"Örgüt kurma, tehdit, şantaj, hürriyeti tahdit, reşit olmayanla cinsel ilişki suçu işledikleri gerekçesiyle, 168'inin tutuklandığı Adnan Hoca grubunda turizmden hangi ailelerin kızları vardı, hangi şirkete yönelik neler yapıldı...
 
Geçtiğimiz hafta çarşamba günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile 5 ilde Adnan Oktar ve grubuna yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 187 kişiden 168’i tutuklandı.


 
Grubun kaçan üyelerinin yakalanması için operasyonlar devam ediyor.
 
Gruba yönelik operasyonlar sırasında baskın yapılan evler ile depolardaki arşivlerden önemli belgeler ile değişik araç gereçler çıkıyor.
 
 

Dudak uçuklatan yöntemler
 

Gruba dahil olanlar arasında yer alanlar; meslekleri, statüleri ve aileleri ile dikkat çekerken yürüttükleri faaliyetleri ile de dudak uçuklatıyor.

Adnan hoca grubu olarak bilinen Adnan Oktar’ın çevresinde topladığı varlıklı ailelerin malvarlıklarını nasıl ele geçirdiğine ilişkin çarpıcı bir örnek de turizm sektöründe yaşandı.
 
Bunlardan biri Tura turizm biri de Ege bölgesi ve Antalya yatırımları olan Eyilik ailesi.
 
Adnan Hoca grubu, iki aileden Tura Turizm ortaklarından  2014’te yaşamını yitiren Çektin Saraç’ın kızı Çağla, Eyilik ailesinden de Fulya ve Tuğçe’yi kendilerine bağlamıştı.
 
Tura Turizm Seyahat acenteliği, gemicilik ve otelcilik yaparken, Eyilik ailesi önemli tekstil firmalarından Kula  Tekstil’in yanı sıra Eytur Turistik İşletmeleri bünyesindeki Antalya Kemer’de bulunan Royal Resort Hotel’in de sahibiydi.
.
Adnan hoca grubu, Tura Turizmin ortaklarından, Çetin Saraç’ın kızı Çağla Saraç’ı gruba dahil edip gruptan biri ile kendi yöntemleriyle nikahladıktan sonra babasının şirketini ele geçirmek için özel bir ekip kurmuştu.
 
Öyle ki Adnan hoca grubunun, o dönem ‘Siyasi Çizgi’ ve ‘Telgraf’ adıyla çıkardığı aylık ve haftalık dergilerin birkaç sayısı Tura Turizme ayrılmıştı.
 
 
Tura Turizm ve ortaklarının malvarlıklarının ele geçirilme çalışmaları şirket  ortaklarından Çetin Saraç’ın kızı Çağla üzerinden yürütülüyordu.
 
Çetin Saraç bir yandan kızını grubun elinden kurtarmaya çalışırken bir yandan da şirkete ve ortaklarına yönelik yürütülen kampanyalara karşı her yola başvuruyordu.
 
Adnan Hoca grubu Tura Turizm’i ele geçirme girişimlerini şirket ortaklarının mason olduğu tezi üzerinden yürütüyordu.
 
Tura Turizme yönelik yayınlar

 
Tura Turizm’e yönelik yapılan yayınlarda şirket ortaklarının mason olduğu mason locasında kayıtları olduğundan başlayarak şirketin yaptığı her iş ile ilgili karalayıcı yayınlar yapıyorlardı.
 
Öyle ki Tura Turizm’in çalıştığı otellere müşteri gibi girip kendilerinin yaptıkları işleri gizli çekim diye kayda alıp bu otellerde fuhuş yapıldığını bile yazıyorlardı.
 
Adnan Hoca grubu Tura Turizm’e yönelik yürüttüğü çalışmalar, ‘Siyasi çizgi’ ve ‘Telgraf’ adlı yayınlarda sayfalarca yer ayrılması ile kalınmadı ‘Masonluk ve Turizm’ diye bir kitap bile yazıldı.
 
Ortaklar kızlarını kurtarmaya çalışırken
 
Peş peşe yaşanan bir dizi polisiye olaydan sonra yargıya taşınan konu ile ilgili açılan davada Adnan hoca grubundan Çetin
Saraç’ın kızıyla evlendirilen kişi dava dosyasına giren ifadesinde şunları söylemişti :
 
Aileler bu evliliklere karşı çıkıyordu.
 
Kızlarını geri alabilmek için polise başvurdular.
 
Çağla'nın babası Çetin Saraç, Adnan Hoca'yı Şişli Elmadağ'da bulunan Tura Turizm'in yakınındaki büroya çağırdı. Adnan Hoca bizi telefonla arayarak, 'Çağla Saraç'ı teslim edin' dedi. Ben de eşim Çağla Saraç'ı iade ettim. Çetin Saraç da buna karşılık Hoca'yı serbest bıraktı.’’
 
Eyilik ailesinin kızları
 
Adnan hoca grubunun  el attığı diğer turizm grubu Eyilik ailesiydi.
 
Adnan Hoca grubunun el attığı Eyilik ailesi İzmir ve Antalya'nın köklü ailelerinden.
 
Eyilik grubu bünyesindeki Eytur Turistik İşletmeleri’nin Antalya Kemer’deki Royal Resort Hotel’inin de sahibiydi.
 
Eyilik ailesinden Fulya Eyilik Royal Resort’ün Genel Müdürlüğünü yapıyordu.
 
Fulya Eyilik daha sonra aile işini bırakıp İstanbul Etiler’de Owo Spiritual Spa Merkezi adıyla kendi işini kurdu
Bu işyerinin Adnan Hoca grubu ile ilişkili olduğu basında yer aldı.
 
Fulya Eyilik işyeri için şunları söylemişti:
“Burada yoga ve nefes çalışmaları yapıyoruz. Tasavvuf ve Kabala üzerine çalışmalarımız oluyor. Bunların tarikat olarak nitelendirilmesi imkansız.”
 
Eyilik ailesinin diğer kızı Tuğçe Eyilik de 2002 yılında Trend Tiger Brand Communication adlı marka tasarım ve yaratım şirketini kurmuştu.
 
Tuğçe Eyilik Adnan Hoca grubunun kurduğu kısa adı BAV olan Bilim Araştırma Vakfı Başkanı Altuğ Berker ile kendi yöntemleriyle nikahlamıştı.
 
Tuğçe Eyilik’i yıllar sonra  babası Adnan hoca grubunun evini basarak kurtarmıştı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )