TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya bir yandan haciz haberlerinin yapılmasına kızıyor bir yandan da çevresine bakan Albayrak ile görüştüklerini, bu işi satış olmadan halledeceklerini söylüyor.
 
Başaran Ulusoy’un 19 yıl başkanlık koltuğunda oturduğu TÜRSAB’ın son genel kurulunda aklanmayarak yönetimden uzaklaştırılması ile yönetimi döneminde meslek  örgütünde yaşanan sorunların hergün bir yenisi ortaya çıkıyor.
 
Bunlarıon sonuncusu TÜRSAB’ın İstanbul Beşiktaş Fulya’daki Genel Merkez binasının icradan satışa çıkarılması oldu.
 
Başaran Ulusoy döneminde çeşitli kişi ve firmalara borçlandırılan meslek örgütünden alacaklılar ile TÜRSAB üyeleari icra işlemini kimin başlattığını öğrenmeye çalışırken, TÜRSAB yeni başkanı Firuz Bağlıkaya konuyla ilgili konuşmuyor, icradan satış haberlerinin yapılmasına da kızıyor.
 
TÜRSAB Genel Merkez binasına icra kararını aldıran Hüsnü Özyeğin’in Fibabank’ı.
 
Fibabank’ın Başaran Ulusoy döneminde TÜRSAB’tan alacakları nedeniyle uzun süredir ylürütülen görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine alacağını tahsil etmek için binayı icra yoluyla satışa çıkarttığı belirtiliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TÜRSAB Genel Merke binasının icradan satış kararı
 
 
 
Bu arada Bağlıkaya’nın çevresine, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ile görüştüklerini, binanın satışının gerçekleşmeyeceğini söylediği öğrenildi.
 
 
İlk günden beri tartışmalı
 
Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin İstanbul Beşiktaş Fulya’daki Genel Merkez binası ve yanındaki arsaların alınması, inşaatı, imar izni ve planında yapılan değişiklikler ile her aşaması tartışmalı oldu.
 
TÜRSAB binası için Beşiktaş Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Denetim Bürosu tarafından 18.4.2018 tarihli imar durum belgesinin net kullanım alanı olarak 8961.00 m2 olarak belirtiliyor.
 
TÜRSAB Genel Merkez binası, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan  Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile ilişkileriyle de gündeme gelmişti.
 
Beşiktaş eski belediye başkanı Hazinedar, 3 yıl önce Beşiktaş’ta arazi içinde bir ev ve yanındaki arsayı satın aldı. Hazinedar’ın arsayı aldığı kişi Eriş İnşaat’ın sahibi Yüksel Ersoy’du. Bu satıştan sonra bu iki araziyi birleştiren Hazinedar kendisine bir villa inşa etmeye başladı. Bu villanın müteahhidi de aynı isimdi: Eriş İnşaat.
 
Ancak bu alışverişte dikkat çeken bir nokta daha vardı. Eriş İnşaat sahibi Yüksel Ersoy, TÜRSAB binasının müteahhidi olarak 2012'de ruhsat izni almıştı.
 
Ancak Hazinedar, göreve geldikten yaklaşık 3 ay sonra TÜRSAB inşaatında plan değişikliğini Beşiktaş Belediye Meclisi'ne taşıdı.
Yüksel Ersoy’un Eriş İnşaatı’nın projesi için emsal 1:50 den 2:40'a, çekme mesafesi 10 metreden 5 metreye; yükseklik 12:50’den 40:50’ye, yani inşaat izni 4 kattan 13 kata çıkarılmıştı.
 
Hazinedar, Beşiktaş’ın en değerli yerinde arsa aldığı, ardından inşaat yaptırdığı şirketin Beşiktaş’taki büyük bir kişinin inşaat izninde kolaylık sağlamıştı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )