanya, İtalya ve Fransa gibi rakibi olan Akdeniz ülkelerinden çok sonra başladığını belirterek şunları söyledi:
 
"Onlar 60-70 yıldır turizm hareketinde bulunuyorlar. Çok iyi yatırımları var ve 60-70 milyar dolar para kazanıyorlar. Bunlar sürekli kazanıyorlar bu parayı. Bizim de minimum 50 milyar dolara en kısa zamanda ulaştığımızı düşünürsek cari açığa çok iyi bir pansuman olur."
 
2015’i 2020’de yakalarız
 
Kişi başı elde edilen turizm geliri açısından 2014-2015'i yakalamanın 2020'yi bulabileceğini vurgulayan Kavaloğlu, şunları kaydetti:
Başarımız herşey dahil sayesinde, sorunları giderilmeli
 
Kavaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Her turizmci gibi benim gönlümde de oda-kahvaltı satmak ve her şeyin ekstra olduğu bir dünyaya uyanmak var. Türkiye, yatırım ivmesini ve gelenlerin sayısındaki büyük artışı her şey dahil sistemine borçlu. Ancak her şey dahil sisteminin içini rekabetten dolayı gereksiz yere fazlasıyla doldurduk. Bu sistem revize edilmeli ve daha sınırlı olmalı. Bu haliyle gelen turistin 5 kuruş para harcamasına gerek kalmadı."
 
İstatistikler iyi okunmalı
 
Kavaloğlu, Gürcistan, Bulgaristan, Kuzey Irak, Ermenistan, İran ve Azerbaycan'dan gelen herkesi turist olarak görülmemesi gerektiğine dikkati çekerek, "Antalya'ya, Ege sahillerine gelenlerin yüzde 99'u turist ama İstanbul'a gelenlerin bir kısmı turist değil. Bunları turist sayarak gelir hesaplaması yaparsak doğru olmaz. THY dünya çapında bir şirket, muazzam bir güç kazandı. Bu yüzden İstanbul'dan çok büyük transit yolcu geçişi oluyor. Transit yolcuların bir kısmı İstanbul'u görmeden İstanbul'a girdi gibi gözüküyor. Bunlar da dikkate alındığında iyi bir filtrelemeye ihtiyaç duyuluyor" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )