Asya diğer alanlarda olduğu gibi turizmin genelinde ve son dönemde hızla öne çıkan şehir turizminde de yükseliyor. İstanbul listenin 15. sırasında
 
Asya ülkeleri şehir turizminde de öne çıkıyor.


 
Euromonitor’un araştırmasına göre dünyanın ençok ziyaretçi alan ilk 10 şehrinden 7’si Asya ülkelerinden.
 
Diğer üç şehirden ikisi Avrupa biri Amerika’dan.
 
Euromonitor araştırmasına göre dünyanın ençok ziyaretçi alan şehri ise 26.6 milyon kişi ile Çin’in Hong Kong’u. O’nu da 21.6 milyon ile Bangkok izliyor
 

 

Euromonitor International’ın dünyanın ençok ziyaretçi alan 100 destinasyona gelip 24 saatten fazla kalanlar üzerinden yaptığı araştırmada ilk sırada yer alan Hong Kong’un ziyaretçi sayısının 2025’te 44 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.
 
Araştırmada, dünyanın ençok ziyaretçi alan 100 destinasyonu içinde Asya ülkelerinden şu anda 41 yer olduğu, bu sayının 2025’te 47'ye çıkmasının beklendiği belirtiliyor.
 
Araştırmayı yapan Euromonitorkıdemli seyahat analisti ve raporun baş yazarı Wouter Geerts, şehir turizmine artan ilginin ziyaretçi sayısına yansıdığını söylüyor.
 
Euromonitor International'ın seyahat ve turizm araştırması başkanı Caroline Bremner de son yıllarda başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli şehirlerinde meydana gelen terörist saldırıların şehirlere ziyareti olumsuz etkilediğini ancak bunun geçici olduğunu belirtiyor.
 
Bremmer turistlerin şehir tercihinde o ülke vize olup olmadığı ve para biriminin değerinin de etkisi olduğuna işaret ediyor.

İstanbul, ençok ziyaretçi alan ilk 10 destinasyon listesine giremiyor. İstanbul ençok ziyaretçi alan 100 listesinin15. Sırasında bulunuyor.

Dünyanın encok ziylaretçi alan 10 destinasyonu
 
Destinasyon              ziyaretçi sayısı 
                                   (Milyon kişi)
Hong Kong .................26.6
Bangkok .....................21.2
Londra ........................19.2
Singapur.....................16.6
Macau ........................ 15.4
Dubai ......................... 14.9
Paris ................. ....... 14.4
New York ....................12.7
Shengzen ...................12.6
Kuala Lumpur ............12.3

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )