Türkiye'ye yurtdışından tedavi amaçlı getirilecek turistler için 250 sağlık kuruluşu ve 18 acente, Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi aldı..
 
'Uluslararası Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Hakkında Yönetmelik' kapsamında yetki belgesi almaya hak kazanan sağlık tesisleri ve bu turistleri getirebilecek seyahat acenteleri belirlendi.


 
Geçen yıl 13 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında yetki belgesi başvurusu için tanınan bir yıllık süre, 13 Temmuz tarihi itibariyle doldu. Bu süre kapsamında başvuru yapan kamu ve özel hastaneler, tıp merkezleri, poliklinikler, vakıf ve kamu üniversitelerinin hastaneleri ile aracı kuruluşlar olmak üzere toplam 268 kuruluşa yetki belgesi verildi.
 
 

Özel hastkaneler ilk sırada

 
Yetki belgesi alan tesisler arasında ilk sırayı 250 adetle özel hastaneler, tıp merkezleri ve poliklinikler alıyor. Özel hastaneler, tıp merkezleri ve poliklinikler arasında ilk sırayı ise İstanbul alıyor. 59 sağlık tesisinin yetki belgesi aldığı İstanbul'u 23 adetle Ankara, 22 adetle Antalya izliyor. İkinci sırada ise 25 adetle kamu hastaneleri geliyor. Kamu üniversite hastanelerinden 12'si, vakıf üniversiteleri hastanelerinden ise 8'i yetkisi belgesi aldı.
 
Bu sağlık tesislerinde tedavi amaçlı yurtdışından getirilecek turistler için yetki belgesi alan aracı kuruluşlar, yani seyahat acentelerinin sayısı ise 18 oldu.
 
Başvurular sürüyor
 
Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı yetkilileri, sağlık turizmi yetki belgesi alan sağlık tesisleri ve aracı kuruluşların uçak bileti ve yurtdışı tanıtım faaliyetleri gibi çeşitli teşvik ve desteklerden yararlanabileceğine işaret etti. Bu belge bulunmayanların teşvik ve desteklerden yararlanamayacağına vurgu yapılarak, bu kapsamda faaliyet gösteren sağlık tesisleri ve aracı kuruluşların illerde sağlık il müdürlüklerine yetki belgesi için başvuru yapabileceği kaydedildi. (DHA)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )