Rus Sberbank'ın araştırmasına göre 2018 FİFA Dünya Kupası boyunca ülkeye gelen yabancılar Rusya'da 1,5 milyar dolar harcadı.
 
2018 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Moskova, St. Petersburg, Soçi, Yekaterinburg, Saransk, Rostov, Kazan, Kaliningrad, Samara, Volgagrad ve Nijniy Novgorod şehirlerini ziyaret eden yabancı turist sayısında yüzde 15'lik ve yerli turist sayısında ise yüzde 20 ila 25'lik artış yaşandığı tahmin ediliyor.


 
Dünya Kupası'nda yabancılar Rusya'da 1,5 milyar dolar harcadı
 
Rus Sberbank tarafından yapılan araştırmada  yabancıların söz konusu dönemde bilet ve otel harcamaları dışında 1.5 milyar dolar harcadığı belirtiliyor.
 
 

Dünya Kupası'nın 'asıl galibi' Rusya oldu
 
Öte yandan sona eren Dünya Kupası ile ilgili yapılan değerlendirmelerde Dünya Futbol Şampiyonası finalinde kupayı Fransa kaldırsa da esas şampiyonun Putin’in liderliğindeki Rusya olduğu belirtiliyor.
 
5 milyon turiste Rusya'nın "güler yüzü" gösterildi
 
Şampiyona için bugüne kadar altyapı düzenlemelerinden hizmet sektörüne kadar geniş yelpazeyi içeren kalemlerde yaklaşık 14 milyar dolar harcandı.
 
Moskova dahil 11 şehirde düzenlenen organizasyon sonucunda ise Rusya harcadığı paranın hakkını verdi.
 
"Rusya imajını" dünya kamuoyunda olumlu seviyeye çeken şampiyona esnasında 3 milyonu sadece Moskova'da olmak üzere ülke genelinde toplam 5 milyon turiste tarihinde hiç olmadığı kadar Rusya’nın “güler yüzü” gösterildi.
 
Kısa bir süre içerisinde bu kadar turistin ülkeye girme fırsatını değerlendiren Rusya, tarihi ve kültürel zenginliklerini hatta Sovyetlerin komünizm dönemini ve ürünlerini "nostaljik ve sevimli bir obje" olarak turistlere gösterme şansı buldu.
 
Çağdaş, modern, gelişmiş ve misafirperver bir imaj ile Rusya böylece Batı’ya "gol attı".
 
Sonuç olarak Moskova’da yapılan Dünya Futbol Şampiyonası finalinde kupayı Fransa kaldırsa da esas şampiyon Putin’in liderliğinde Rusya oldu.

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )