Uzungöl'de 'İmar Kanunu'na muhalefet' suçundan 1.5 ile 4 yıl arasında hapis cezası alan ve binaları yıkım aşamasına gelen 862 kişi, 'İmar barışı'ndan yararlanmak için başvurdu.
 
Türkiye genelinde uygulanan 'imar barışı' uygulaması, Uzungöl’deki  binlerce kaçak yapı sahibini harekete geçirdi.
 
Uzungöl'de 'İmar Kanunu'na muhalefet' suçundan aralarında restoran, otel, kafe ve pansiyon gibi işletme sahiplerinin de olduğu 862 kişi, İmar barışı' uygulamasından yararlanmak için başvuruda bulundu. Başvuruda bulunanlar arasında  1.5 ile 4 yıl arasında hapis cezası alan ve binaları yıkım aşamasına gelenler de var.
 
Yasadışılıkla yok edilen uygulamalar yasallaştırıldı
 
Uzungöl'de işletmecilik yapan Süleyman Sezgin, yapıların yıkılmasını bekledikleri sırada uygulamaya konulan 'imar barışı'yla şaşırdıklarını ifade etti. Sezgin, "Ciddi yıkım sorunumuz vardı. Ayrıca belediyenin bizlere kestiği cezalar vardı. Bu cezaların bir bölümü ödendi, bazılarında ise taksitlendirmeye gidildi. Bu 'imar barışı' ile en azından para ödeyip yapı imar kaydı alacağız. Bu da bizler için oldukça olumlu oldu" dedi. Uygulamanın olumlu sonuçlar doğuracağını anlatan otel ve restoran işletmesi sahibi Ali Keleş, "Burada bir çarpık yapılaşma var. Fakat Uzungöl'ün geleceğinin kurtulması için gelen imarın oturtulması, bölgede güzel bir düzenin oluşturulması gerekiyor" diye konuştu. (Selçuk Başar Emre /DHA )
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )