Yunanistan, turistik amaçlı olarak kullanılan eşekler için 'Eşek Hakları Yönetmeliği yayınladı. Yönetmelik üzerine Santorini Belediyesi aralarında eşek sayısının artırılmasının da olduğu eşeklyerle ilgili düzenlemeler içeren kararlar aldı...
 
Yunanistan’da turistik amaçlı kullanılan eşeklerin hakları ile ilgili yönetmelik yayınlandı.


 
Eşeklerin çok olduğu ve turistik amaçlı olarak kullanıldığı Santorini adasında belediye “Eşeklerin haklarına saygı gösterme” konusunda yapılacak işlemleri düzenleyen kararlar aldı.
 
“Eşeklerin haklarına saygı gösterme” kararı, adadaki eşek ve katırların, güneşten korunma, su sıkıntısı, aşırı çalışma saatleri ve aşırı yükleme gibi konularla ilgili düzenlemeler getiriyor.
 

 

Düzenlemeler, eşeklere binecek kişiler için kilo kısıtlaması, eşeklerin sağlığı için düzenli veteriner desteği , hayvanların mikroçiple izlenmesi, dinlenme süreleri su ve yiyecekleri ile ilgili konuları içeriyor.
 
Santorini belediyesi kararında turistik amaçlı kullanılan eşeklerin koruma altına alınarak artırılacağı belirtiliyor.
 
Bu arada hayvanseverler, adaya gelen turistlerden kilolu olanların eşeklere binmesinin yasaklanmasını istedi.
 
Öte yandan İngiltere merkezli Donkey Sanctuary'nin sözcüsü  yaptığı açıklamada, “Eşeklerin ve katırların herhangi bir turizm türünde aktif olarak kullanılmasını karşı oldukların belirterek “Santorini adasında çalışan eşeklerin ve katırların, güneşten korunma, su sıkıntısı, aşırı çalışma saatleri ve aşırı kilolu kişilerin eşeğe binmesini yasaklayan düzenlemeler içeren yönetmeliğin iyi ama yeterli olmadığını söyledi.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )