İsipanya ve İtalya'da başlayıp dünyanın çeşitli bölgelerine yayılan kent kimliğini korumak ve doğaya zarar verilmesini önlemek için daha az turist isteyenlere Hırvatistan'ın Dubrovnik'i de katıldı
 
Kıyıları UNESCO Dünva Mirası listesinde olan Hırvatistan’ın Dubrovnik’i kıyılarını ve kenti korumak için turist sayısına sınırlama kararı aldı,
 
Dubrovnik belediyesinin konuyla ilgili bir sürede beri yürütütğü çalışmalar son  aşamaya geldi ve şehre özellikle cruise gemilerinden günü birlik uğrayan turistleri azaltmak adına 'Kente Saygı' planını devreye soktu.
 
Hırvat makamlar, bu yılın Ocak-Haziran aylarında bölgeye  280 bin turist ve 188 geminin geldiğini duyurdu. Geçen yıl aynı dönemde Dubrovnik'i 749 bin turist ziyaret etmiş ve 539 gemi limana demirlemişti.
 
Günlük sınır 4 bin kişi
 
Reuters Haber Ajansı’na konuşan Dubrovnik Turizm Derneği Başkanı Sandra Milovcic, 'Kente Saygı' projesinin kısa sürede meyvelerini verdiğini belirterek "Bölgeye gelenlerin sayısı azalırken, turistlerin kalitesi arttı. Pahalı kalemlere harcanan para da bunu gösteriyor" dedi.
 
Dubrovnik kıyılarını ve kentin yapısının daha az yıprandığını savunan Milovcic'e göre, bu yıl 4,2 milyon kişi tek gecelik bir ziyaret gerçekleştirdi ve bu rakam geçen yılın verilerinden yüzde 14 daha az. Hırvat hükümetinin projesi, Dubrovnik'in Eski Şehir bölgesini günlük ziyareti 4 bin kişiyle sınırlıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )